З жовтня повноцінно працюватиме механізм взяття жінок на військовий облік: можуть заборонити виїзд за межі України
В Українi з 1 жовтня повноцiнно працюватиме механiзм взяття жiнок на вiйськовий облiк.
У зв’язку з цим жiнкам, якi перебувають на вiйськовому облiку, можуть заборонити виїзд за кордон, на перiод дiї воєнного стану, якщо його продовжать повiдомляє НВ.
Жiнки, чиї спецiальностi або професiї спорiдненi з вiдповiдними вiйськово-облiковими спецiальностями, з 1 жовтня 2022 року мають братися на вiйськовий облiк вiйськовозобов’язаних. Такi змiни регламентує Наказ Мiнiстерства оборони України вiд 11 жовтня 2021 року.
На сьогоднi оновлений перелiк мiстить 14 спецiальностей та професiй, серед яких: харчовi технологiї, медицина, медсестринство та фармакологiя, ветмедицина, облiк i оподаткування, психологiя, полiграфiя, соцiальна робота та соцзабезпечення та iнше. Проте як саме визначатимуть, чи належить жiнка до цього перелiку — за дипломом про вищу освiту або за фактичною професiєю на поточний момент, наразi до кiнця не зрозумiло.
«Немає однозначної вiдповiдi на це питання, адже це нiде не регламентовано в документах. Але загалом тi, хто вивчає цю тему, схильнi вважати, що це має бути i освiта, i фактична робота, а якщо жiнка зареєстрована як ФОП — то КВЕДи, якими вона користується. Проте як це має реалiзовуватися на практицi, мають знати самi вiйськкомати», – зазначила юристка Наталiя Фещик.
ЗУ Про мобiлiзацiю та мобiлiзацiйну пiдготовку не передбачає розмежування за статтю, пояснила Наталiя Фещик. А тому у випадку, якщо воєнний стан буде продовжено, жiнки-вiйськовозобов’язанi матимуть такi ж обмеження стосовно виїзду за кордон, як i вiйськовозобов’язанi-чоловiки.
«Перелiк пiдстав, що надають право перетину кордону, визначається вiдповiдними Правилами. Якi, водночас, в бiльшостi випадкiв є такими, що вiдсилають до ст. 23 ЗУ Про мобiлiзацiю, що визначає перелiк пiдстав вiдстрочки вiд призову на вiйськову службу пiд час мобiлiзацiї. Так, до прикладу, виїжджати за кордон зможуть жiнки та чоловiки вiйськовозобов’язанi, на утриманнi яких є троє i бiльше дiтей вiком вiд 18 рокiв, жiнки та чоловiки, якi самостiйно виховують дитину вiком до 18 рокiв, опiкуни, пiклувальники, прийомнi батьки та батьки-вихователi дiтей до 18 рокiв з iнвалiднiстю тощо», — наголосила Наталiя Фещик.
Поряд з цим, якщо є родина, в якiй i чоловiк, i жiнка є вiйськовозобовязаними i разом виховують одного чи двох дiтей без iнвалiдностi до 18 рокiв, вони обоє не зможуть виїхати за кордон та вивезти своїх дiтей, скажiмо, в разi ескалацiї, додає експертка. На вiдстрочку мав би право один з батькiв, якби вони пiдпадали пiд зазначенi вище категорiї-винятки.
«За логiкою може здаватися, що допоки особа не стала на вiйськовий облiк, вона не є вiйськовозобов’язаною, а отже, може перетинати кордон вiльно. Та працювати це так не буде. Насамперед, через те, що i для чоловiкiв, i для жiнок передбачена адмiнiстративна вiдповiдальнiсть за не постановку на облiк», — пояснила Наталiя Фещик.
Наразi Україна має пiврiчний перехiдний перiод для пiдготовки вiдповiдних нормативно-правових документiв щодо взяття жiнок на вiйськовий облiк.