Як правильно і смачно приготувати шашлик на вогні: Поради, які допоможуть отримати від пікніка максимум задоволення
Поради нутриціологині + рецепти маринадів і соусів.
Нас лякають зайвими калорiями, канцерогенним димом, розладом шлунка, важким похмiллям тощо, а ми все одно з приходом весни, тепла час вiд часу виїжджаємо на природу або просто на подвiр’ї розпалюємо вогонь i готуємо шашлик, ковбаски, овочi тощо. Такий вiдпочинок – це наша вiддушина, коли одночасно поєднуються приємне i смачне.
Спiвзасновниця школи здорового харчування Nodiet, нутрицiологиня Ольга Дорош каже, що шашлик – це непогана справа. I якщо його правильно готувати один-два рази на мiсяць, то особливої шкоди для органiзму не буде. I дiлиться з читачами ZAXID.NER порадами, як зробити шашлик смачним i отримати максимум задоволення вiд вiдпочинку на природi.
П’ять порад, якi допоможуть отримати вiд пiкнiка з шашликом максимум задоволення
- Якщо ви плануєте шашлик на обiд, обов’язково поснiдайте. Це допоможе контролювати апетит та не переїсти в процесi приготування.
- Найкориснiший шашлик – той, який правильно приготований. Що жирнiше м’ясо, то засмаглiша в нього скоринка. Саме у нiй основна шкода, бо там утворюються канцерогеннi речовини, якi не йдуть на користь органiзму. Тому оберiть нежирне м’ясо, фiле птицi, рибу тощо.
- Не використовуйте олiю, мед, майонез. Вони додають зайвих калорiй та сприяють утворенню шкiдливих речовин пiд час приготування на вогнi.
- На гарнiр обирайте картоплю чи шматок цiльнозернового хлiба.
- Їжте шашлик з великою кiлькiстю свiжих овочiв та зеленi. Також на грилi можна приготувати овочi, якi завдяки клiтковинi регулюють процеси травлення. Для цього чудово пiдiйдуть кабачки, перець, баклажани, помiдори, гриби, броколi тощо.
Дрова для шашлика
Аби приготувати жар для шашлика, слiд правильно пiдiбрати дрова. Пiдiйде деревина листяних порiд, можна додати дрова зi зрiзаної вишнi, сливи, яблунi, але у жодному разi не можна використовувати деревину хвойних дерев, бо вона видiляє канцерогеннi речовини. Не можна класти у багаття пофарбоване дерево, картон, папiр. М’ясо треба готувати не на вогнi, а на жарi, що утворився пiсля спалювання дров. Iдеально приготований той шашлик, який є м’яким i не має жодної обвуглевої чи спаленої скоринки.
З чим подавати шашлик?
Нутрiцiологиня Ольга Дорош каже, що можна використовувати кетчуп, гiрчицю, iншi соуси, але питання у тому, як вiд них зросте жирнiсть та калорiйнiсть їжi. Тому радить краще самому зробити соуси на основi зеленi, помiдорiв або обирати аджику, гiрчицю, хрiн чи томатнi соуси з низьким вмiстом цукру.
Чим краще запивати?
«Водою. Найкраще пити несолодкi напої. Якщо говоримо про алкоголь, то пам’ятаймо, що безпечної дози не iснує. Максимальна умовно безпечна кiлькiсть згiдно з рекомендацiями Департаменту охорони здоров’я та соцiальних служб США, це максимум 300 мл вина, 90 мл горiлки чи коняку, 660 мл 5% пива. Пiсля вживання алкоголю варто пити бiльше несолодкої води», – каже Ольга Дорош.
Як правильно замаринувати м’ясо?
Перед термiчною обробкою м’яса його обов’язково треба замаринувати. Рецептiв маринадiв є дуже багато, це залежить вiд смакiв людей. Але що простiший маринад, то смачнiшими виходять шашлики. Нинi подiлимося з вами двома рецептами маринаду i двома рецептами домашнього доволi простого, але смачного i корисного соусу до м’яса.
***
Маринад з травами хмелi-сунелi
Iнгредiєнти:
- м’ясо – 1-1,5 кг;
- вода – 1 л;
- сiль – 2 ст. л;
- цукор – 1 ст. л;
- трави хмелi-сунелi – 1 ст. л;
- за бажанням можна додати лавровий лист, перець горошком.
Спосiб приготування:
Воду закип’ятити, розвести у нiй сiль, цукор, додати трави i охолодити. М’ясо нарiзати великими шматками i залити холодним маринадом. Шматки м’яса повиннi бути повнiстю зануренi. Маринувати слiд 12-15 годин, тодi м’ясо виходить дуже нiжне. У теплу пору року м’ясо в маринадi варто тримати у холодильнику, а за 2-3 години до приготування – при кiмнатнiй температурi.
***
Маринад з кiвi
Iнгредiєнти:
- м’ясо (будь-яке) – 1 кг;
- цибуля – 3-4 великi цибулини;
- кiвi – 1 шт.;
- мiнеральна вода з газом – 1 склянка;
- сiль, спецiї за смаком.
Спосiб приготування:
М’ясо порiзати на великi шматки i змiшати з нарiзаною кiльцями цибулею i спецiями, а тодi залити мiнеральною водою так, щоб всi шматки були покритi водою i поставити у холодильник на 10-12 годин.
Кiвi збити у блендерi до стану кашки або нарiзати невеликими кубиками i додати до м’яса: в яловичину – за 1,5 год. до приготування, баранину – за 40 хвилин, свинину – за 20 хвилин.
***
Соус до шашлика зi свинини з помiдорами
Iнгредiєнти:
- часник – 2-3 зубчики;
- помiдор – один великий стиглий або два меншi;
- оливкова олiя – 1 ст.л.;
- сiль, перець – за смаком.
Спосiб приготування:
Помiдори помити, порiзати на четвертинки i покласти в блендер. Додати оливкову олiю, вичавити часник. Посолити, поперчити i збити до однорiдної маси.
***
Соус до шашлика з курки
Iнгредiєнти:
- огiрок – 1 шт.;
- натуральний йогурт – 125 мл;
- сiк лимона – 1/4 лимона;
- кiлька гiлочок м’яти або кропу;
- сiль за смаком.
Спосiб приготування:
Огiрок почистити (домашнiй можна зi шкiркою) i натерти на тертцi. Зелень помити i дрiбно порубати. Йогурт змiшати з огiрком, м’ятою чи кропом, сiллю i соком лимона.
СМАЧНОГО!