З нового року на Тернопільщині розпочнеться реалізація президентського проєкту «Велика реконструкція». Реалізовуватимуть його за кошти держбюджету. Міністр культури Олександр Ткаченко разом з представниками обласної адміністрації та народними депутатами від «Слуги Народу» з Тернопільщини 10 жовтня оглянув перспективні культурні та історичні об’єкти області, які потребують реконструкції, адже вони є туристичними магнітами краю.

– Останні півтора місяці я та мої заступники їздимо Україною та оглядаємо об’єкти, які мають увійти до проєкту «Велика реконструкція», – каже Олександр Ткаченко. – Це замки, храми, музеї, театри. Багато об’єктів на Тернопільщині, які потребують реставрації, пропонують представники місцевих адміністрацій. Вже закладені бюджетні кошти на наступний рік, щоб ми змогли розпочати «Велику реставрацію». Також хотів би наголосити ще на одній програмі, над якою ми активно працюємо, – це створення центрів культурних послуг. На місці старих клубів та бібліотек за рекомендації місцевої влади ми будемо облаштовувати сучасні центри культури, де були б і сучасні бібліотеки, і кіноточки, тощо.

Така реформа пройшла у Теребовлянській ОТГ, де старі бібліотеки перетворили у нові центри культури. Бібліотеки отримали сучасний вигляд. У державному бюджеті на 2021 рік вже передбачені кошти на реалізацію перспективного проєкту.

– Закладено на 32% більше коштів, ніж було цього року, – каже заступниця голови комітету з питань гуманітарної та інформаційної політики Верховної Ради, нардеп від партії «Слуга Народу» Євгенія Кравчук. – Ми хочемо ще збільшити фінансування і додати до програми національний парк «Замки Тернопілля», адже на території області найбільше замків в Україні.

Міністр культури оглянув Бережанський, Збаразький та Теребовлянський замок.

– У наших планах – стратегічний розвиток туризму як галузі, – каже Євгенія Кравчук. – Тернопільщина має великі шанси та перспективи. У середньому, близько 10% ВВП у світі формується завдяки туризму. Важко сказати, яка статистика в Україні, бо ніхто раніше не вів цих підрахунків. Ми хочемо, щоб ця галузь розвивалася, приносила перспективу для підприємців та додаткові надходження до місцевих бюджетів.

Для підтримки розвитку туризму народні депутати зареєстрували закон «Про туризм». Також нардепи підтримали закон, який зменшить податок для культурної галузі та креативних індустрій.

– Цей закон має внести сучасність у розвиток туристичної галузі, – продовжує Євгенія Кравчук. – Ми матимемо і загальну стратегію для туристичної галузі України, а також область матиме свою регіональну стратегію розвитку.

У першому читанні народні депутати підтримали закон про культурний ПДВ. Це зменшення ставки ПДВ з 20% до 7% для креативних індустрій та культурної галузі. Це комплекс дій, який дозволить розвинути сферу туризму.

Ще один перспективний проєкт – реконструкція катедрального собору Непорочного зачаття пресвятої Богородиці у Тернополі. Катедрі хочуть повернути її початковий вигляд.

– Тернопільщина раніше була обділена увагою туристичної галузі, – каже очільник області Володимир Труш. – Тепер ми маємо час, коли варто привернути увагу до нашої культурної спадщини. Ми відвідали катедральний собор, де нам представили план його реконструкції. Цей храм буде реконструйований за державні кошти.

Завдяки масштабній реконструкції катедра має шанс відновити свій початковий вигляд, а на куполі мають облаштувати оглядовий майданчик, де люди матимуть можливість побачити краєвиди міста.

– Тернопільщина не є промисловим регіоном, – каже голова обласної організації партії «Слуга Народу», нардеп Володимир Гевко. – Це добре в тому плані, що ми маємо чисте повітря та екологію. Ми багаті культурою, яку потрібно зберегти та відновлювати. Програма президента «Велика реставрація» дасть нам можливість відновити «туристичні магніти», які будуть притягувати туристів та давати поштовх розвитку економіки.

За даними міністра культури, реалізація проєктів з «Великої реконструкції» розпочнеться з нового року. Наразі ж представники місцевого самоврядування визначають, які об’єкти потраплять до переліку.

Також міністр наголошує, що для успішної реалізації проєкту повинна бути злагоджена робота усіх гілок влади, починаючи від органів місцевого самоврядування до вищого керівництва держави. Тоді перспективний проєкт вдасться реалізувати та зберегти культурну спадщину нашого регіону, пише 20 хвилин.