Навчальний рік почався святково не для всіх: неочікувано звільнили вчителів зі школи на Тернопільщині
Освітній скандал на Тернопільщині: зі школи звільнили вчителів-пенсіонерів
Навчальний рiк у лiцеї №1 у Копичинцях почався святково не для всiх. Iз освiтнього закладу звiльнили частину педагогiв-пенсiонерiв, пiшла з посади i директорка. Про це пише Мiсто.
Деякi батьки висловили обурення такою ситуацiєю. Зокрема, Роман Василик у своєму дописi у фейсбуцi припустив, що така “реформа” призведе хiба до закриття шкiл, а не до їхнього розвитку.
“Елiту вчителiв «пiдчистили» штучно створивши проблеми! На пенсiю йдуть всi, така природа, але коли на пенсiю “просять” пiти – це фууу. Дуже прикро, коли з батьками дiтей рахуються лиш тодi, коли потрiбно здати грошi «на штори»”, – пише Роман Василик.
Батьки учнiв намагалися вплинути на ситуацiю i просили вiдповiднi структури повернути звiльнених вчителiв.
“Батьки пiшли до начальника освiти, до директорки школи з проханням не робити таких крокiв, повернути цих вчителiв i продовжити їм контракт на безстроковий термiн, чи ще на рiк. Ну, спираючись на якiсь невiдомi норми закону нам сказали, що це неможливо”, – розповiдає Роман Василик.
Отже, що сталося?
Минулого року педагоги-пенсiонери закладiв загальної середньої освiти могли працювати лише на основi трудових договорiв, що укладаються строком вiд одного до трьох рокiв.
7 лютого 2023 року Конституцiйний Суд України скасував цю вимогу, але укладенi на той момент договори зберегли свою чиннiсть.
Строковi договори вчителiв-пенсiонерiв лiцею №1 у Копичинцях закiнчились 31 серпня. Педагоги написали заяви, аби їх прийняли на роботу вже за новими – безстроковими договорами. I отримали вiдмову.
Так сталося i з подружжям математикiв – Ольгою i Володимиром Бiликами.
“Як на мене пiдстав не було. Чому? Бо так вселили вiру в те, що все буде добре. В свiй час, у квiтнi, нам дали наказ пiдписати, що в нас закiнчується строковий договiр. Ми по своїй волi пiдписали його. Але, казали, не переживайте, все буде добре, воно втрясеться”, – пригадує Ольга Бiлик.
“Я хотiв просто гарно, спокiйно попрацювати з дiтьми, дiстати на завершення трудової дiяльностi якусь насолоду”, – додає Володимир Бiлик.
Подружжя вчителiв присвятило життя своїй школi. Ольга Бiлик багато рокiв була директоркою закладу, а два роки тому поступилася посадою колезi, яка її в пiдсумку i звiльнила. Не тiльки вчителював, але i вчився у рiднiй школi Володимир Бiлик.
Обидва кажуть, були просто шокованi, що не змогли повернутися у рiднi класи з 1 вересня. Тим паче, не претендували на повнi ставки, хотiли лише довчити своїх учнiв.
Вчителька iсторiї Лiда Лозовська пропрацювала на пенсiї лише рiк. Вона теж не змогла повернутися до навчального закладу, якому присвятила життя.
Хоча, пригадує вчителька, директорка Гуманiтарного вiддiлу Копичинецької мiської ради нiбито обiцяла зберегти посади педагогам-пенсiонерам, у кого по навантаженню буде 9 годин – тобто пiв ставки.
“Моїх пiв ставки були i щезли. Менi продемонстрували, що навпроти мого прiзвища стоять порожнi клiтинки. Я лишилася без жодної години. Мене не можуть прийняти. Дуже ґрунтовно обґрунтували юридичну сторону, що ви така-така добра, але ми не можемо вас взяти, тому що немає годин”, – розповiдає вчителька iсторiї.
“Звiльнили законно, а от не прийняли назад – не законно”
Iз шести педагогiв-пенсiонерiв звiльнили чотирьох. Залишили працювати одну вчительку української мови i вчителя трудового навчання.
Усiх звiльнили законно, визнають педагоги. А от вiдмовились приймати на роботу з нового навчального року – не законно. У цьому переконанi, зокрема, Ольга i Володимир Бiлики, i за це готовi боротись у судi. Адже, пригадують, їхнi заяви про прийняття на роботу, написанi 28 серпня, директорка обiцяла розгляну протягом мiсяця, пiсля чого взяла i звiльнилась. Хоча, наголошують Бiлики, нову вчительку математики все ж на роботу встигла оформити 31 серпня.
Постає питання. Чи заслуговують вчителi, якi вiддали навчанню дiтей десятки рокiв життя, пiти так зневажливо? Вони переконаннi, що нi, i що все це вiдбулось не просто так.
У рейтингу шкiл Тернопiльської областi в 2023 роцi Лiцей №1 м. Копичинцi Копичинецької мiськради посiв 42 мiсце. Досить високе, переконанi освiтяни, хоча бували i вище у рейтингу. Своїми досягнення пишаються. Але частину тих людей, хто працював на такий високий результат, якраз i звiльнили, каже Лiда Лозовська.
А ще цi люди боролись за те, аби школу не понижували у статусi. Можливо, припускають, саме це i стало причиною такого безальтернативного звiльнення.
Приймати чи звiльнять вчителiв – це завдання директора. Таку посаду у копичинецькому лiцеї №1 до 1 вересня займала Ольга Яворiвська. Саме вона, переконанi педагоги, мала вiдстояти свiй колектив i прийняти вчителiв-пенсiонерiв назад на роботу. Але не зробила цього i сама пiшла, адже в неї також закiнчився договiр.
Що кажуть у Гуманiтарному вiддiлi?
Якою б не здавалася дивною ситуацiя зi звiльненням вчителiв у лiцеї №1, вона такою не є – переконує очiльниця Гуманiтарного вiддiлу Копичинецької мiської ради Рита Бойко.
“Вiдповiдно до Закону «Про освiту» i трудового кодексу, стаття 36, був строковий договiр. Вiн закiнчився. Вiдповiдно до строкового договору у квiтнi були попередженi про звiльнення. 31 числа вiдбулося це звiльнення. В результатi чого довели директора до звiльнення так само. Вчителi, якi не хотiли звiльнятися, але на момент попередження про їхнє звiльнення вони не заявляли про бажання продовжувати. Тiльки у серпнi мiсяцi вони про це сказали”, – наголошує Рита Бойко.
Але на той час у закладi уже не було вакансiй для вчителiв, якi звiльнилися, пояснює директорка вiддiлу. Адже не було вiдповiдного навантаження. Наприклад, щодо дiючих вчителiв математики, то у них немає по пiвтори ставки, якими можна було б, так би мовити, подiлитися iз вчителями-пенсiонерами.
“Я знаю, що в квiтнi в них були хвилювання i я приходила, i ми спiлкувалися з ними. Ми не знаємо контингенту учнiв, скiльки пiде. У них з’єднався 11 клас <…>, частина дiтей виїжджають, приїжджають, йде сильна мiграцiя. I у квiтнi сказати на 100% скiльки буде навантаження нiхто не мiг. Тому давали по iнварiантнiй частинi тiльки в рамках мережi класiв мiнiмумом. Тобто нiхто не розраховав на подiл класiв, точнiше, на додатковi класи, це паралелi так званi. По мiнiмуму брали навантаження тi, хто був на безстроковому договорi”, – розповiдає Рита Бойко.
З її слiв, у лiцеї №2 в Копичинцях деяких педагогiв-пенсiонерiв звiльнили з тих же причин. Тобто у цiй ситуацiї були “всi рiвнi”.
Але вчителi лiцею №1 у Копичинцях, iз якими ми поспiлкувались, аж нiяк не почуваються “рiвними”. Вони вiдчувають бiль i приниження вiд того, що для них не знайшлося мiсця у рiднiй школi.
Педагоги припускають, їх усунули з роботи спецiально, через їхню позицiю, яка десь не спiвпадає iз полiтикою, зокрема, Гуманiтарного вiддiлу. Доводити несправедливiсть готовi у вiдповiдних iнстанцiях, зокрема, у судi.