Ікони на бронеплитах: для президентів Польщі та Литви їх створив житель Тернопільщини
За словами, Андрiя Охоцького, вручили iкони Анджею Дудi та Ґiтанасу Науседу пiд час зустрiчi у форматi Люблiнського трикутника в Львовi, повiдомляє Суспiльне.
Iконописець з Кременця Андрiй Охоцький створив iкони на бронеплитах для президентiв Польщi та Литви. На його роботах – “Юрiй Змiєборець” з прапорами країн. На зображеннi римський воїн перемагає змiя, крила якого в кольорах прапора Росiї, – каже майстер.
“Це таке символiчне зображення перемоги українського народу над пiдступним росiйським змiєм. Я зобразив Юрiя Змiєборця, як символ перемоги. Ну i змiй iз символами Росiї – це країна-агресор, яка на нас напала”.
Iкона на бронеплитi. Суспiльне / Богдана Савицька
Часу, щоб попрацювати над iконами, було небагато, каже iконописець.
“Замовлення прийшло менi досить пiзно. Щоб виготовити цi двi плити – я витратив приблизно пiвтора-два тижнi. Це i недоспанi ночi, i з регулярними вiдключеннями свiтла. Було дуже важко вкластися в зазначенi термiни, але, з Божою допомогою, я з цим завданням впорався”.
За словами Андрiя Охоцького, вiн не знав, що плити передадуть саме Анджею Дудi та Ґiтанасу Науседу. Про це дiзнався вже пiсля вручення подарункiв.
“Менi було надзвичайно приємно, що такий мiй скромний вклад, невеличка моя лепта, направлена на перемогу нашої країни”.
Iконописом чоловiк займається з 2010 року. Iкони на бронеплитах вперше створив минулого року. Зробив це пiд час мистецького проєкту “ArtArmor”. Iнiцiювали його волонтери руху “Ukraine for Heroes”, щоб допомогти Збройним силам України. Художники та iконописцi малювали на плитах вiд бронежилетiв, якi побували в бою. Вiдшукати матерiал для роботи допомiг Генштаб i Мiнiстерство оборони.
Бронеплита, пошкоджена кулею, яка стала основою для створення iкони. Суспiльне / Богдана Савицька
“Це бронеплити, якi використовували нашi бiйцi i якi врятували життя тим, кому вони належали. На цих бронеплитах є отвори вiд куль. Тi плити, якi були подарованi президентам, менi дали можливiсть вибрати самому. Першу плиту менi просто вручили i велику її частину займали отвори вiд куль. Тому розмiстити композицiйно було досить складно. А оскiльки всерединi плита була пошкоджена, то також важко було пiдготувати саму поверхню до живопису”.
“Матерiалами я користувався такими, як i завжди. Тобто, це сумiш крейди з клеєм i темпернi фарби”.
Усi бронеплити, створенi пiд час проєкту, а їх 12, близько мiсяця експонували у Львовi. Далi їх показуватимуть в дев’яти країнах Європи. Так, розповiдає Андрiй Охоцький, хочуть залучити до проєкту iноземних художникiв.