Експерти склали рейтинг фінансової спроможності громад Тернопільщини
Експерти дослідили динаміку показників фінансової спроможності територіальних громад Тернопільщини. Дані аналізували на основі показників 2021 року та виконання бюджетів у 2023 році.
Про це повідомили на порталі “Децентралізація”, передає Суспільне.
Динаміку фінансової спроможності територіальних громад аналізували: експертка з публічних фінансів та місцевого самоврядування Центру політико-правових реформ, доктор наук з державного управління Яніна Казюк, директор Департаменту фінансів Житомирської обласної державної адміністрації, доктор наук з державного управління Віктор Венцель та експерт SALAR International Ігор Герасимчук.
“Аналіз виконання місцевих бюджетів у 2023 році вказує на те, що, в цілому, місцеві бюджети адаптувалися до умов воєнного стану і забезпечують реалізацію основних завдань бюджетної політики, а також забезпечують фінансування видатків, пов’язаних з підтримкою Сил оборони, заходів з територіальної оборони, підтримки ВПО та ліквідацією наслідків збройної агресії РФ”, — йдеться у повідомленні.
За словами експертів, порівняльний аналіз здійснено в розрізі 11 індикативних показників, розрахованих на підставі даних про чисельність населення та показників виконання бюджету відповідної громади, за раніше розробленим та презентованим методологічним підходом з оцінки фінансової спроможності територіальних громад. За результатами проведених розрахунків значень та величин, сформовано узагальнені результати оцінювання фінансової спроможності територіальних громад з розподілом на рівні спроможності: високий, оптимальний, задовільний, низький, критичний.
На Тернопільщині найвищу динаміку показників фінансової спроможності на разі продемонстрували Білобожницька, Білецька та Озернянська громади. На останніх позиціях за цим показником серед громад області Козлівська, Скала-Подільська та Іванівська.
Динаміка показників фінансової спроможності територіальних громад Тернопільщини.
Скріни документа з потралу “Децентралізація” наведено нижче:
За сумою балів з високим рівнем фінансової спроможності лідирує Тернопільська і Великогаївська громади, на другому місці Байковецька, на третьому Білецька. Критичні показники рівня фінансової спроможності за цією шкалою має Саранчуківська громада, Нараївська та Залозецька.
За словами експертів, узагальнені дані щодо динаміки зміни показників фінансової спроможності територіальних громад дають змогу здійснити базовий аналіз задля подальшого детального розгляду кожного з 11 індикативних показників і, на цій основі, сформулювати висновки щодо необхідності коригування бюджетної політики громади.