Повістки у черзі на заправку – чи законно це і що робити, коли ви таки отримали повістку?
Тернополянам вручають повістки у черзі на заправках
Насправді ж, українцям можуть вручати повістки на блокпостах, вулиці чи заправках. Законом це, як виявляється, не заборонено. При цьому, за неявку за викликом у воєнний час – штраф від 1700 до 3400 грн. Більше того, Нацполіція може затримувати військовозобов’язаних та доставляти їх до центру комплектування, повідомляють “Новини Тернопільщини“.
Та з огляду на ситуацiю в країнi, саме слово «повiстка» викликає острах у молодих людей. Не всi знають, що повiстка з вiйськкомату не означає автоматичної вiдправки на фронт, тому багато хто впадають в абсолютно безпiдставну панiку. Тож, насамперед, потрiбно розумiти, що насправдi повiстки бувають рiзнi, i не всi з них є призовом на службу. Отож, якi iснують види повiсток, хто та яким чином має їх вручати, яка вiдповiдальнiсть загрожує громадянину за ухилення вiд явки до вiйськового комiсарiату за кожним видом повiстки.
На даний момент iснує чотири види документiв, якi можна назвати загальним термiном «повiстка».
- Повiстка (припис з’явитися у вiйськкомат) з метою уточнення облiкових даних вiйськовозобов’язаного є найпоширенiшою. Мета цього припису – оновити (актуалiзувати) данi про призовникiв у вiйськовому комiсарiатi. До таких даних належать: особистi контакти, iнформацiя про стан здоров’я призовника, склад сiм’ї, мiсце роботи, навчання i т.д.
- Повiстка на проходження медичної комiсiї при вiйськкоматi зобов’язує призовникiв та вiйськовозобов’язаних пройти медичне обстеження. Як правило, разом з такою повiсткою надсилається карта медичного огляду, в якiй вiйськово-медична комiсiя пiсля огляду зазначить свiй висновок про стан здоров’я вiйськовозобов’язаного.
- Повiстка-призов на строкову вiйськову службу. Саме такий вид повiсток найбiльше людей тривожить, бо тягне за собою кримiнальну вiдповiдальнiсть: за неявку вiйськовозобов’язаного до вiйськового комiсарiату у вказанi термiни йому може загрожувати притягнення до вiдповiдальностi за статтею 335 Кримiнального кодексу України. На вiдмiну вiд реагування на вказанi вище першi два документи, вiйськовозобов’язаний має усвiдомлювати, що, прийнявши повiстку даного типу i не з’явившись по нiй, вiн здiйснює акт ухилення вiд призову, тож ризикує отримати покарання у виглядi ув’язнення на термiн вiд 2 до 5 рокiв. Дана норма також поширюється на офiцерiв запасу, якi призиваються до вiйська.
- Мобiлiзацiйне розпорядження. Цей вид повiстки вручається вiйськовозобов’язаним особам, якi пройшли медичну комiсiю i були визнанi придатними до несення вiйськової служби. Мобiлiзацiйне розпорядження особам зазвичай вручається пiд час оголошення мобiлiзацiї. В документi має бути вказано, що на особу покладається обов’язок з’явитися у визначений призовний пункт протягом 24 годин пiсля оголошення мобiлiзацiї.
Варто зауважити, що часто призовники та вiйськовозобов’язанi реагують на формулювання тексту повiстки, а не на її змiст. Причина в тому, що єдиного бланку повiсток не iснує, тому в одних повiстках можна зустрiти формулювання «пропоную з’явитися», в iнших – «Наказ», «наказую». Але треба знати, що наслiдки не залежать вiд цих формулювань. Неявка як за прохальною формою, так i за наказовою, тягне за собою однакову адмiнiстративну чи кримiнальну вiдповiдальнiсть. Тому треба дивитись не на формулювання тексту, а на мету виклику до вiйськкомату: звiрка облiкових даних, спiвбесiда, направлення на проходження медичної комiсiї або ж призов на строкову службу.