Як діяти, куди звертатися у разі затоплення квартири сусідами
Дане питання регулюється цивiльним кодексом України, цивiльно процесуальним кодексом України, Житловим кодексом , Законом України “Про житлово-комунальнi послуги”.
Якщо сусiди не бажають добровiльно вiдшкодувати матерiальну шкоду у зв’язку iз затопленням квартири потрiбно звертатися у суд. За загальним правилом позови до фiзичної особи пред’являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку мiсцем її проживання або перебування, якщо iнше не передбачено законом, також позови про вiдшкодування шкоди, заподiяної майну фiзичних або юридичних осiб, можуть пред’являтися за мiсцем заподiяння шкоди. Для прикладу, якщо заподiяння шкоди сталось у Тернополi i сусiди проживають також у Тернополi, тому звертатись потрiбно iз позовом «Про вiдшкодування шкоди завданої залиттям квартири» у Тернопiльський мiськрайонний суд.
Разом з тим, щоб можна було вiдшкодувати матерiальну шкоду у судовому порядку, яка завдана внаслiдок залиття квартири, необхiдно:
Зафiксувати факт залиття квартири. Для цього потрiбно звернутися до балансоутримувача (ЖЕК або ОСББ) для того, щоб вiдповiдна комiсiя слала акт про залиття квартири у якому має мiститися характер залиття квартири його причини, завдана шкода, перелiк пошкоджених речей, обсяги необхiдного ремонту. Звернення-заявку варто подати письмово i зберiгати другий примiрник у себе. Рекомендуємо зафiксувати пошкодження завданi внаслiдок залиття квартири на фото чи вiдео.
Також, у судi потрiбно буде пiдтвердити фактичний розмiр понесених збиткiв, для цього потрiбно звернутись до вiдповiдної експертної установи або експерта з проханням провести будiвельно-технiчне експертне дослiдження за результатами якої можна буде визначити розмiр шкоди, яка завдана залиттям квартири, а також причини. Експерт надасть кошторисний розрахунок вартостi об’єкта будiвництва щодо ремонтно-вiдновлювальної роботи квартири або звiт про визначення вартостi вiдновлювальних ремонтно-будiвельних робiт, якi потрiбно буде проводити, висновок про оцiнку майна, що в подальшому можна буде долучити до справи.
Водночас пропонуємо скористатися процедурою медiацiї. Медiацiя – це метод вирiшення спорiв iз залученням посередника (медiатора), який допомагає сторонам конфлiкту налагодити процес комунiкацiї i проаналiзувати конфлiктну ситуацiю таким чином, щоб вони самi змогли обрати той варiант рiшення, який би задовольняв iнтереси i потреби усiх учасникiв конфлiкту.
Якщо сторони конфлiкту погоджуються на медiацiю i добровiльно доходять згоди пiд час медiацiї, щодо суми, порядку вiдшкодування завданої шкоди при залиттi квартири, можна заключити медiацiйну угоду (договiр) про вiдшкодуванням збиткiв. Угода може укладатися в письмовiй формi та пiдлягає нотарiальному посвiдченню.
Отже, якщо сусiди добровiльно не бажають вiдшкодувати завданих збиткiв внаслiдок залиття квартири, потрiбно звертатися до суду iз позовною заявою про вiдшкодування шкоди внаслiдок залиття квартири.
Матерiал пiдготовлений фахiвцями Тернопiльського мiсцевого центру безоплатної правової допомоги