Вчені з’ясували, що приходити зарано на роботу небезпечно для здоров’я
Вчені з Оксфорда з’ясували, що фізичні і психологічні порушення в організмі безпосередньо пов’язані із постійним недосипанням і ранніми підйомами, а також – роботою до 10 ранку. Це, на їхню думку, просто вбиває наш мозок. Тому подібну практику варто змінити.
Якщо ваш робочий день починається дуже рано, а затримуєтеся ви завжди допізна – значить, ви доводите свій організм до справжнього стресу. Вчені впевнені – ті, хто починають свій робочий день раніше 10 ранку, більше втомлюються і живуть у постійному стресі. «Традиційний» графік роботи – з 9 ранку до шостої вечора взагалі призводить до того, що співробітники частіше хворіють, більше втомлюються і живуть у постійному стресі.
Графік роботи з 9 ранку до шостої вечора не збігається з циркадними ритмами, тому і змушує наш організм перебувати в постійному стресі. Це створює величезну загрозу нашому настрою, психічного стану в цілому і особистій ефективності.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Реально треба»: пост Сергія Притули про вибори-2019 стає хітом мережі
Експерименти з вивчення циркадних ритмів показали, що переважна більшість учнів не здатна концентруватися на заняттях до 10 ранку. Так, десятирічний учень починає міркувати тільки після 8:30, шістнадцятирічний – після 10:00, а студент університету остаточно прокидається до 11:00.
Виходить, що ті компанії, де співробітники з’являються на роботі дуже рано, тільки самі собі шкодять. Справа не в зниженні продуктивності – така ситуація рано чи пізно позначиться на здоров’ї персоналу. Все тому, що рано чи пізно хронічний недосип дасть про себе знати – порушитися діяльність всіх життєво важливих систем, почнуться емоційні та фізичні розлади.
Робочі ритми печінки і серця принципово різняться, а ми збиваємо їх з пантелику, змушуючи одночасно включатися на два-три години раніше. Ми не в силах змінити хід добових біологічного годинника, не можемо автоматично налаштувати потрібний нам час пробудження. Активність тіла залежить від сонячного світла, і реагує на нього гіпоталамус, а не зір. Це стосується не тільки офісних співробітників, але і людей, які, наприклад, у лікарні. Їх насильно будять і годують сніданком, який в них буквально не лізе. Доводиться підкорятися, адже вони собі не належать. Позбавлення сну – це катування. У підсумку, навіть один тиждень без нормального сну (менше шести годин щоночі) викликає величезну кількість генних порушень – 711. Недолік сну згубний для продуктивності, довгострокової пам’яті, концентрації уваги, а також провокує пристрасть до наркотиків і алкоголю, призводить до розвитку тривожності, дратівливості, збільшення ваги і тиску.
За даними нейробіологів, підлітки біологічно запрограмовані на те, щоб засипати не раніше півночі. Вони не можуть остаточно прокинутися і відчути прилив енергії до 10 ранку. Тому, для вирішення проблеми необхідно змінити робочий графік людей, щоб не «вичавлювати» з них соки, а навпаки – допомогти впоратися зі стресом.