Вербна неділя 2020: традиції святкування та народні прикмети
На шостий тиждень Великого посту розпочинається Вербний тиждень, що завершується православним святом – Вербною неділею, яка припадає за сім днів до Великодня. Це перехідне свято, Вербну неділю 2020 відзначають сьогодні, 12 квітня.
Пропонуємо ознайомитися з історією свята, народними прикметами, традиціями та заборонами.
Про історію свята
День Вербної неділі нагадує християнам урочистий вхід Ісуса Христа в Єрусалим, який знаменував собою безпосереднє наближення Його Страстей і смерті на хресті, при цьому люди, які Його вітали, кидали на дорогу плащі та зелені галузки.
Також це свято називають Пальмовою неділею, тому гілки пальм стелили на дорогу під час в’їзду Господа Ісуса в Єрусалим, але на наших територіях весна настає з цвітінням верб, тому пальмові гілки люди замінили вербними.
Про традиції святкувань
У Вербну неділю в церквах проводять святкові служби та святять вербу, яка символізує прийдешню весну і відродження всього живого. Колись господарі, повертаючися додому зі свяченою вербою, відразу ж садили на городі по кілька гілок, а решту, що залишилася, несли до хати та ставили під святими образами. Також люди одне одного били свяченою вербою, бажаючи здоров’я.
Зазначимо, цього року це свято припадає на період карантину в Україні, тому людям радять залишатися вдома та дивитися богослужіння онлайн.
Народні прикмети
– Якщо у Вербну неділю тепло і сухо, то буде багато фруктів, якщо вітряно – то чекали холодного літа, якщо було морозно, значить повинна була піти пшениця.
– Якщо вдариш по тілу гілочкою верби — буде міцне здоров’я весь рік;
– Вважалося, якщо з’їсти “котик” верби, то не буде боліти горло.
Про народні забобони
За народними забобонами у Вербну неділю не можна прибирати в будинку і працювати, не можна шити, прати, вишивати, не рекомендують займатися фізичною працею, також заборонено лаятися, лихословити й бажати комусь зла.