На два дні місто Тернопіль перетворилося на справжній центр громадської активності
Відбувся всеукраїнський форум громадянського суспільства
У мiстi 23-24 березня проходив Всеукраїнський форум громадянського суспiльства «Рiк незламностi та боротьби». Подiю органiзувала команда громадської органiзацiї «Освiтньо-аналiтичний центр розвитку громад».
На форум приїхало понад 50 активiстiв та активiсток з усiєї України, якi представляли громадськi органiзацiї, благодiйнi фонди, волонтерськi органiзацiї та молодiжнi ради. Робота на заходi проходила у форматi панельних дискусiй, якi стосувалися рiзної тематики. Зокрема йшлося про дiяльнiсть громадського сектору в умовах вiйни, реалiзацiю спiльних iнiцiатив влади, бiзнесу та активiстiв, молодiжну дiяльнiсть, креативнi iндустрiї та релокованi громадськi органiзацiї.
Серед спiкерiв форуму були народнi депутати України, голови територiальних громад, експерти, представники громадських органiзацiй, молодiжних рад та креативних iндустрiй.
«В умовах вiйни реалiзовується багато корисних iнiцiатив у рiзних форматах, якi направленнi на нашу перемогу. Зараз важливо цi всi процеси обговорювати, дiлитися кейсами та шукати оптимальнi шляхи для розвитку й вiдбудови України», – розповiдає керiвник ГО «Освiтньо-аналiтичний центр розвитку громад» Максим Черкашин.
Учасники форуму ознайомилися з практиками взаємодiї бiзнесу та громадського сектору в реалiзацiї спiльних iнiцiатив та обговорили волонтерський рух в умовах вiйни.
«За час вiйни ми пройшли трансформацiю та багато чого переосмислили. Бiзнес зараз має вмiти мотивувати команду працювати, не зважаючи на всi зовнiшнi виклики. Лiдери повиннi створювати впевненiсть в тому, що вони знають як вести компанiю вперед. Команду треба налаштовувати на перемозi, на перемозi органiзацiї та України», – наголосив пiд час панельної дискусiї голова наглядової ради компанiї «Молокiя» Володимир Глащенков.
Молодiжна полiтика пiд час воєнного стану змiнилася, багато молодiжних рад трансформували свою дiяльнiсть у гуманiтарнi штаби та волонтерськi центри. Про це йшлося на панельнiй дискусiї «Молодiжна полiтика в умовах воєнного часу: перезавантаження».
За словами керiвницi Молодiжного конгресу Зборiвської громади Лесi Голояд, в першi два-три мiсяцi пiсля повномасштабного вторгнення молодiжнiй полiтицi менше придiлялося уваги, оскiльки на це не було часу.
«Бiльшiсть молодi працювало у форматi гуманiтарних штабiв. Тепер дiяльнiсть молодiжних рад змiнилася, вони поєднують волонтерську дiяльнiсть та роботу безпосередньо з молоддю. Наприклад, наша молодiжна рада вiдкрила благодiйний фонд, тому додалося багато iншої роботи пов’язаної з допомогою вiйськовим», – додала спiкерка.
Не оминули увагою на форумi тему культури та дiяльностi креативних iндустрiй в умовах вiйни. Спiкери обговорили основнi виклики та здобутки культури пiсля повномасштабного вторгнення. Наголошувалося, що культура стала важливим iнструментом просування України в свiтi, її цiнностей, iсторiї, традицiй.
Великий блок на форумi був присвячений темi консолiдацiї влади, мiсцевого самоврядування i громадського сектору у вiдновленнi та розвитку України. Народний депутат України Ярослав Юрчишин пiдкреслив, що зараз є велика загроза бути не готовими до перемоги.
«Вiйна значно ускладнює взаємодiю мiж мiсцевою владою та структурами центрального рiвня. Ми маємо певнi ризики централiзацiї, є багато закритих реєстрiв та рiшень, що створює низку проблем для громадськостi. Сподiваємося, що ситуацiя невдовзi змiниться. У нас суспiльство активно включилося в управлiнськi процеси, але ми маємо дбати про новий рiвень взаємодiї громадськостi та влади. Пiсля вiйни має бути продовжена децентралiзацiя та удосконалитися низка процесiв у рiзних сферах», – наголосив Ярослав Юрчишин.
Пiд час панельної дискусiї виконавчий директор Асоцiацiї мiст України Олександр Слобожан розповiв про здобутки децентралiзацiйної реформи та навiв приклади згуртованостi волонтерських органiзацiй та керiвництва територiальних громад. Експерт наголошував на важливостi консолiдацiї зусиль навколо перемоги України та її розвитку як демократичної держави.
Також на форумi дiлилися своїм досвiдом релокованi громадськi органiзацiї, якi переїхали в новi громади та продовжуються там свою дiяльнiсть. У кiнцiвцi форуму Копичинецький мiський голова Богдан Келiчавий презентував успiшний кейс своєї громади у напрямку спiвпрацi влади, ВПО та релокованого бiзнесу.
«Надзвичайно цiкавий та змiстовний форум. Менi особливо сподобалися блоки про спiвпрацю бiзнесу з громадським секторам, цiкавою була панельна дискусiя по культуру та креативнi iндустрiї. Почерпнула для себе багато нового, свiжi думи та плани для розвитку органiзацiї», – подiлилася враженнями представниця ГО «Молодiжний портал Бучача» Софiя Кашуба.