Як вимовляли, наголошували, будували речення і колись тернополяни розкаже історик
Тернополезнавчі зустрічі тривають. Цього разу історик Володимир Окаринський розкаже про «Тернопільський балак, або Як то ся мовить в Тарнополі?».
Захід відбудеться сьогодні, 19 червня, у книгарні «Є», що на вулиці Валовій . Початок – о 18.30. Модератор – Юрій Матевощук.
По всій Галичині і по Україні вміли смачно говорити, але всюди троха інакше: від Підволочиськ до Перемишля і ще далі. Тим-то співіснують деруни, терті пляцки і тертюхи. То чим відріжняється тернопíльський бáлак від львівської ґвари і все-галицького діялекту? І які в ньому питомо тернопільські слова? В чім їх цимес? Ідіоми, приповідки, арґо та койне. Історико-діялектологічні антропологічні та літературні розважання. З прикладами й цитатами. Як вимовляли, наголошували, будували речення, лаялися чи попросту балакали люди Та(е)рнополя? Чи існували взаємовпливи тарнополян/тернопільців-русинів, -жидів і -поляків? (вірменів, німців, чехів, циганів, караїмів, мадярів, турків, татарів, індусів, ветеранів, маланців, гуцулів, троянців, лемків, древніх марсіян). Балак старий і новий. Мертва мова чи живий базáр? Є вона взагалі чи не було ніколи? Тернопільці, гості, громадяни світу… тернополелюбці і тернополелюбки. Запрошуємо всіх! Побалакаємо. Акурат 10 травня о годині 18-й з половиною, при вулиці ВалОвій, під номЕрами від 5 до 9. P.S. Хто не прийде — поцілуйтеся в ніс. Остатня тарнополезнавча здибанка перед осінню. Набираємося наДхнення перед літніми вражіннями.