Як змінилися доходи мешканців західних областей України за цей рік повномасштабної війни
На зменшення доходiв рiдше вказують жителi Захiдного регiону — тут 41% вiдповiли, що їх доходи значно або дещо знизилися. Частiше на це вказують тi респонденти, якi якийсь час жили на територiї бойових дiй або на територiї, що пiддавалася артилерiйським обстрiлам (60%), тi, що пiд час вiйни вимушенi були полишити мiсце свого проживання, але зараз повернулися додому (61,5%).
Крiм того, рiвень добробуту громадян iстотно залежить вiд їх вiку. Особливо низьким є добробут представникiв старшого поколiння — 29% тих, кому 60 i бiльше рокiв, зазначили, що їм не вистачає грошей навiть на необхiднi продукти (в iнших вiкових групах — вiд 6% до 11%), а 50% — що грошей вистачає лише на харчування та на придбання необхiдних недорогих речей (в iнших вiкових групах — вiд 35% до 45%).
21% опитаних українцiв зазначають, що доходи їх родини пiсля 24 лютого 2022 року значно зменшилися, 32% — що доходи дещо зменшилися.
Ще 36% вiдповiли, що доходи не змiнилися, 5% — що вони дещо зросли, i 1% — що значно зросли.
Про це свiдчать результати опитування, яке провела соцiологiчна служба Центру Разумкова, передає Фiртка.
Гiрше, нiж загалом серед опитаних, оцiнюють рiвень добробуту своєї родини тi респонденти, якi якийсь час жили на територiї бойових дiй або на територiї, що пiддавалася артилерiйським обстрiлам (так, серед них 16%, зазначили, що їм не вистачає грошей навiть на необхiднi продукти, а 53% — що їм грошей вистачає лише на харчування та на придбання необхiдних недорогих речей), тi, хто якийсь час жив на окупованiй росiйськими вiйськами територiї (вiдповiдно 19% i 63,5%), тi, що пiд час вiйни вимушенi були полишити мiсце свого проживання i переїхати в iнше мiсце в межах України (вiдповiдно 11% i 53%).
Джерела доходiв. 40% респондентiв вказали, що основним джерелом засобiв iснування для них є постiйна робота, 24% — пенсiя, 11% — доходи iншого члена (членiв) сiм’ї (чоловiка, дружини, батькiв), 8% — тимчасова робота (чи пiдробiтки), 5% — матерiальна допомога з рiзних джерел, 3% — доходи вiд бiзнесу, 2% — попереднi грошовi заощадження, 1% — студентська стипендiя, 1% — iншi джерела.
Тi респонденти, що пiд час вiйни вимушенi були полишити мiсце свого проживання, але зараз повернулися додому, частiше, нiж загалом по масиву опитаних, вiдповiдають, що живуть користуючись з тимчасової роботи чи пiдробiткiв (15,5%), та користуючись з доходiв iнших членiв родини (20%).
Респонденти, якi пiд час вiйни виїжджали за кордон, але на час проведення опитування вже повернулися в Україну, значно частiше, нiж загалом по масиву опитаних, вiдповiдають, що живуть користуючись з доходiв iнших членiв родини (29,5%), а також — користуючись з тимчасової роботи (15%), i рiдше — що головним джерелом їх доходiв є постiйна робота (30,5%) та пенсiя (7%).
Тi, кому довелося деякий час прожити на тимчасово окупованiй територiї, рiдше вiдповiдають, що основним джерелом їх доходiв є постiйна робота (22%). Це ж само стосується i тих, хто якийсь час жив на територiї бойових дiй або на територiї, що пiддавалася артилерiйським обстрiлам (32,5%), зате дещо частiше за iнших вони називають як основне джерело доходу матерiальну допомогу (9%).
Водночас 35,5% респондентiв, оцiнюючи змiни в режимi їх роботи пiсля 24 лютого 2022 року, зазначили, що жодних змiн не вiдбулося (працюють як i ранiше), 6% — що повнiстю або частково перейшли на дистанцiйну роботу з повним збереженням заробiтної плати, 3% повнiстю або частково перейшли на дистанцiйну роботу з частковим збереженням заробiтної плати, 1% пiшли у повнiстю оплачувану тривалу вiдпустку, 1% — у частково оплачувану вiдпустку, 3% не мали роботи до 24 лютого 2022 року, але зараз мають роботу.
Ще 7% респондентiв вiдповiли, що втратили роботу (ще 1% — що пiшли у неоплачувану вiдпустку), 29% — що як не працювали чи не мали роботи до вiйни, так не мають i зараз (сюди вiдносяться як пенсiонери, так i безробiтнi, домогосподарки, студенти, непрацездатнi).
Частiше вiдповiдають, що працюють як i ранiше, жителi Захiдного (45%) i Центрального (39%) регiонiв, тодi як у Пiвденному регiонi — лише 15%, у Схiдному — лише 25% респондентiв. Втратили роботу 14% жителiв Схiдного регiону, 10% — Пiвденного, 6% — Центрального регiону i 4% — жителiв Захiдного регiону.
Тi респонденти, якi що пiд час вiйни вимушенi були полишити мiсце свого проживання i переїхати в iнше мiсце в межах України, рiдше, нiж загалом по масиву опитаних, вiдповiдають, що працюють, як i ранiше (27%), це ж само стосується i тих, хто змiнював мiсце проживання, але вже повернувся додому (24%), тих, хто деякий час провiв закордоном (23%), тих, хто якийсь час жив на територiї бойових дiй або на територiї, що пiддавалася артилерiйським обстрiлам (27%), тих, кому довелося деякий час прожити на тимчасово окупованiй територiї (16%).
Зазначимо, що тим респондентам, якi мали роботу як до початку вiйни, так i мають зараз, ставили запитання, як змiнилася їх зарплата пiсля 24 лютого 2022 року. 45% представникiв цiєї групи вiдповiли, що вона не змiнилася, майже стiльки ж (43%) — що вона зменшилася, i лише 8% — що вона збiльшилася.
Довiдково: опитування методом face-to-face проводили у Вiнницькiй, Волинськiй, Днiпропетровськiй, Житомирськiй, Закарпатськiй, Запорiзькiй, Iвано-Франкiвськiй, Київськiй, Кiровоградськiй, Львiвськiй, Миколаївськiй, Одеськiй, Полтавськiй, Рiвненськiй, Сумськiй, Тернопiльськiй, Харкiвськiй, Херсонськiй, Хмельницькiй, Черкаськiй, Чернiгiвськiй, Чернiвецькiй областях та мiстi Києвi.
У Запорiзькiй, Миколаївськiй, Харкiвськiй, Херсонськiй областях — лише на тих територiях, що контролюються урядом України та на яких не ведуться бойовi дiї.
Опитали 2 020 респондентiв вiком вiд 18 рокiв з 22 лютого по 1 березня 2023 року.
Теоретична похибка вибiрки не перевищує 2,3%. Разом з тим, додатковi систематичнi вiдхилення вибiрки можуть бути зумовленi наслiдками росiйської агресiї, зокрема, вимушеною евакуацiєю мiльйонiв громадян.