На які «радіаційні» продукти варто зважати жителям Тернопілля
Купуючи продукти харчування кожного дня у магазині чи на ринку, мало хто замислюється над тим, наскільки вони безпечні з радіаційної точки зору.
Відомо, що більше 70% радіації, накопичуваної людиною, припадає на їжу і воду, тому необхідно старатися зменшити їх негативний вплив на організм. Бажано вживати тільки ті продукти, які перевірені на вміст радіонуклідів в установах, які здійснюють радіаційний контроль. У першу чергу це стосується молока, м’яса та овочів з особистих дачних ділянок.
Дари лісу, особливо гриби, найчастіше і є джерелом радіації. І навіть у процесі їх консервування кількість радіонуклідів (а саме стронцію) не зменшується, а при сушінні навіть збільшується.
Батькам необхідно пам’ятати, що із раціону харчування дітей повинні бути повністю виключені гриби і дичина. Користь від харчування цими продуктами на декілька порядків нижча від шкоди, яка наноситься від вмісту в них радіонуклідів.
Городні культури
За рівнем накопичення радіонуклідів можна розподілити в наступному порядку (в порядку зменшення): щавель, квасоля, боби, горох, редиска, морква, буряк столовий, картопля, часник, перець солодкий, цибуля, кабачки, огірки, капуста.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Свавілля з боку вчительки могло стати причиною погіршення здоров’я школярки у Почаєві
Плодово-ягідні культури
Найбільше накопичують радіонукліди ягоди червоної і чорної смородини, аґрус, менше – суниця, смородина, полуниця, малина, плоди яблуні, груші, вишні, сливи, черешні. Існує рослина, яка зовсім не накопичує радіонуклідів — це топінамбур (земляна груша), який можна вживати як у сирому вигляді, так і смаженим, тушкованим, соленим.
Під час приготуванні страв з овочів і фруктів потрібно старатися знизити можливість надходження радіонуклідів в організм. Для цього коренеплоди та бульби картоплі чистять, зрізуючи шкірку якомога товстіше. Овочі миють двічі: перед очисткою і після. З капусти знімають 2-3 покривних листка, а потім готують звичайним способом. Фрукти та ягоди миють у проточній воді та обполіскують кип’яченою. У яблук зрізують шкірку і видаляють серцевину.
Для зменшення кількості радіоактивних елементів у м’ясі та рибі бажано витримати їх у воді протягом декількох годин. Крім того, під час приготування їжі рекомендується використовувати йодовану сіль, яка знижує ризик захворювань щитоподібної залози.
Для попередження внутрішнього опромінення доцільно вживати перепелині яйця, рис і сир. Молочні продукти, особливо сир, зменшують накопичення радіоактивного стронцію. З продуктів найкращими очисними властивостями володіють багаті на клітковину вівсянка, зерновий хліб, груші, необроблений рис, чорнослив.
Протягом останніх років лабораторно практично не виявляється продуктів харчування та об ̓єктів довкілля із перевищеним в них вмістом радіонуклідів.
Важливо розуміти, що кожна людина несе відповідальність за своє здоров’я, а кожна сім’я — за здоров’я своїх дітей. І не потрібно в усіх бідах винити тільки Чорнобиль.
Багато людей самі добровільно вносять у своє життя ще й додаткові фактори ризику, такі як куріння, вживання алкоголю, малорухливий спосіб життя, надмірне перебування в закритих приміщеннях, неправильне харчування тощо. Потрібно пам’ятати, що звичайне дотримання принципів здорового способу життя, гігієнічних правил і нескладних профілактичних заходів захистить Вас і надасть можливість народити і виростити здорових дітей.
Лікар з радіаційної гігієни Н.В. Бригадир