Як живе і служить рятувальникам Тернопільщини чотирилапий друг (Фото)
Лабрадор Бім тернополянина Руслана Небесного служить в Управлінні державної служби надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. Його компетенція – пошук людей під уламками будівель та споруд, а ще заблукалих у лісі, передає Depo.Хмельницький з посиланням на Рoglyad.te.
“Біма мені подарували друзі, – каже Руслан Небесний. – На той час у Тернопільській області не було жодної пошуково-рятувальної собаки, тому я вирішив тренувати своє цуценя.”
Пес розуміє команди німецькою, російською та українською. Хоча німецьку використовують тільки на роботі, позаяк з повною концентрацією повсякчас він фізично не витримає. Тому всі робочі команди під час пошуку Бім чує німецькою, чудово розуміє побутові команди російською, а вдома з ним спілкуються українською.
Бім двічі був на території виконання антитерористичної операції на Сході України.
У пса-рятувальника чималий гардероб. Найбільше уваги в обмундируванні собаки-рятувальника приділяють спецвзуттю, якого на лапках майже не видно. Під час виїздів на техногенні завали воно надзвичайно важливе, бо там часто є бите скло, гостра арматура, інші предмети, об які можна поранитися. Одяг же слугує для того, аби собаку краще бачили люди, а також для морального полегшення постраждалих. Скажімо, коли людина лежить під завалом при свідомості й бачить, як до неї біжить масивний пес (приміром, Бім важить 43 кілограми), постраждалий може дістати ще більшого переляку. А доводиться шукати і дітей.
Бім може знайти потерпілого у руїнах на чотириметровій глибині і відчути людину, яка від нього на висоті до двох метрів.
“Пес-рятівник не торкається людей, яких знайшов, а лише гавкає, сигналізуючи пошуковій групі, – розповів Руслан Небесний. – Адже його завдання – лише знайти людину.”
Собака знаходить місце, де є жива людина за запахом, і що важливо: шукає найкоротший шлях, звідки можна дістати потерпілого.
Як розповів кінолог, найбільш навантаженим по пошуку був 2015 рік, коли вони з Бімом отримали 9 залучень, з них у 7 випадках знайшли зниклих живими.
7-річний Бім має міжнародну категорію “Б” – коли собака допускається до міжнародних рятувальних операцій. Пес та кінолог, як мінімум, раз у рік проходять атестацію.
“У 2012 році я познайомився із на той час начальником кінологічної служби Міжрегіонального центру швидкого реагування в м. Румни Сумської області Ігорем Заповітряним, саме йому найбільше завдячую у підготовці Біма, – розповідає Руслан. – Його робота – це взірець того, як працювати з собаками.”
Крім Біма в управлінні ДСНС Тернопільської області служать лабрадор Тоша (повне ім’я Тошиба) та вівчарка Сенді. Як правило, всі три собаки працюють в комплексі. На жаль, цьогоріч Тоша виходить на пенсію за віком. Тренують і супроводжують собак під час порятунку людей професійні кінологи Руслан Небесний, Катерина Кузик і Ярослав Губський.
Ця група кінологів є позаштатною на базі пошуково-рятувальної групи УДСНС. За підтримки керівництва управління кінологам виділили окремий автомобіль для перевезення собак-рятівників під час екстрених виїздів.