Жінка вилізла на дерево в Тернополі – аби висловити свою позицію щодо знищення дерев в місті
щоб врятувати багаторічні насадження від комунальників
У центрi Тернополя, у дворi будинку на вулицi Iвана Франка, 11, комунальники днями зрiзали двi багаторiчних яблунi i вже нацiлилися на два 100-рiчних ясени.
Про факт екологiчного варварства повiдомив мiсцевий житель Василь Гамрач.
“Перший раз комунальники з ПП “Схiдний масив” приїхали десь 3-4 мiсяцi тому i хотiли зрiзати дерева, говорили, що нiби то санiтарна обрiзка, – вiдзначив Василь Гамрач. – Я живу в тому домi, у тому дворi, я не дозволив цього тодi зробити. Другий раз вони приїхали днями – вже пiдготувалися, взяли якiсь документи, мене не було вдома, то дружина вилiзла на ту яблуню i двi години сидiла, щоб не зрiзали багаторiчнi дерева”.
Зрештою, комунальники вiдзначили, що було звернення з будинку щодо обрiзки дерев – показали якiсь документи i повнiстю зрiзали двi багаторiчних яблунi та планували ще сливу, але пiд деревом стояло авто, що й врятувало плодове дерево вiд знищення.
“Сказалаи, що було звернення, я знаю, що це за звернення, одна людина з будинку написала заяву, що дерева заважають, iнша пенсiонерка її пiдтримала, i все дерев нема, хоча їхнi вiкна виходять навiть не на той бiк, i тi дерева лiтом створюють затишок. Щоб ви розумiли, то колишнiй “обкомiвський” будинок, де бiльшiсть мешканцiв i далi мiж собою спiлкуються росiйською мовою, то й на дерева їм наплювати, – зауважив Василь Гамрач. – Добре, одна людина чи двi за те, щоб зрiзати дерева, а я наприклад проти. То чому їх мають зрiзувати, тим паче комунальники – дерева можна було зберегти, навiть, якщо вони багаторiчнi i мають дупла. В мене колись тато в саду, щоб зберегти грушi заливав дупла цементом i дерева ще багато рокiв плодили. В мене також є сад. Але щоб так бездумно i без розбору рiзати все, я такого не розумiю”.
Чоловiк каже, що консультувався з екологами, i не розумiє, чому комунальники самостiйно без тих же спецiалiстiв екологiчної служби “на око” визначають, яке дерево хворе, i яке вже неможливо врятувати, а яке здорове.
“Крiм повного вирiзування дерев ми бачимо зараз по мiсту так звану санiтарку обрiзку, але при санiтарнiй обрiзцi будь-якого дерева має бути збережений скелет дерева, а саме стовбур дерева, основнi гiлки i допомiжнi гiлки, а в нас що – куди дiстала вишка i пилка – все обрiзали без розбору, лишають голi патики i все, – каже пан Василь. – Пояснiть менi, як комунальники, якi не мають хоча б базових знань в екологiї, садоводствi, сiльському господарствi можуть правильно обрiзати дерево, чи визначити, яке варто знищити взагалi, а яке залишити та можна полiкувати?! Та нiяк”.
Як наголосив тернополянин, у його дворi, комунальники планують повнiстю знищити ще два 100-рiчних ясени.
“Вони хотiли їх зрiзати цього разу, навiть вишку вже поставили, але я не дав, i вже як бачимо почався процес брунькування у дерев, тому комунальники заявили, що зараз чiпати цi дерева не будуть, але пообiцяли повернутися восени, – зауважив Василь Гамрач. – Крiм того, що цi дерева мають бiльше, як 100 рокiв, то я не здивуюся, якщо їх садив ще вiдомий тернопiльський лiкар Олександр Грабовський, адже його вiлла у цьому ж дворi. Тобто все рiвно на 100-рiчнi дерева, хто i коли їх садив, нема кому нi захистити, нi зробити iсторичною спадщиною, всiм все рiвно, а комунальники i радi пиляти i рiзати”.
Також, за словами пана Василя, екологи пояснили, що мiж мiською радою та комунальниками є меморандум, що на мiсцi одного зрiзаного дерева мають посадити два нових.
“Ну подивимося чи на Франка, 11 посадять чотири нових дерева на мiсцi двох зрiзаних багаторiчних яблунь”, – пiдсумував чоловiк.