Перелік іноземних компаній, які допомагають скеровувати російські ракети на Україну
Iноземнi компанiї допомагають скеровувати росiйськi ракети на територiю України.Про це повiдомили у Головному управлiннi розвiдки Мiнiстерства оборони України.
За останнi два тижнi Україна зазнала наймасштабнiших обстрiлiв за весь перiод повномасштабної вiйни. 15 листопада росiя випустила по українських мiстах та селах близько 100 ракет. У Києвi пошкоджено житловий будинок – щонайменше одна людина загинула.
Через масованi обстрiли мешканцi Тернополя, Києва, Харкова, Житомира, Львова, Рiвного, Хмельницького та багатьох iнших населених пунктiв частково або повнiстю залишилися без свiтла та води.
23 листопада, українськi сили ППО збили 51 з 70 крилатих ракет i п’ять дронiв-камiкадзе, якi росiйськi вiйська випустили по Українi. Попри це, росiя все ж завдала шкоди енергетичнiй та цивiльнiй iнфраструктурi. Бiльшiсть українських мiст були знеструмленi. Росiйська ракети влучили в три багатоповерхових будинки, загинуло 10 людей.
Масований обстрiл України з боку росiї призвiв не лише до загибелi людей та значних пошкоджень української iнфраструктури, але й зачепив електромережi Молдови, залишивши частину країни без свiтла.
«Росiйськi ракети не досягають цiлей без чiтких координат, якi визначають навiгацiйнi системи, заявляє Головне управлiння розвiдки України Мiнiстерства оборони України. Для скеровування ракет росiя використовує власну розробку ГЛОНАСС, аналог GPS. ГЛОНАСС був створений в 1982 роцi на замовлення Мiноборони СРСР. Хоча ГЛОНАСС є системою подвiйного призначення, переважно її використовують росiйськi вiйськовi для наведення зброї на українськi мiста», – пояснили у ГУР МОУ.
В росiйськiй навiгацiйнiй системi є слабке мiсце – ГЛОНАСС залежить вiд мiкрочипiв, якi виробляють iноземнi компанiї. У росiйських ракетах та дронах встановленi мiкрочипи iноземного виробництва з пiдтримкою ГЛОНАСС – зазвичай, це цивiльнi чипи, але росiяни використовують їх для вiйськових цiлей. Чипи приймають та обробляють координати вiд ГЛОНАСС, а ракети за допомогою цiєї iнформацiї орiєнтуються у просторi та цiлять в українську цивiльну та енергетичну iнфраструктуру.
Низка iноземних компанiй до сьогоднi продовжує виробляти мiкрочипи з пiдтримкою ГЛОНАСС:
- Linx Technologies (США);
- Broadcom (США);
- Qualcomm (США);
- Telit (США);
- Maxim Integrated (США);
- TRIMBLE (США);
- Cavli Wireless (США);
- u-blox AG (Швейцарiя);
- STMicroelectronics (Швейцарiя);
- Sierra Wireless (Канада);
- NovAtel (Канада);
- Septentrio (Бельгiя);
- Antenova (Британiя).
росiя, у свою чергу, продовжує закупляти мiкрочипи з пiдтримкою ГЛОНАСС завдяки численним пiдставним компанiям та дистриб’юторам. Вони застосовуються щонайменше в таких видах зброї, як-от: безпiлотники “Орлан-10” та Shahed-136, РСЗВ “Торнадо-С” та “Смерч”, ракети “Iскандер”, “Калiбр” та “Кинджал”, а також авiацiйнi та крилатi ракети X-101, X-555, Х-38, Х-59МК, Х-31.
Без чипiв з пiдтримкою ГЛОНАСС iноземного виробництва росiянам доведеться з нуля будувати власну мiкроелектронiку. Експортний контроль та контроль з боку виробникiв у такому випадку не подiє, адже росiя постiйно вигадує новi шляхи обходу санкцiй та закупiвлi технологiй.
Iноземнi компанiї мають усвiдомити прямий вплив своєї продукцiї на обороноздатнiсть росiї, припинити виробляти чипи з пiдтримкою ГЛОНАСС та забрати функцiю пiдтримки цiєї навiгацiйної системи з усiх своїх пристроїв.