Крим: вижити в умовах санкцій
Незадовго після анексії Кримського півострова Росією, західний світ та США таки наважилися вжити заходів щодо дій ненаситної «імперії». Ввівши санкції, європейські політики сподівалися на подальше порозуміння та врегулювання ситуації дипломатичним шляхом. Та, натомість, Російська Федерація ввела контрсанкції, не визнаючи, таким чином, свою неправоту. У будь-якому випадку, від такої «дипломатії» завжди страждатиме простий народ; сьогоднішня ситуація на півострові тільки зайвий раз це підтверджує.
Всі ми розуміємо, що за словами «держава», «Крим» тощо стоять звичайні люди: українці, росіяни, кримські татари, яких на сьогоднішній день Росія годує патріотичними обіцянками на краще майбутнє. А що ще їй залишається робити?! Поїздки до Євросоюзу для кримчан під жорсткою забороною, оскільки консульства країн ЄС не ставлять візи в паспорти, видані в Криму після 2014 року. Отримати візу в такий паспорт можна лише у випадку, якщо його власник поїде з ним в консульський відділ країни ЄС, який знаходиться в Україні. Але їхати наважуються лише одиниці.
Свого часу берлінський Центр східноєвропейських та міжнародних досліджень (ZOIS) підрахував, що після весни 2014 року на свою колишню батьківщину їздили лише 12% кримчан. Згідно з даними цього ж дослідження, лише 3 % жителів півострова їздили закордон після захоплення Криму Росією.
Також санкції заважають жителям Криму тим, що багато великих російських фірм, особливо банків, не ризикують офіційно працювати на півострові. Один з небагатьох винятків – це авіакомпанія «Аерофлот». Але, наприклад, великий російський мобільний оператор МТС діє в Криму через фірму-посередника, який пропонує на півострові послуги під торговою маркою МТС. Подібні схеми використовують і інші великі фірми Росії, і західні торгові марки, такі як торгові мережі «Ашан» і «Метро».
Крім вище згаданого, тепер звичайні SIM-картки на телефон жителі півострова можуть купити тільки маючи паспорт громадянина Російської Федерації. Також через санкції в Криму заборонено користуватися великими платіжними системами Visa і MasterCard, які, як відомо, були одними з найпопулярніших.
Великої шкоди санкції завдали кримським підприємствам, адже вони втратили можливість продавати свою продукцію в країни Європейського Союзу і США. Відповідно останні тепер теж не мають права купувати будь-яку нерухомість і фінансувати підприємства на Кримському півострові. «Найменше постраждали підприємства, які виконують замовлення російського військово-промислового комплексу. Всі решта постраждали – хтось більше, хтось менше», – так стверджує економіст Юрій Смілянський.
Спливає вже четвертий рік, як було введено заборону на заходження круїзних лайнерів у кримські порти. Експорт на півострів певних товарів та технологій, в тому числі в транспортному, телекомунікаційному та енергетичному секторах значно знизився.
Говорячи про санкції, ми чомусь завжди асоціюємо це із економічними обмеженнями з боку ЄС по відношенню до Росії. Проте остання теж часто користується такими методами. Йдеться про конкретні утиски і переслідування кримських татар. Окрім того, що було заборонено в’їзд на півострів лідерам кримськотатарського півострова Рефату Чубарову та Мустафі Джемілєву, переслідувань зазнають звичайні люди. На підтвердження цих слів хотілося би навести приклад зниклих безвісти молодих хлопців, батько яких досі звинувачує себе в цьому. «Ми все ще боїмося. Але це конфлікт не між кримськими татарами і росіянами, а між нами і державою», – говорить Абдурешит Джеппаров. Держава не довіряє і політично неактивним кримським татарам. Раніше Кремль обіцяв, що кримськотатарська мова отримає рівний статус з російською, але після анексії школи закрилися, і зараз кримськотатарською викладання вже не ведеться.
Такими є сучасні реалії життя Криму в умовах санкцій. Звичайно, Путін і його пропаганда може говорити скільки завгодно, що «загниваючий Захід» цим нічого не доб’ється, але факти говорять самі за себе. Єдине, чого дійсно шкода, те, що розплачуватися за все доводиться звичайним людям, більшість з яких цього навіть не усвідомлює і свято вірить пропаганді. Проте більшість українців підтримують як кримських татар, так і тих, хто просто змушений був залишитись на території півострова, і переконані, що справедливість буде відновлено.