Земельні суди тривають по більшості новобудов в Україні
Відтепер перевірити будівництво на законність можна буде завдяки безоплатному проєкту Опендатабота.
54% житлових комплексів, будівництво яких на даний час триває в Україні, мають судові процеси щодо земельних ділянок. Втім, це не найбільші проблеми, з якими стикаєшся, намагаючись купити житло в новобудові: деякі забудовники можуть забути подовжити оренду землі, на якій «росте» ЖК, або ж взагалі почати будівництво без жодних дозвільних документів.
Проєкт Опендатабота, яким можна скористатися безкоштовно, допоможе перевірити новобудову на законність та убезпечитись від проблем при придбанні житла. У компанії проаналізували усі новобудови України, аби виявити наявні проблеми та корупційні ризики.
Аналіз будоб’єктів показав, що критичних ситуацій теж немало
Серед майже чотирьох сотень проаналізованих новобудов у 214 житлових комплексів наявні суди щодо землі, на якій їх зводять. Забудовники ще 22 ЖК не подовжили оренду земельної ділянки. Втім, найбільш критична ситуація у 9 майбутніх комплексах — в Реєстрі речових прав відсутня інформації про зв’язок землі із будівництвом.
Відсутність дозвільних документів – «простір для корупції»
– Відсутність будь-яких дозволів, прав на землю або неправильне землевикористання на момент, коли зводять новобудову — це простір для корупції тоді, коли будівлю вводитимуть до експлуатації. Ба навіть пізніше, коли люди вже будуть в неї жити. Адже вирішити такі проблеми законним шляхом потім, коли люди вже вклали свої гроші, майже неможливо. Наразі головні ризики ми вбачаємо саме у землі, тож перше дослідження зосереджено саме на цих питаннях, — коментує Олексій Іванкін, засновник Опендатаботу.
Відкриті дані – це рятівний човен у справі виявлення «важких» будівництв
Аби отримати та зібрати інформацію про всі будинки, що наразі будуються в Україні, Опендатабот проаналізував дані Реєстру будівельної діяльності, Єдиного державного реєстру судових рішень, державного земельного кадастру, фінансової звітності та публічну інформація за запитами з Єдиного державного реєстру та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно України. Дані про усі новобудови країни зібрано в проєкті «Опендатабот. Корупційні ризики новобудов».
– Використання відкритих даних для боротьби з неналежним містобудівництвом і корупцією є поширеною і дієвою практикою. Аналіз десятків реєстрів задля виявлення правопорушень потребує багато часу та професійної експертизи. Завдяки open data сервісам це можна зробити в декілька кліків. Такі проєкти, як «Опендатабот. Корупційні ризики новобудов» дають змогу покупцям нерухомості ухвалювати виважені інвестиційні рішення і контролювати надійність забудовника, а громадськості і журналістам — слідкувати за належним містобудуванням та вчасно виявляти правопорушення, — каже Надія Конащук, керівниця напряму відкритих даних USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».
Які критерії враховують при аналізі
До основних ризиків не введеного в експлуатацію житла на будь-якому етапі будівництва, які створюють можливості для корупції, можна віднести:
- відсутність дозволів на будівництво;
- відсутність права власності або права користування у замовника на земельну ділянку;
- договори оренди на земельну ділянку, що закінчуються найближчим часом;
- невідповідність цільового призначення земельної ділянки — тобто на цьому місці взагалі не можна будувати житловий будинок;
- наявність судових справ та арештів на земельних ділянках;
- невідповідність будівництва до містобудівних умов (етажність та висотність).
Підтримка проєкту
Проєкт аналітичної системи щодо виявлення корупційних ризиків на будівництві «Опендатабот. Корупційні ризики новобудов» став переможцем національного конкурсу Open Datathon reUkraine, у межах якого розшукували рішення, що підвищують прозорість діяльності державних структур та запобігають корупції. Проєкт створений за підтримки USAID / UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS» і за сприяння Міністерства цифрової трансформації України. Партнер проєкту — Фонд Східна Європа.
На сьогоднішній день сервіс Опендатабот — Новобудови України надає інформацію про новодубови у наступних містах: Львів, Одеса, Дніпро, Київ, Харків, Луцьк, Бровари, Суми, Ковель та Запоріжжя.