Не просто Марія. Історія єдиної дитини Чорнобильскої зони відчуження
19-річна Марія Ведернікова — єдина дитина, яка народилася після аварії на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження. Британські журналісти розшукали дівчину та поговорили з нею. Інформацію із цього матеріалу закордонних колег, доповнену фактами з інших ЗМІ, опублікувало видання “Новое время”.
Сьогодні Марія, яка народилася 1999 року в 30-кілометровій забороненій зоні – звичайна київська студентка. З нею та її сім’єю поспілкувалося британське видання Daily Express — на тлі хвилі інтересу до теми Чорнобильської катастрофи у зв’язку з виходом резонансного серіалу Чорнобиль.
Персонажа Марії в серіалі немає, і всі ці роки про неї лише епізодично писала українська і російська преса. Однак її долю нерідко називають символом відродження Чорнобильської зони.
НВ розповідає, що вдалося дізнатися Daily Express про історію Марії. Цю розповідь журналісти видання також доповнили фактами, які раніше фігурували про дівчину в українських ЗМІ.
Народжена всупереч
Коли Марія з’явилася на світ у місті Чорнобиль, її матері Лідії Совенко було 47 років. До аварії вона жила в Жовтих Водах і працювала на оборонному заводі. Коли на початку 90-х підприємство закрилося, Совенко в спробах заробити на навчання старших дітей переїхала до Чорнобиля. Оселилася в одній з покинутих хат, підробляла в магазині та в їдальні.
Її перший шлюб розпався, і Лідія залишилася жити в Чорнобильській зоні. Другою її сім’єю став колишній будівельник ЧАЕС та один з ліквідаторів аварії Михайло Ведерніков. У 1999-му році у пари народилася Марія. Вагітність була незапланованою і лікарі початково прийняли плід за пухлину.
У тому, що вона матиме дитину, Лідія не була впевнена аж до пологів — їх довелося приймати вдома Михайлові.
«Хоча це відбулося більш ніж за десять років після вибуху на ЧАЕС, народження дитини настільки близько до місця катастрофи було вкрай суперечливою ідеєю», — пише Daily Express.
Радіоактивне дитинство
З появою на світ Марії у її батьків почалися серйозні проблеми. Їх переконували вивезти дівчинку, відмовляючись видавати документи про її народження та погрожуючи звільненням з роботи. Однак їхати родині не було куди.
Спочатку влада намагалася приховати історію Марії, «збентежена тим, що вона народилася у працівників, які не повинні були жити в цьому забрудненому місці», зазначає Daily Express.
«Влада погрожувала нам, принижувала нас, змушуючи виселитися з нашого будинку», — розповіла британським журналістам мама Марії.
Одного разу дівчинку з батьком майже примусово вивезли за межі зони відчуження в напівзруйновану хату, поки Лідія їздила оформлювати їй метрику. Житло виявилося непридатним, і родина кілька місяців жила у знайомих в Києві.
У результаті батьки Марії повернулися до Чорнобиля, привізши дівчинку потайки. Все своє дитинство аж до школи вона провела в зоні відчуження, де була єдиною дитиною.
У сім’ї з’явилася корова, яка паслася на заражених пасовищах, і Марія виросла на її молоці. «Влітку вона плавала в річці, де риба — яку ловив її батько Михайло, щоб нагодувати сім’ю, — змушувала зашкалювати лічильники Гейгера», — пише Daily Express.
Журналіст видання вперше зустрів дівчинку під час туру до Чорнобиля в 2006 році, і тоді вона поскаржилася йому на відсутність дітей навколо. «Я б хотіла, щоб тут була ще хоча б одна дитина, — говорила тоді ще дошкільниця Марія. — Я б показала йому або їй свій будинок і село, ми могли б по-справжньому повеселитися разом».
Весь цей час влада вважала її батьків злочинцями. «Їхнім головним аргументом була спроба звинуватити нас в тому, що ми вбиваємо свою маленьку дочку, оскільки вона живе в цьому забрудненому регіоні», — сказав британським журналістам Михайло.
Марія сьогодні
Незабаром Марії виповниться 20 років, проте медики поки не зафіксували у неї будь-яких серйозних проблем зі здоров’ям, стверджує сама дівчина та її батьки.
Зараз вона живе в Києві. Як пише Daily Express, Марія навчається «в одному з провідних вузів» столиці і сподівається працювати в готельному бізнесі. Щоб покрити свої витрати, вона підробляє в одному з київських барів. Лідія Совенко пишається успіхами доньки.
19-річна дівчина без особливого бажання розповідає про своє минуле, запевняючи, що її здоров’я в порядку. «У мене все добре. Я працюю, забезпечую себе. Ось і все», — цитує Марію британське видання.
Вона завжди намагалася уникнути розголосу своєї унікальної історії та не робити на ній акцент. Лідія Совенко згадує, як дочка ще дівчинкою просила її не говорити іншим людям, що вони з Чорнобильської зони.
Журналіст Daily Express поговорив також з одним із друзів Марії, який запевняє, що вона і сьогодні намагається не асоціювати своє життя з Чорнобилем, хоча їздить відвідувати батьків до зони відчуження.
«Її і справді не турбує власна унікальність через те, що вона народилася в Чорнобилі, — цитує видання одного з друзів Марії. — Зрештою, їй скоріше боляче усвідомлювати, що вона єдина дитина, яка народилася і виросла в Чорнобилі після вибуху. Вона вважає це клеймом».
У той же час в самому Чорнобилі багато хто вважає долю Марії символом відродження зони відчуження — «знаменням від Бога, яке люди інтерпретують як благословення жити тут і свідчення повернення життя в цей загублений край», говорить Лідія Совенко.
У матеріалі також використано факти, озвучені батьками Марії Ведернікової в більш ранніх інтерв’ю Газеті по-українськи та КП в Україні .