Симптоми, що можуть вказувати на наявність депресії
У європейських рекомендаціях з профілактики серцево-судинних захворювань лікарям рекомендується проводити оцінку депресивних розладів у всіх пацієнтів.
Міністерство охорони здоров’я наголошує, що поганий настрій та апатія лише одні з можливих симптомів депресії. Це становить лише частину симптомів, які проявляються в особи з депресією у повсякденному житті. Серед них – стійка втрата бажання спілкуватися, працювати, доглядати за собою, а також відмова від піклування про близьких.
Основними симптомами депресивних розладів є:
- втрата здатності відчувати радість і задоволення (ангедонія),
- збайдужіння до колись цікавих і приємних речей,
- постійний сум, відчай, відчуття втоми, власної нікчемності й безсилля,
- фізичні симптоми, які не мають очевидної причини,
- порушення сну, апетиту і лібідо – причому вони можуть як сходити нанівець, так і надміру зростати.
Підозру на наявність депресивних розладів можуть виявити не лише психіатри, але й сімейні лікарі та інші медичні працівники, психологи та психотерапевти. Діагноз ґрунтується на чітко визначених критеріях, тож виявлення таких порушень може бути проведено різними спеціалістами.
Спершу достатньо запитати таке: чи був у людини принаймні один із ключових симптомів депресії упродовж принаймні двох тижнів:
– стійкий пригнічений настрій,
– помітно знижені інтерес до діяльності та відчуття задоволення від неї.
Якщо цього не було, то наразі депресія малоймовірна. Цих двох запитань достатньо, щоб виявити 88% депресії під час скринінгу пацієнтів.