Чи можна нашкодити собі, випивши забагато води, розповіли тернополянам
Сьогодні модно пити багато води – по 3, а то і більше літрів. Навіщо це потрібно? Чи можна нашкодити собі, випивши забагато води?
Головна ідея така: кількість води, що надходить в організм, має бути вище, ніж кількість виділеної організмом рідини. У звичайні дні 3 літрів рідини (з супом і чаєм) досить. Але втрати води організмом залежать від погоди і фізичної активності. Якщо в спеку багато і активно рухатися або працювати, то втрати води з потом за добу можуть досягати 10 літрів (!). Так буває у тих, хто працює в сталеливарних і інших гарячих цехах. Це небезпечно для організму, так як концентрація солей в сечі зростає, що сприяє утворенню каменів у нирках: більшість каменів формується з погано розчинних солей, і чим насиченіший їх розчин, тим швидше солі випадають в осад і формують камені.
Американський підхід
Саме тому «Урологічний фонд США» на початку кожного літа починає профілактичну кампанію, попереджаючи американців про те, що їм потрібно випивати достатню кількість води щодня, щоб у них не формувалися камені в нирках і сечових шляхах. Інша серйозна і часом фатальна проблема тих, хто мало п’є, – утворення тромбів. Вони можуть легко утворюватися в венах і, відриваючись від стінок судин, закупорювати артерії в легенях. Це називається тромбоемболією легеневої артерії. Якщо закупорюється велика судина, смерть може бути миттєвою. Якщо дрібні, то це все одно дуже небезпечний для життя стан, який вимагає екстреного лікування.
Спрага – ніщо!
Тому, якщо погода спекотна або ви відпочиваєте в місцях з дуже теплим кліматом, не треба орієнтуватися на спрагу. Пити краще завчасно – коли її ще немає. Оптимально випивати кожну годину по склянці води вдень і ще по склянці кожного разу, якщо ви прокидаєтеся вночі. При цьому загальна кількість склянок виходить ніяк не менше дванадцяти, і це добре. Навіть якщо ви вип’єте більше, здоровій людині це не шкідливо. Серце і нирки легко впораються з таким водним навантаженням. Особливо важливі ці принципи, якщо ви ведете себе активно – подорожуєте, багато рухаєтеся, займаєтеся спортом.
Лікар-ендокринолог-дієтолог, творець авторської програми харчування Вадим Крилов:
– З приводу води і споживання рідини існує маса міфів. Активно обговорюється, скільки пити, коли, навіщо, за яких умов. За півгодини до їжі, під час або після, теплу або холодну воду пити?
Часто кажуть, що якщо пити під час їжі, то вода розбавить шлунковий сік і він буде погано сприяти переварюванню їжі. Все це нісенітниця. Вся їжа, яку ви з’їсте і яка потрапить вам в шлунок, засвоїться організмом незалежно від того, скільки води ви вип’єте під час їжі. Є тільки один виняток, і то умовний, – вода з льодом. Вона може пригальмувати дію шлункового соку, але ненадовго, і все одно все з’їдене засвоїться.
Тепер про те, скільки потрібно і можна пити щодня. Середній людині вагою близько 70 кг треба випивати 2-3 літри так званої вільної рідини. Це вода, чай, кава, інші напої, перші страви – тобто все, основу чого складає рідина, вода. У ці обсяги не входить прихована вода, що міститься практично у всіх продуктах – від овочів і фруктів до м’ясних і будь-яких інших твердих страв.
Як випити це кількість, як її рахувати, як зрозуміти, скільки ви випили? Це не складно. Візьміть за правило випивати по склянці води перед кожним прийомом їжі і після нього. Це складе приблизно 1,5 літра води на день. В інший час між прийомами їжі пийте чай, каву, ту ж воду, і у вас за добу набереться потрібний обсяг. Корисно тримати звичайну питну воду кімнатної температури в межах досяжності, найкраще просто на столі, щоб вона завжди була під рукою і за нею не треба було йти кудись, не треба було на це відволікатися.
До всіх цих порад варто поставитися серйозно. Ми на 97% складаємося з води, і коли її в організмі стає менше, погіршується стан розрідженості крові.
Потрібно бути обережними з напоями, що містять багато легкозасвоюваних вуглеводів, і споживати їх якомога менше. В першу чергу це солодкі газовані напої. Потім – соки і морси. Далі – компоти і киселі, їх варто пити, якщо вони рекомендовані лікарем в якості лікувального харчування. Компоти рекомендують при нестачі калію, цього елемента багато в сухофруктах. А киселі призначають при деяких захворюваннях шлунково-кишкового тракту.
До речі!
У спеку краще відмовитися від усіх напоїв з кофеїном – кави, коли і енергетиків. Справа в тому, що у кофеїну є досить сильний сечогінний ефект. Виключивши його, ви забезпечите себе від додаткового зневоднення. Точно так само потрібно виключити великі дози алкоголю, особливо міцного. Адже навіть невелике похмілля завжди супроводжується зневодненням організму.
Заступник директора ТОЛЦ МОЗ України Дементьєв Ю.Г.