В Україні створюють реєстр діючих церков московського патріархату
Не зважаючи на 9-ий мiсяць вiйни, в Українi досi продовжують дiяти церкви московського патрiархату.
За перiод з початку вiйни було вiдкрито 23 кримiнальних провадження щодо служителiв церков пiд провадження патрiархату країни-агресора — вiд класичних агентiв збору глибинної iнформацiї до банальних «коригувальникiв вогню в рясах».
Сервiс Опендатабот створив реєстр церков московського патрiархату, якi сьогоднi ще досi дiють i продовжують функцiонувати на теренах України.
Один з найяскравiших прикладiв — священослужитель з Вiнницькiй областi, який був одногрупником керiвника РПЦ Гундяєва та постiйно комунiкував iз ФСБ Росiї.
Такi випадки спiвпрацi священикiв московського патрiархату з державою-терористом непоодинокi: так, днями СБУ провела обшуки у керiвництва УПЦ МП у Кiровоградськiй областi. Правоохоронцi виявили листування митрополита Кiровоградського i Новомиргородського з патрiархом московським Кирилом та значну кiлькiсть виготовлених у РФ антиукраїнських матерiалiв.
Антиукраїнськi матерiали активно поширювали серед священнослужителiв i вiрян, щоб сформувати серед них позицiї, вигiднi країнi-агресору. Зокрема, виправдовувалася анексiя Криму тощо.
17 сiчня 2022 вступила у дiю оновлена версiя статтi 12 Закону України «Про свободу совiстi та релiгiйнi органiзацiї». Згiдно зi змiнами, передбаченими цiєю статтею, усi релiгiйнi установи, якi пiдпорядковуються релiгiйним органiзацiям з країни, яка здiйснила вiйськову агресiю проти України та/або тимчасово окупувала частину територiї України, зобов’язана у своїй повнiй назвi, зазначенiй у її статутi (положеннi), вiдображати свою приналежнiсть.
Таким чином, церкви та iншi релiгiйнi об’єднання пiд керiвництвом Московського патрiархату мали внести змiни до своєї офiцiйної назви та подати вiдповiднi змiни до свого статуту або положення на реєстрацiю в ЄДР. Статут тих органiзацiй, якi не зробили цього, втратив чиннiсть у частинi, якою визначається повна офiцiйна назва. А в назвi установи в ЄДР з’явилась вiдповiдна примiтка.
Опендатабот перевiрив змiни у засновниках та назвах релiгiйних органiзацiй в ЄДР та знайшов, що 67 церков лише з Чернiвецької отримали офiцiйну назву “релiгiйна органiзацiя не вказала про приналежнiсть до росiйської православної церкви московського патрiархату”. Загалом наразi в реєстрi є iнформацiя про 109 таких релiгiйних установ.
Цiкаво, що ще перед вторгненням РФ лише 34 церкви офiцiйно мали ознаки зв’язкiв з патрiархатом країни-агресора.
Важливо, що група депутатiв партiї ОПЗЖ буквально за два тижнi до великого вторгнення звернулася до Конституцiйного суду, аби визнати виправлення до статтi 12 недiйсними.
Чекаємо, що вимога щодо змiни назв буде виконана й рештою церков Московського патрiархату в iнших областях та постiйно оновлюємо реєстр.
Перевiрити, пiд яким пiдпорядкуванням знаходиться храм та чи дотримується вiн законiв та норм України, зокрема, статтi 12, можна буде у перелiку.