П’ять порад лікарів для здорового сну

14 березня відзначали міжнародний день сну. Лікарі Тернопільського обласного центру контролю і профілактики хвороб наголошують, що не варто знецінювати значення сну, адже здоровий сон – важлива складова здоров’я, – йдеться на сторінці центру.
«Дефіцит сну може відчутно вплинути на організм та призвести до різних ускладнень. Особливо сьогодні, коли темп життя сучасної людини став більш інтенсивним і сон став просто короткою перервою між щоденною метушнею. Безсоння, перевтома, дратівливість або депресія — лише декілька наслідків неправильного графіку сну. Втім, існують прості правила, які здатні вберегти людину від наслідків недосипу та значно покращити якість життя», – зазначають медики.
Лікарі кажуть, головне правило повноцінного сну — його регулярність та хоча б приблизно однакова тривалість:
«Дорослим у віці 18-60 років рекомендовано спати не менше 7 год на добу, дітям 6–12 років — 9-12 год, а у віці 13-18 років — 8-10 год. Якщо ви спатимете менше ніж рекомендовано вище, то підвищите ризик розвитку хронічних захворювань, зокрема: діабету, серцево-судинних захворювань, інсульту, високого кров’яного тиску, збільшення ваги та ожиріння, порушення імунної системи, погіршення психічного здоров’я, депресії. Також недостатня кількість сну впливає на здатність прийняття рішень, увагу та реакцію. А це, наприклад, вкрай важливо під час керування автомобілем, під час виконання важливих завдань чи-то вміння уникнути помилки».
За словами фахівців обласного центру контролю і профілактики хвороб, варто дотримуватися таких порад:
- дотримуйтесь режиму сну. Лягайте спати і прокидайтесь в один і той самий час. Прийнято вважати, що оптимальним часом для засипання є 22.00 година. А для підйому у цьому випадку краще підійде 6-та година ранку. Все залежить від вашого індивідуального біоритму.
- Приберіть девайси. За 30 хвилин до сну не скрольте стрічку соцмереж, вимкніть телевізор та комп’ютер. І взагалі уникайте ввечері емоційного навантаження, яким багаті гостросюжетні фільми, тривожні новини або з’ясування стосунків. Залиште для цього інший час.
- Створіть заспокійливу атмосферу. За декілька годин до сну створіть тиху спокійну атмосферу у кімнаті. Не вмикайте яскраве світло, запустіть у кімнату свіже повітря. Можна тихо увімкнути легку класичну музику.
- Слідкуйте за раціоном харчування. За 6 годин до сну уникайте споживання кофеїну, не переїдайте перед сном та не пийте багато рідини.
- Використовуйте ліжко для сну. Для роботи, навчання, прийому їжі або перегляду кіно існують інші місця. Ліжко має асоціюватися і використовуватися тільки для розслаблення.
- Спробуйте дотримуватись наведених рекомендацій і ви досить швидко відчуєте покращення свого фізичного і психологічного стану.
Раніше ми писали про те, як подолати тривожність і занепокоєння.