Що необхідно знати при оформленні поліса страхування «Зелена карта»
Страховий поліс «Зелена карта» є обов’язковим для всіх водіїв, які бажають здійснювати поїздки за кордон на своєму авто. Всі сусідні держави України вимагають його наявності у мандрівників. Крім того, без такого документа вам буде дуже складно й небезпечно в дорозі.
Що таке «Зелена карта»
Це міжнародний страховий договір єдиної форми, який застосовується в країнах-членах системи автомобільного страхування «Зелена картка». Цей поліс буде корисний у разі заподіяння шкоди життю, здоров’ю чи майну третіх осіб водієм на застрахованому автомобілі.
Важливо зазначити, що «Зелена карта» не передбачає виплату компенсації на ремонт авто власника поліса (аналогічно дії КАСКО для території України). Однак у тому разі, якщо винуватцем ДТП є громадянин країни, у якій сталася ДТП, страхове відшкодування здійснить компанія, яка застрахувала автоцивільну відповідальність цього водія.
«Зелена карта» в страховій компанії «УНІКА» дозволяє подорожувати в 48 країн (станом на 2024 рік), зокрема в Австрію, Бельгію, Німеччину, Італію, Францію, Швейцарію, Польщу та інші. У деяких державах Африки та Азії діють аналогічні системи страхування: «Рожева карта» — у 6 країнах Центральної Африки, «Коричнева карта» — у 14 державах Африки, «Помаранчева карта» — у 19 арабських країнах Африки та Азії.
Чи існують обмеження у виплатах за полісом «Зелена карта»
«Зелена карта» є полісом, який захищає автоцивільну відповідальність. Він діє за принципом автоцивілки, тільки за межами країни. Виплата страхового відшкодування за цим договором призначена виключно для постраждалих осіб, не передбачає франшизу.
Однак важливо пам’ятати, що «Зелена карта» не покриває наступних ризиків:
- збитки в разі пошкодження автомобіля, особистих речей та іншого майна страхувальника;
- шкода здоров’ю застрахованого водія;
- пошкодження вантажу в транспортному засобі винуватця;
- забруднення навколишнього середовища.
Також аналогічно дії автоцивілки в Україні «Зелена карта» не покриває першу медичну допомогу страхувальнику. Для отримання компенсації за лікування за кордоном буде потрібна туристична страховка.
Розмір відшкодування за «Зеленою картою» обмежений законодавчо встановленим максимальним лімітом відповідальності в тій країні, де сталася ДТП. Якщо збитки перевищують цей ліміт, страхувальник зобов’язаний буде сплатити залишок самостійно.
Також варто враховувати кримінальну відповідальність: водія можуть притягнути до кримінальної відповідальності в разі водіння в нетверезому стані, серйозного порушення правил дорожнього руху чи заподіяння серйозних травм потерпілому.
Крім того, необхідно переконатися, що дія «Зеленої карти» охоплює весь період перебування в чужій країні, інакше потрібно буде придбати новий поліс. ДТП, що сталася після закінчення терміну дії договору, не сприймається як страховий випадок. Оформити новий документ можливо онлайн.
Як захищають «Зелену карту» від підробки
Випуск полісів «Зелена карта» здійснюється виключно страховими компаніями, які є повноправними членами Моторного (транспортного) страхового бюро України (МТСБУ). Для захисту страхувальників наразі діють правила, які значно скоротили кількість підробок. При оформленні «Зеленої карти» дані про машину та водія одразу фіксуються в спеціалізованій захищеній онлайн-базі МТСБУ. Під час цієї процедури система автоматично надає кожному страховому договору унікальний код.
Завдяки цьому покупець поліса має можливість самостійно перевірити на сайті регулятора, чи правильно внесені дані про його автомобіль. У разі виникнення будь-яких проблем покупець страховки може звернутися до свого страховика для уточнення.