Як діяти в разі аварії на атомній станції: небезпека присутня
Найбiльша атомна електростанцiя в Європi, що розмiщена в мiстечку Енергодар, досi захоплена росiйськими окупантами.
На територiю Запорiзької АЕС росiяни завозять все бiльше вiйськової технiки, шантажуючи весь свiт ядерною катастрофою.
Якщо там вiдбудеться вибух, вiн буде вдесятеро бiльшим нiж у Чорнобилi, повiдомляє Чорткiвська мiськрада.
Мешканцям Тернопiльщини дали рекомендацiї, що робити в разi радiацiйної аварiї.
Першi дiї
Зайдiть в укриття, пiдвал або в середину будiвлi. Найкраще триматися якомога далi вiд стiн i даху будiвлi, адже там осiдає радiоактивний матерiал. Заберiть всередину домашнiх тварин.
Закрийте та заблокуйте всi вiкна та дверi в примiщеннi, не пiдходьте до них без нагальної потреби. Зробiть кiлькаденний запас води у герметичних ємностях. Продукти загорнiть у плiвки та покладiть їх у холодильник чи шафу.
Пiдготуйте маску, респiратор або ватно-марлеву пов’язку для захисту органiв дихання. Стежте за повiдомленнями вiд рятувальникiв ДСНС, полiцiї, мiсцевої влади.
Найнебезпечнiшi мiсця
На вулицю виходити можна лише за нагальної потреби, одягнувши респiратор, плащ, гумовi чоботи та рукавички. Не роздягайтеся на вулицi, не сiдайте на землю, не купайтеся у вiдкритих водоймах.
Пiсля повернення в укриття, необхiдно обережно зняти верхнiй шар одягу, помiстити його у пластиковий пакет або герметичний контейнер та тримати подалi вiд людей i домашнiх тварин. Решту радiоактивного пилу варто ретельно вимити в душi або пiд проточною водою з милом та шампунем.
Вода та їжа
Воду потрiбно брати лише з перевiрених джерел. Допоки рятувальники чи влада не повiдомлять про безпеку водопровiдної води, її не можна вживати.
Щодо харчування, то безпечною вважається лише їжа, яка зберiгалася в холодильнику або морозильнiй камерi, чи мiстилася у герметичному контейнерi (консерви, банки, пляшки, коробки тощо).
Йодопрофiлактика
Препарати стабiльного йоду здатнi запобiгти або знизити поглинання дози в щитоподiбнiй залозi. Дорослi мають приймати по однiй таблетцi (0,125 г) йодистого калiю протягом 7 днiв, дiти вiком до 2-х рокiв – частину таблетки (0,04 г).
За вiдсутностi йодистого калiю у МОЗ радять використовувати йодистий розчин: три-п’ять крапель 5% розчину йоду на склянку води, дiтям до двох рокiв – 1-2 краплi.