Тернопільводоканал пояснив, чому у кожному регіоні різняться тарифи
На те, що у кожному місті «свої» ціни на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення неоднакові, є кілька причин. Про це читайте далі.
Різниця перш за все у технологічних особливостях підприємств. Частина водоканалів в Україні споживає воду з поверхневих джерел (з річок, озер, каптажів та ін.), інші — підземну.
– Наш «Тернопільводоканал» — у другому списку. Що це означає? Нам доводиться витрачати більше електроенергії, аби видобути воду зі свердловин глибиною від 30 до 50 метрів та завдяки насосам перекачати її з околиць до кожної будівлі у місті. А підприємства, які використовують воду з поверхневих джерел, не мають значних витрат електрики. Натомість закуповують реагенти для очищення рідини, – пояснюють у службі.
Наголошують і на тому, що використовуються електронасоси для водовідведення. У Тернополі є вісім каналізаційних насосних станцій. Вони перекачують використану воду до очисних споруд.
– Це — знову ж таки використання електроенергії, – додають у КП «Тернопільводоканал».
Друга причина – це рельєф місцевості. У деяких містах вода поступає самоплинно. Подекуди самоплинно стікають і стоки. У цих населених пунктах природа наче сприяє роботі водопровідної мережі та мережі водовідведення. Це ще одна додаткова можливість економити на електроенергії. Але Тернополю із рельєфом у цьому аспекті якраз не пощастило. Висотні відмітки в різних місцях коливаються від 300 до 370 метрів над рівнем моря. Тобто перепад висот становить близько 70 метрів.
Також ціни на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення залежать від обсягів споживання. Тому у менших містах, де незначні обсяги споживання, тарифи вищі.
– Чому так відбувається?
Є витрати, які прямопропорційно залежать від обсягів споживання води. Це, серед іншого, реагенти для очищення води, електроенергія. А є такі витрати, які безпосередньо не залежать від обсягів споживання — мова про зарплату персоналу, видатки на транспорт і механізми, а також значну частину податків.
І саме друга група витрат при поділі на менші обсяги споживання у невеликих містах впливає на порівняно більший розмір тарифу, – пояснили у водоканалі.
Ну і як тут обійтись без оновлень та ремонтів.
– «Тернопільводоканал» має потребу в осучасненні основних фондів. Адже більшість споруд, техніка служать вже по 40, а то й 50 років. Зношене обладнання потребує вчасної заміни. Цей фактор впливає на якість послуг, мінімізує аварії та відключення водопостачання.
Важливо знати, що тарифи фахівці формують відповідно до Порядку формування тарифів, який затверджений Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).