Знову протест під міськрадою: Вимагали менше коштів вкладати в бруківку, і більше – в ЗСУ
Другий етап акції “ЗСУ в першу чергу” відбувся у Тернополі 21 вересня під міською радою. Зустріч ініціативної групи з представниками міськради відбулася перед зібранням громадян, проте мера на місці знову не було.
Цього разу, окрім начальниці управління цифрової трансформації та комунікацій зі ЗМІ Мар’яни Зварич, до людей вийшов і секретар міської ради Ігор Гірчак.
Позиція міської ради полягає в тому, що на даний момент всі запити, які надходять від військових частин, були виконані повністю. Це стосується як виділення фінансів, так і закупівлі необхідного обладнання. Міська рада не має права закуповувати або передавати техніку приватним особам, включаючи окремо військових або їхніх родичів.
Проте фінансові ресурси для задоволення потреб військових є в місті, лише потрібно, щоб військові частини подавали відповідні запити, що саме їм потрібно закупити.
Аналізуючи запити, які надходять від тернопільських військових частин, представники ініціативної групи “ЗСУ в перше чергу” зацікавилися, чому бригади не просять у міської ради все, що їм необхідно. Виявилося, що значну частину потреб захисників вирішують волонтери.
У міській раді пояснюють, що не мають можливості визначити, куди і як в подальшому використовується обладнання, яке було передане бригадам, і не мають можливості контролювати цей процес.
“В них там є своя ієрархія, ми не маємо права туди втрутитись, чи командир віддав цьому солдату, чи не віддав. Ми віддали командиру, є відповідальна особа і вони розподіляють дальше. Ми на їхній запит придбали – передали. Питайтеся командирів військових частин, де та форма і решта”, – говорить Мар’яна Зварич.
Організатори, зокрема, Оля Тимошенко та Юлія Мамчак із ініціативної групи, готові активно збирати та систематизувати запити військових. Вони планують звертатися до міськради та, за необхідності, безпосередньо до командирів, з метою забезпечення військових необхідними ресурсами і навіть взяти на себе матеріальну відповідальність, якщо це буде необхідно.
“Ми передамо в міську раду запити, які ми отримаємо від військовослужбовців тернопільських підрозділів. Ці запити ми маємо самі зібрати, систематизувати, поділити по підрозділах. Керівники з міської ради мають зв’язуватися з комбригами наших тернопільських бригад і пропонувати їм закупити ті засоби, які по запитах будуть поступати від військовослужбовців. Якщо комбриги не будуть готові написати запити і акти прийому-передачі, тоді ми будемо ми будемо це все оголошувати назагал, щоб було відомо реальний стан забезпечення військових частин і бажання керівників бригад задовільняти потруби своїх військовослужбовців”, – каже організаторка акції Ольга Тимошенко.
Взаємодія з владою в питанні акції “ЗСУ в першу чергу” мала свій певний рівень конструктивності, зауважує Оля Тимошенко. Проте багато з вимог активістів залишилися невиконаними, зокрема, вимога збільшити видатки на ЗСУ з 2% до 15%.
Важливо відзначити, що вже вдруге міський голова Тернополя, Сергій Надал, не з’явився на акції “ЗСУ в першу чергу”. Цього разу не було навіть оголошеної причини його відсутності, тільки заява про те, що в нього “поважна причина”.
Учасники пікету закликали посадовців припинити виділяти кошти на “бруківку” в місті, оскільки війна продовжується і ці кошти можуть бути використані на військові потреби.