Загадковий випадок мобілізації: співробітника ЛНУ знайшли з важкими травмами під Києвом
![викладач після призову](https://golos.te.ua/wp-content/uploads/2025/02/photo_2025-02-09_15-11-32-720x340.jpg)
Під Києвом виявили непритомним із тяжкими травмами голови Степана Більченка, лаборанта Львівського університету, якого напередодні мобілізували представники територіального центру комплектування (ТЦК). Обставини, за яких викладач після призову отримав ці травми, наразі залишаються нез’ясованими. Інцидент спричинив хвилю обговорень і суперечок у суспільстві.
Як відбувалася мобілізація
Друг Більченка стверджує, що його затримали дорогою на роботу та змусили пройти військово-лікарську комісію (ВЛК), попри наявність у нього захворювання та документів на відстрочку. Натомість Львівський ТЦК повідомив, що Більченка доставили до військкомату для уточнення облікових даних. Він пройшов медкомісію, яка визнала його придатним до служби, і 5 лютого його офіційно мобілізували. 6 лютого він був відправлений у навчальний центр.
Одним із ключових аргументів, який використовується в соцмережах, є те, що Більченко нібито працював викладачем і мав право на відстрочку. Проте в офіційній заяві університету зазначено, що він обіймав посаду лаборанта, а отже, не підпадав під категорію науково-педагогічних працівників, які мають право на відстрочку. В університеті також немає кафедри ядерної фізики, де він начебто викладав.
Щодо його діагнозу “обструктивне апное сну”, який називають причиною непридатності до служби, то за чинним законодавством це захворювання саме по собі не є підставою для відстрочки, якщо не супроводжується важкою епілепсією або серйозними психічними розладами. Заяви про те, що Більченко проходив альтернативну службу через релігійні переконання, також викликають питання, оскільки під час воєнного стану в Україні така можливість законодавством не передбачена.
Обставини травмування
Головне питання, яке залишається без відповіді, – як саме Більченко отримав важкі травми голови. У соцмережах ширяться версії про його можливе побиття. Водночас сержант ЗСУ Ілля Кротенко у своєму дописі зазначив, що немає жодних доказів, що його били. Він припускає, що Більченко міг, наприклад, вистрибнути з машини під час перевезення або ж травмуватися після втечі з навчального центру. За офіційними даними, після прибуття у навчальний центр він був оголошений у списки самовільно залишивших частину (СЗЧ). Тобто подія сталася або в навчальному центрі, або після втечі з нього.
Правоохоронні органи розпочали розслідування інциденту. Особливу увагу слідчі приділяють часовому проміжку між відправленням чоловіка зі Львова та його виявленням під Києвом.
У Житомирі триває розслідування обставин травмування. Як повідомляє поліція Житомирської області, чоловіка виявили водії на проїжджій частині на околиці міста 7 лютого близько 18:00. Його госпіталізували з тяжкими травмами голови. Під час першочергового спілкування з поліцейськими він заперечив причетність сторонніх осіб до свого травмування. За попередньою інформацією, під час переміщення особового складу з частини до тренінгового центру він вистрибнув з кузова автомобіля, унаслідок чого міг отримати поранення. Поліція проводить розслідування за ч. 1 ст. 128 КК України.
Офіційні результати розслідування поки не оприлюднені, а військові закликають не поширювати непідтверджені припущення.
Читайте також: Тернопільщина має найгірші показники мобілізації: влада вимагає змін.