Сьогодні дотримуються останнього дня посту та готують святкову вечерю – які страви повинні бути на столі?
Святвечiр 6 сiчня, а Рiздво 7 сiчня цього року ще святкують чимало українцiв. 6 сiчня дотримуються останнього дня посту та готують святкову вечерю. Вона є особливою, адже на столi традицiйно має бути 12 пiсних страв, кожна з яких має своє значення. Що ж приготувати на Святвечiр?
Видання Терен пiдготував пiдбiрку рецептiв пiсних страв, якi не вимагають багато часу, зусиль та грошей.
Кутя
Чим багатша страва, тим бiльше щастя чекатиме сiм’ю в новому роцi
Найважливiша страва в цей день – кутя. Саме з неї починають пiсне застiлля на Святвечiр. Рецептiв кутi є дуже багато. Вважається, що чим багатша страва, тим бiльше щастя чекатиме сiм’ю в новому роцi.
Iнгредiєнти:
- Пшениця – 200 грамiв
- Вода (узвар) – 3 стакани
- Сiль – щiпка
- Мак – 120 грамiв
- Мед – 1 столова ложка
- Родзинки – 100-125 грамiв
- Обсмаженi волоськi горiхи – 2 столовi ложки
Приготування:
Пшеницю промити i перебрати. Залити водою, додати дрiбку солi, варити до м’якостi. Мак залити окропом на 15-20 хвилин, вiдлити через сито i збити блендером. Родзинки залити окропом на 20 хвилин. Пшеницю перекласти в миску i остудити, додати мак, родзинки, подрiбненi горiхи. Густоту регулюємо, доливаючи остиглої кип’яченої води (можна використовувати узвар). Пiсля цього додати столову ложку меду.
Узвар
Традицiйний рiздвяний компот iз сухофруктiв – це також важлива страва на Святвечiр. Узвар можна додавати й до кутi.
Iнгредiєнти:
- Чорнослив – 100 грамiв
- Сушенi яблука – 300 грамiв
- Сушенi грушi – 200 грамiв
- Вода – 5 лiтрiв
- Цукор i мед за смаком
Приготування:
Сушеницю з яблук, груш та слив потрiбно декiлька разiв промити у водi. Наливаємо у каструлю потрiбну нам кiлькiсть води та додаємо сушеницi. Компот доведiть до кипiння та ще декiлька хвилин варiть. Для того, аби колiр та смак були насиченiшi, даємо узвару настоятися.
Запечена скумбрiя
На Святвечiр традицiйно готують рiзну рибу – мариновану, смажену, печену.
Iнгредiєнти:
- Скумбрiя – 2
- Цибулина – 1
- Лимон – 0,5
- Майонез – 2 столовi ложки
- Сiль, приправа для риби за смаком
Приготування:
Рибу обмити та почистити. Натерти зверху i зсередини сiллю з перцем або приправою для риби та залишити на 30 хвилин. Надрiзати рибу на однаковi шматки, помiж яких покласти кiльця лимона. У надрiзи поставити пiвкiльця цибулi. Випiкати в розiгрiтiй до 200 градусiв духовцi близько 30 хвилин.
Пампухи
Рiздвянi пампухи на дрiжджовому тiстi – традицiйнi солодощi, якi подають на Святу вечерю. Вони є ознакою достатку та щедростi. Пампухи також символiзують святих на небi, якi повiрили в Iсуса й отримали вiчне життя.
Iнгредiєнти:
- Борошно – 500 грамiв
- Дрiжджi – 50 грамiв
- Молоко – 250 мiлiлiтрiв
- Яйце – 1 цiле
- Жовтки – 4
- Цукор – 50 грамiв
- Дрiбка солi, пудра, ванiльний цукор
- Для начинки: варення, какао чи мак (на вибiр)
Приготування:
Розведiть дрiжджi в теплiй водi, додайте дрiбку цукру та ложку борошна й поставте в тепле мiсце на 10 хвилин для бродiння. Розiтрiть одне яйце з цукром, жовтки потрiбно збити окремо. Вилийте сумiш з дрiжджами до решти борошна, додайте жовтки, яйце з цукром та дрiбку солi. Вимiшайте тiсто та поставте в тепле мiсце на 1 годину. Пiсля цього розкачайте тiсто та видавiть склянкою круги. В середину кожного викладiть начинку на вибiр та накрийте iншою частиною тiста. Смажити потрiбно у великiй кiлькостi олiї на невеликому вогнi. Викладiть готовi пампухи на паперовi рушники та притрусiть їх пудрою з ванiльним цукром.
Вареники з маком та вишнями
Вареники з вишнями стануть вiдмiнною стравою на Святий вечiр. Вважається, що вишня у варениках символiзує везiння, а мак — щастя.
Iнгредiєнти:
- Борошно – 600 грамiв
- Сiль – 1 чайна ложка
- Оливкова олiя – 2,5 столовi ложки
- Тепла вода – 1,5 склянки
- Вишнi – 650 грамiв
- Мак – 200 грамiв
- Вода – 500 мiлiлiтрiв
- Цукор – 2,5 столовi ложки
- Мед – 4 столовi ложки
- Ванiльний цукор – 1 пакетик
- Ванiльний екстракт – 2 чайнi ложки
Приготування:
Для початку потрiбно закип’ятити воду в каструлi. Додайте мак i варiть близько пiв години. Вiдкиньте мак на сито i за допомогою блендера подрiбнiть його, додайте мед, екстракт ванiлi, перемiшайте. До вимитих вишень додайте цукор, ванiльний цукор i варiть на слабкому вогнi 10 хвилин. У макову масу додайте остиглi вишнi та вишневий сироп, який утворився пiд час варiння. Для тiста просiйте борошно в глибоку миску, додайте сiль, оливкову олiю та потроху пiдливайте воду. На столi розкачайте тiсто тонким шаром та повирiзайте склянкою кружечки. В середину кожного викладiть начинку та сформуйте вареники. Закип’ятiть пiдсолену воду, опускайте в неї вареники порцiями i варiть 2-3 хвилини пiсля спливання на слабкому вогнi.
Салат вiнегрет
Це смачний та пiсний салат, який зачасту включають в меню з 12 страв напередоднi Рiздва.
Iнгредiєнти:
- Картопля – 4−5
- Морква – 3
- Буряк – 5
- Солонi огiрки – 2−3
- Банка консервованого зеленого горошку
- Рослинне масло – 3−4 столовi ложки
- Сiль, перець i спецiї за смаком
Приготування:
Картоплю i буряк слiд промити i вiдварити в мундирах, почистити, порiзати на кубики i висипати в миску. Далi додайте в салат подрiбненi на кубики солонi огiрки та консервований горошок. Перемiшайте всi iнгредiєнти, посолiть, поперчiть, заправте маслом i подавайте до рiздвяного столу.
Маринованi гриби
Маринованi гриби – одна з 12 страв, якi варто подати на стiл до Святвечора, який напередоднi Рiздва збере за столом велику родину.
Iнгредiєнти:
- Печерицi – 1 кiлограм
- Цибуля рiпчаста – 1
- Оцет – 70 мiлiлiтрiв
- Цукор – 2 столовi ложки
- Сiль – 1 столова ложка
- Лавровий лист – 3
- Перець духмяний горошком
Приготування: Гриби потрiбно помити i очистити вiд бруду. У каструлю налити 1 л води, додати запашний перець i листочки лаврового листа, сiль, цукор. Довести до кипiння i кинути туди гриби на 15 хвилин. Додати оцет i варити ще 5 хвилин. На дно стерилiзованої банки викласти цибулю пiвкiльцями, потiм гриби. Залити маринадом. Залишити гриби на добу i подавати до столу.
Канапки зi шпротами
У цей вечiр багато українських сiмей роблять канапки з рибою, адже її можна їсти навiть у строгий пiст.
Iнгредiєнти:
- Чорний зерновий хлiб
- Свiжа морква- 2
- Часник – 3-4 зубчики
- Майонез – 2 великi ложки
- Зелень
- Волоськi горiхи – жменя
- Банка шпротiв в олiї
- Лимон
Приготування: Хлiб нарiзати трикутниками i обсмажити на сухiй гарячiй сковорiдцi. Моркву дрiбно натерти та змiшати з подрiбненими горiхами, майонезом i роздавленим часником. Хлiбнi скибочки покрити морквяно-часниковою пастою, а зверху викласти по 1-2 рибцi на кожен шматочок та лимон. Бутерброди можна прикрасити свiжою зеленню.
Голубцi з рисом та грибами
Голубцi неодмiнно сподобаються будь-якiй людинi, яка любить традицiйну українську кухню. Їх можна приготувати як в пiст, так i в буднiй день.
Iнгредiєнти:
- Листки капусти – з половини качана
- Рис – 150 грамiв
- Морква – 1
- Гриби шампiньйони – 10-12 штук
- Цибуля рiпчаста – 1
- Томатна паста – 2 столовi ложки
- Сiль та перець за смаком
Приготування: Потрiбно вiдварити рис, а також листя капусти в окропi 2-3 хвилини. Виймiть листя з води i дайте охолонути. Моркву натрiть, а цибулю i гриби дрiбно нашаткуйте. Овочi обсмажте на олiї, додайте в сковорiдку рис, сiль, перець та томатну пасту. Покладiть начинку в центр капустяного листка та завернiть його конвертиком. Складiть голубцi в глибоку сковорiдку чи каструлю та залийте водою з томатною пастою. Потрiбно тушкувати пiд кришкою 10 хвилин.
Борщ з вушками
Це традицiйна захiдноукраїнська страва на Святвечiр, яка готується на грибовiй юшцi i подається з вушками, якi начиняються грибами.
Iнгредiєнти:
Для борщу:
- Буряк – 600-700 грам
- Цибуля – 1
- Грибний вiдвар – 3 лiтри
- Лимонний сiк – 2 столовi ложки
- Лавровий лист, сiль, перець, зелень кропу
- Для вушок:
- Бiлi сушенi гриби – 100 грамiв
- Цибуля – 1 штука
- Борошно – 150 грамiв
- Вода – 50 грамiв
- Олiя – 1 столова ложка
- Сiль, перець
Приготування:
Гриби потрiбно змочити, залити 3 лiтрами води та варити до готовностi. Помийте та зварiть буряк. Для вушок треба пiдсмажити дрiбно нарiзану цибулю. Гриби потрiбно перемолоти та додати до цибулi, посолити, поперчити та просмажити 4 хвилини. Аби замiсити тiсто необхiдно змiшати борошно, сiль, олiю та поступово додавати воду, перемiшуючи. Тонко розкачане тiсто рiжемо на квадратики. Туди викладаємо начинку, складаємо тiсто в трикутник, зщiпуємо краї та з’єднуємо два кiнцi вареника мiж собою. Вiдварювати вушка потрiбно в пiдсоленiй водi.
Для того, аби приготувати борщ, потрiбно поставити на вогонь грибний вiдвар. Зварений буряк натрiть на грубiй тертцi, а цибульку порiжте. Обсмажте її та додайте в сковорiдку буряк та лимонний сiк. Все це висипаємо до киплячого грибного вiдвару та додаємо лавровий лист, сiль, перець. Варити потрiбно кiлька хвилин пiсля кипiння. На тарiлку спочатку викладаємо вушка, а тодi заливаємо їх борщем.
Тушкована капуста
Страви з капусти символiзують простоту i одночасно мiцнiсть та єднiсть.
Iнгредiєнти:
- Гриби – 400 грам
- Цибуля – 1
- Морква – 2-3
- Качан свiжої капусти – 0,5
- Часник – 2 зубчики
- Сiль, перець та зелень за смаком
Приготування:
Нашаткуйте капусту, гриби нарiжте слайсами, моркву натрiть на тертцi, а цибулю дрiбно нарiжте. Викладiть капусту у каструлю або глибоку сковорiдку, додайте олiю та поставте на невеликий вогонь. Додавайте до капусти гриби, моркву, цибулю, подрiбнений часник та лавровий лист i залиште тушкуватися до готовностi.
Маринований оселедець
Стравою можна поласувати на Святвечiр – в переддень Рiздва.
Iнгредiєнти:
- Оселедець (розморожений) – 1 кiлограм
- Перець духмяний горошком – 4 штуки
- Сiль – 3 столовi ложки
- Цукор – 2 столовi ложки
- Яблучний сiк – 0,5 склянки
- Оливкова та соняшникова олiї – 2 столовi ложки
Приготування:
Розморозьте рибу, видалiть голову i нутрощi, знiмiть шкiру та порiжте фiле на шматочки. Яблучний сiк пiдiгрiйте, додайте спецiї, перемiшайте. Рибу залийте маринадом, залиште на 2 години.