Чи відчують вчителі підвищення зарплати?
Про це та інше повідомляють в тернопільській газеті Свобода
Пiдвищення зарплати вчителям у сiчнi та квiтнi анонсував очiльник Мiнiстерства освiти i науки Оксен Лiсовий, виступаючи в прямому ефiрi 1+1. Тож днями у деяких виданнях почали згадувати цi слова, а педагоги — очiкувати збiльшення зарплатнi. На скiльки саме та чи буде вiдчутним таке зростання? Про це пишуть у Свободi.
«Освiтню субвенцiю збiльшено на 15,5 мiльярдiв гривень, — розповiв очiльник МОН Оксен Лiсовий. — Бiльша частина субвенцiї — це кошти на зарплати вчителiв. Уряд планує пiдвищення у два етапи. Перший етап – з сiчня на 10%, другий — з квiтня на 12,6%».
Педагоги кажуть, що пiдвищення не вiдбудеться. Про це заявила ведуча каналу 1+1 пiд час прямого етеру.
«Ми розумiємо, якi прiоритети в країнi. Так, були зменшенi певнi виплати. Але тепер вони повертаються», — вiдповiв Оксен Лiсовий.
Мiнiстр додав, що таке пiдвищення було закладено Пояснювальною запискою до проєкту Державного бюджету України на 2024 рiк та передбачено видатки на «встановлення посадового окладу працiвника I тарифного розряду ЄТС з 1 сiчня 2024 року у розмiрi 3195 грн, а з 1 квiтня 2024 року — 3600 грн».
Як пояснив юрист ГС «Освiторiя» Олександр Брижак, пiдвищення посадового окладу з 01 сiчня та 01 квiтня 2024 року також передбачалося проєктом постанови Кабiнету Мiнiстрiв України «Деякi питання оплати працi працiвникiв установ, закладiв та органiзацiй окремих галузей бюджетної сфери».
КМУ не ухвалив цей проєкт постанови у вищевказаному виглядi. Прийнята вiд 12 сiчня 2024 року постанова КМУ «Деякi питання оплати працi працiвникiв установ, закладiв та органiзацiй окремих галузей бюджетної сфери» встановлює наступне: «Посадовi оклади (тарифнi ставки) з 1 сiчня 2024 р. розраховуються вiдповiдно до розмiру посадового окладу (тарифної ставки) працiвника 1 тарифного розряду 3195 гривень». Тобто вiдсутнє пiдвищення посадового окладу з 1 квiтня 2024 року.
Ставки педагогiчних працiвникiв, як i iнших бюджетних працiвникiв, обчислюють за Єдиною тарифною сiткою розрядiв i коефiцiєнтiв з оплати працi: вiд 10 до 14 тарифних розрядiв. Тобто це мало б становити вiд 5815 грн до 7732 грн. Наприклад, збiльшення на 12,6% вiд 5815 грн становило б 732 грн. Утiм, ставка не може бути меншою за мiнiмальну зарплату в країнi. Якщо оплата працi нараховується в розмiрi окладу без надбавок, автоматично вводиться доплата до мiнiмальної зарплати. З 1 квiтня 2024 року вона визначена як 8 тис. грн, згiдно зi ст. 8 Закону «Про Державний бюджет України на 2024 рiк». Таким чином, менш як 8 тис. грн працiвник не отримуватиме в будь-якому разi.
Важливо пам’ятати, що ставка — зарплата вчителiв складається зi ставки та надбавок. Зокрема, це можуть бути: надбавка за вислугу рокiв; надбавка за класне керiвництво; надбавка за престижнiсть посади; винагорода за сумлiнну працю; допомога на оздоровлення в разi надання щорiчної вiдпустки; доплата за перевiрку зошитiв.
До слова, доплата за перевiрку зошитiв становить: у 1–4-х класах — 15%; з математики — 15%; з iноземної мови/креслення/технiчної механiки (конструювання) — 10%; з мови та лiтератури — 20%.
Тобто система оплати працi освiтян передбачає маленьку базову ставку та купу надбавок. Тож вiдсоткове пiдвищення цiєї невеличкої частини зарплати не дає значних фiнансових змiн.
У соцмережах обговорюють, що побутує сумна практика: мiсцева влада скасовує певнi надбавки пiсля пiдвищення зарплати. Часом це означає зменшення реальних виплат на руки педагогiчним працiвникам. У деяких регiонах ще торiк скасували майже всi надбавки. Деякi громади пiд час воєнного стану шукають будь-якi шляхи для економiї фiнансiв.
Тим часом у МОН планують радикально змiнити принцип оплати працi вчителiв, зробити його бiльш прозорим, а також зменшити вагу надбавок у зарплатi.