Ефективні методи боротьби та профілактики личинок хруща
Травневi хрущi – сезонi жуки, якi зникають до кiнця червня, а то й ранiше, i харчуються листям дерев. Та шкiдливi вони зовсiм не цим: найбiльшої бiди завдають їхнi личинки-борозняки, яких важко порiвняти з iншими шкiдниками, за винятком капустянки.
Самки знаходять вiдкладають у землi на глибину 2-4 см кладки овальних яєць, личинки з яких до перетворення проживуть 3-4 роки та чудово адаптуються до погоди.
На першiй стадiї розвитку личинки хруща дрiбнi, брудно-бiлi, але швидко перетворюються на товстi бiлi личинки з брунатною головою. У перший рiк вони харчуються гумусом, а ось далi – корiнням, при чому пожирають все, що трапиться на шляху. Як розпiзнати, що на вашiй дiлянцi завелися борозняки, та як з ними боротися – розповiдає «Зелена садиба».
Ознаки появи личинок хруща на дiлянцi
Якщо якась рослина дуже швидко зiв’яла й загинула – це головний сигнал до пошуку борозняку. Личинки пiдгризають коренi, тож такi рослини легко висмикнути з ґрунту. Для великих рослин основнi симптоми ураження коренiв – вiдставання в ростi, в’янення листя. Пошкодження корiння може повнiстю загубити навiть молодi дерева. Пiдтвердити те, що причиною цих проблем є борозняк, можна тiльки знайшовши саму личинку, i зазвичай дуже порпатися в землi для цього не потрiбно.
Хiмiчнi засоби для боротьби з личинками хруща
Борозняк не виносить надлишку азоту та лужної реакцiї. I перше, що потрiбно спробувати, – це простi азотнi добрива, наприклад, амiачну селiтру та засоби для розкислення ґрунту (якщо це не протипоказано рослинам).
Найшвидший, найбiльш дiєвий i агресивний, а також найпростiший спосiб зупинки личинок хруща в саду – застосування хiмiчних iнсектицидiв. Та швидкiсть i зручнiсть не нiвелює наслiдки i шкоду довкiллю, тому зважте ризики. Врахуйте, як використовується дiлянка саду i через скiльки днiв туди можна повернутися для вiдпочинку чи роботи; потенцiйнi ризики для дiтей, домашнiх тварин, бджiл; наявнiсть достатнiх засобiв iндивiдуального захисту. Це не означає, що хiмiчнi засоби не можна застосовувати, але ставитися до цього процесу потрiбно вiдповiдально, а попередньо спробувати бiльш безпечнi варiанти.
Для боротьби з борозняком ефективнi контактно-кишковi та системнi iнсектициди. Краще обрати вузькоспецiалiзованi препарати, що розробленi спецiально для боротьби з борозняком: «Антихрущ», «Stop Хрущ», «Rembek», «Валлар», «Фас». Якщо немає вибору, використовуйте препарати бiльш широкої дiї. Достатньо ефективнi «Актеллiк» чи «Актара», «Дестрой», «Белем», «Альтекс», «Агростак Бiо», «Iнiцiатор».
Бiологiчнi засоби для боротьби з личинками хруща
Найпростiший варiант – придбати готовий бiоiнсектицид. Однi з найефективнiших препаратiв – «Ентоцид» (метаризин) вiд грунтових шкiдникiв, «Метавайт», «Лепiдоцид», а також «Бiтоксибацилiн» i «Актоверм».
На грядках, сезонних квiтниках, пустих дiлянках, навколо ягiдних кущiв та плодових дерев при ознаках появи хрущiв i як профiлактику можна посiяти сидерати, що активно збагачують ґрунт азотом, наприклад, люпин та бiлу конюшину. Сидерати принесуть i iншу користь – вiдновлять, захистять, збагатять землю, скоротять догляд, стримають бур’яни. Непогано теоретично мали б справлятися й сильнi iнсектициднi рослини – гiрчиця, гречка та рiпа, та на практицi гiрчицю борозняк i не помiчає, як i часник, фенхель, крiп. З декоративних видiв непоганi вiдлякувачi – геранi й полин, та самостiйно з личинками хруща вони не впораються.
У квiтниках i багаторiчних насадженнях, де неможливо досiвати сидерати, а також там, де немає часу i бажання гратися з посiвом, можна використати:
- мульчу з подрiбненої конюшини чи бузини;
- вiдвар листя грецького горiха (1 кг на вiдро води, довести до кипiння й настояти тиждень);
- настiй цибулевого лушпиння (2 склянки на вiдро, з настоюванням тиждень або бiльш «швидкий» вiдвар з кип’ятiнням протягом 5 хв);
- настiй гiрчичного порошку (100 г на 10 л);
- часниково-цибулевий настiй (200 г подрiбнених з лушпинням цибулин залити 1 л води, настоювати 10 днiв i розбавляти по 2-3 ст. л. на вiдро води);
- додавання жменьки лушпиння в посадковi ямки, органiчнi добрива, що вносяться в землю чи мульчу.
Профiлактичнi методи
Оскiльки хрущi обирають лише голi дiлянки ґрунту, найкращий захист – турбота про землю. Активне використання мульчi, вiдсутнiсть неприкритих дiлянок i в декоративних композицiях, i на городi – надiйний спосiб створити для хруща несприятливi умови: якщо яйця не буде, де вiдкласти, – i личинок не буде. Задернiння теж працює.
Якщо поруч є занедбанi дiлянки, хрущi особливо активнi в вашому районi або ви не хочете вiдмовлятися вiд звичного вигляду чистої землi на грядках, у перiод появи травневого хруща вiдловлюйте жукiв до того, як вони встигнуть непомiтно заглибитись у землю. Зробити це можна за допомогою рiзних саморобних пасток i хитрощiв:
- струшування жукiв з дерев пiсля холодної ночi рано вранцi (працює, якщо вночi температура до +12°С);
- готовi пастки для жукiв, наприклад, клейовi принади для мух та жукiв чи клейка стрiчка, яку можна прикрiпити до дошки i картону;
- «приманки» з гною чи компосту на вiдкритих мiсцях, температури яких будуть приваблювати самок бiльше голої землi i з яких потiм легко вибрати й знищити кладки яєць i личинок;
- свiтловi пастки для жукiв: помiстити на дно банки чи контейнера автономне джерело свiтла i обмастити стiнки липким розчином чи солiдолом або натягнути перед лiхтарем простирадло з тазом з оцтовою водою для падаючих жукiв;
- пастки на деревах з пластикових пляшок (верхню частину зрiзають i перевертають «лiйкою», на дно наливаючи зброджене варення, квас, пiдсолоджене пиво).
Головнi помiчники в боротьбi з хрущами та їх потомством – кориснi птахи, в тому числi шпаки, горобцi, свiйська птиця, а також їжачки. Не забувайте розвiшувати й наповнювати в садку годiвнички, будуйте хатки, не турбуйте їжакiв на зимiвлi, таким чином приваблюючи природних ворогiв хрущiв на дiлянку.