Музей на Тернопільщині збагатився унікальними лемківськими експонатами з Канади
Музейний комплекс “Лемківське село” на Тернопільщині відкрив дві нові зали, присвячені лемківській культурі. Експозиція поповнилася 283 експонатами, переданими українською діаспорою з Канади, серед яких 36 картин лемківського художника Юліяна Тарновича. Про це розповідає Суспільне Тернопіль.
Унікальність нової колекції
Директорка музейного комплексу Віра Дудар підкреслює особливість нової експозиції:
“Чим цікавий цей музей? Тим що лемки Канади приїхали на американський континент в часі не виселення, а в часі трудової міграції”.
Серед експонатів є предмети, датовані кінцем XIX – початком XX століття, включаючи ступки 1900 року та ґорсети 1913 року.
Символізм та традиції лемків
На вході до зали відвідувачів зустрічає намальоване “Дерево життя” – традиційний лемківський орнамент. Віра Дудар пояснює його символіку:
“Кількість гілочок на дереві життя означало кількість людей, котрі проживали в цій хаті… Кількість зірочок означала кількість хлопчиків, а кількість квіточок означала, скільки було дівчаток”.
Літературна та художня спадщина
Окрема частина експозиції присвячена творчості Юліяна Тарновича. Музей зберігає оригінал рукопису його книги “Лемківщина. Матеріальна культура”, яку Віра Дудар характеризує як “найвичерпнішу інформацію про Лемківщину”. Також представлені 36 картин художника.
Експонати міграційної зали
Друга зала присвячена міграції лемків. Тут представлені речі, які лемки брали з собою, переїжджаючи до Канади, включаючи автентичний одяг початку XX століття. Віра Дудар зазначає:
“Кожен експонат дихає Лемківщиною, має свою історію”.
Серед обов’язкових речей, які лемки брали в дорогу, були мішечок землі, молитовник, вервечка та зілля.