Зливав бази із персональними даними громадян України та ЄС: кіберполіція викрила зловмисника
Протиправну дiяльнiсть 36-рiчного мешканця Нетiшину викрили спiвробiтники Департаменту кiберполiцiї спiльно з працiвниками Святошинської окружної прокуратури.
Чоловiк у месенджерi продавав вiдомостi, що мiстили персональнi данi понад 300 мiльйонiв осiб iз рiзних країн. Пiд час проведення санкцiонованого обшуку фiгурант перешкоджав дiям правоохоронцiв i завдав тiлесних ушкоджень кiберполiцейському. Зловмисника затримали.
Чоловiк був адмiнiстратором закритих груп i каналiв у месенджерi «Telegram», де здiйснював продаж персональних даних громадян України та Європейського союзу.
Зокрема у розпорядженнi зловмисника були вiдомостi щодо паспортних даних, номерiв платникiв податкiв, свiдоцтв про народження, водiйських посвiдчень, даних банкiвських рахункiв.
Загалом бази мiстили персональну iнформацiю понад 300 мiльйонiв осiб, громадян України та країн ЄС.
В залежностi вiд обсягу даних фiгурант просив за них вiд 500 до 2000 доларiв.
Попередньо встановлено, що покупцями були i громадяни країни-агресора. Оплату за продаж баз даних громадянам рф фiгурант отримував за допомогою заборонених на територiї України валют.
У рамках досудового розслiдування кримiнального провадження за ч. 2 ст. 361-1 (Створення з метою протиправного використання, розповсюдження або збуту шкiдливих програмних чи технiчних засобiв, а також їх розповсюдження або збут), ст. 362 (Несанкцiонованi дiї з iнформацiєю, яка оброблюється в комп’ютерах, автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або зберiгається на носiях такої iнформацiї, вчиненi особою, яка має право доступу до неї) Кримiнального кодексу України та на пiдставi ухвали суду правоохоронцi прийшли до фiгуранта для проведення обшуку.
Зловмисник перешкоджав проведенню слiдчих дiй, а пiзнiше – завдав спiвробiтнику кiберполiцiї тiлесних ушкоджень. Фiгуранта затримали в порядку ст. 208 Кримiнального процесуального кодексу України та помiстили до iзолятора тимчасового тримання.
В оселi зловмисника правоохоронцi провели обшук. Вилучено мобiльнi телефони, три десятки жорстких дискiв, SIM-карти, комп’ютерну технiку та серверне обладнання, на якому кiберполiцейськi виявили бази даних з обмеженим доступом. Наразi встановлюється походження цих баз.
За фактом нападу на кiберполiцейського слiдчi Шепетiвського районного управлiння полiцiї розпочали досудове розслiдування за ч. 2 ст. 345 (Погроза або насильство щодо працiвника правоохоронного органу) Кримiнального кодексу України. Санкцiя статтi передбачає обмеження волi на строк до п’яти рокiв або позбавленням волi на той самий строк. Тривають слiдчi дiї.
Департамент кiберполiцiї Нацiональної полiцiї України