В Класичному університеті Тернополя відбувся Перший український форум якості освіти
У ЗУНУ відбувся Перший український форум якості освіти
Нацiональне агентство iз забезпечення якостi вищої освiти у партнерствi iз Захiдноукраїнським нацiональним унiверситетом органiзували Український форум якостi освiти (UQAF – 2023). Бiльше тисячi учасникiв: освiтяни, керiвники зво, народнi депутати України, гаранти освiтнiх програм, представники профiльних пiдроздiлiв, студенти, роботодавцi долучилися до роботи форуму у змiшаному режимi: онлайн та офлайн.
Захiд розпочався iз виконаннi Державного гiмну України та вшанування пам’ятi усiх полеглих героїв, серед яких, на жаль, є i науковцi, педагоги, працiвники, випускники i студенти вишiв нашої держави.
До учасникiв звернувся голова Нацiонального агентства iз забезпечення якостi вищої освiти Андрiй Бутенко: «Радi вiтати вас на Першому українському форумi якостi освiти. Ця iдея зародилася вже давно, але реалiзувалася саме зараз. Тому ми вдячнi Захiдноукраїнському нацiональному унiверситету за те, що вони вiдгукнулися i стали платформою для цього заходу. Сьогоднi у залi присутнi близько 150 осiб i понад тисячi учасникiв долучилися онлайн. Система забезпечення якостi вищої освiти надзвичайно складна. Якби це все було так просто, то ми б не витрачали стiльки часу на пошук кращих моделей. Тому упродовж дня буде багато цiкавих думок та плiдних!»
До слова запросили голову Тернопiльської обласної вiйськової адмiнiстрацiї Володимира Труша: «Насамперед дякуємо Нацiональному агенству iз забезпечення якостi вищої освiти за те, що цей форум таки вдалося реалiзувати у Тернополi. Я точно можу сказати, що кiлькiсть – це не про якiсть, i ми сьогоднi пiд час форуму будемо обговорювати це ще не раз, адже усi ми розумiємо, що потрiбно робити дiєвi кроки й ухвалювати важливi рiшення, якi будуть покращувати якiсть нашої освiти задля молодi – майбутнього нашої держави».
«Сьогоднi ми маємо нагоду поспiлкуватися, подискутувати щодо важливих питань, якi виокремили Нацiональне агенство iз забезпечення якостi вищої освiти та Мiнiстерство освiти i науки України. Наше завдання – виявити тi проблеми, з якими стикається вища освiта України зараз, та знайти шляхи їх розв’язання, якi зможуть надати нашим студентам максимально якiсну вищу освiту, щоб вони хотiли жити в Українi, навчатися i працювати», – зазначив народний депутат України Микола Стефанчук.
Заступник Мiнiстра освiти i науки України Михайло Винницький наголосив: «Сьогоднi ми маємо дуже багато запитань щодо якостi освiти. Я хочу звернути увагу на те, що у нас iснує пiрамiда якостi, на вершинi якої стоять кращi iз кращих, i дуже приємно, що саме у Захiдноукраїнському нацiональному унiверситетi вiдбувається знакова подiя – Український форум якостi освiти».
Радник – уповноважений Президента України з питань Фонду Президента України з пiдтримки освiти, науки та спорту Ольга Будник, звертаючись до усiх присутнiх, сказала: «Дуже рада вiтати всiх учасникiв форуму. Ми робимо крок назустрiч нашому майбутньому, тому для нас дуже важливо, щоб пiсля перемоги ми були сильнiшими, щоб наша освiта була у прiоритетi. Вiдбудова України буде базуватися саме на розвитку людського капiталу, й освiта є одним iз головних факторiв. Ми прагнемо через українську освiту iнвестувати у наше майбутнє, збiльшуючи видатки на освiту; надавати якiсну освiту не тiльки українським, а й iноземним студентам. Детальнiше про це ми будемо говорити пiд час панельних дискусiй. Бажаю усiм гарного i плiдного дiалогу!»
Ректор Захiдноукраїнського нацiонального унiверситету Оксана Десятнюк зазначила: «Освiта – це новi можливостi для формування кращого суспiльства: вiдкритiшого, демократичнiшого та прогресивнiшого. Тому нам необхiдно зробити все можливе, щоб наша дiяльнiсть вiдповiдала сучасним вимогам та стандартам. Задля цього сьогоднi i зiбралося достойне товариство фахiвцiв, щоб взяти участь у дiалозi для вирiшення питань, якi на часi. У фокусi нашої уваги – якiсть вищої освiти, постакредитацiйний монiторинг, академiчна доброчеснiсть та кращi практики унiверситетiв. Український форум якостi освiти – це дискусiйна платформа для рiзних, часом полярних, не зовсiм усталених, але вiдвертих та корисних думок. Ми повиннi висловитися i бути почутими, адже для подолання проблем потрiбнi спiльнi комплекснi заходи на регуляторному, iнституцiйному та iндивiдуальному рiвнях, а особливо практичнi, чiткi та виваженi кроки, якi потрiбно зробити вже сьогоднi, щоб сформувати середовище, де усi учасники освiтнього процесу будуть працювати задля того, щоб українська освiта була конкурентною в європейському просторi, але з нацiональним обличчям. Упевнена, що разом ми знайдемо ефективнi шляхи та рiшення для пiдвищення якостi освiти в Українi, незважаючи на загрозливi виклики сучасностi. Бажаю усiм продуктивної роботи, плiдної взаємодiї та вироблення дiєвих рiшень. Нехай цей форум буде мiсцем, де кожен учасник зможе зробити свiй вагомий внесок у майбутнє нашої держави задля перемоги та поступу. Дякуємо Збройним Силам України за те, що маємо можливiсть жити, працювати та окреслювати перспективи тут, на рiднiй землi. Слава Українi! Героям Слава!»
Голова Нацiонального агентства iз забезпечення якостi вищої освiти Андрiй Бутенко запросив учасникiв до першої панельної дискусiї форуму. Спiкери: Ольга Будник, Михайло Виннницький, Лiлiя Гриневич, Наталiя Стукало, Роман Шеремета зосередили увагу на системi забезпечення якостi вищої освiти в Українi: мiсiї, перспективах та викликах.
У наступнiй панельнiй дискусiї, модератом якої була Наталiя Стукало, спiкери: Андрiй Бутенко, Оксана Десятнюк, Юрiй Каганов, Леся Олiйник, Тарас Фiнiков обговорювали питання постакредитацiйного монiторингу.
Виступаючи, Оксана Миронiвна сказала: «Опираючись на багаторiчний досвiд спiвпрацi з Нацагентством, наголосимо на можливостях, якi надає постакредитацiйний монiторинг: змога проаналiзувати та усунути системнi недоопрацювання в унiверситетi. Як наслiдок, це спонукає до самовдосконалення та створення системи акаунтабельностi, тобто вiдповiдальностi за результати освiтньої дiяльностi; пошук нових шляхiв для пiдвищення ефективностi стратегiї унiверситету загалом та освiтнього процесу зокрема, упровадження iнновацiйних практик для конкурентоспроможностi i життєздатностi на ринку освiтнiх послуг, у тому числi i для iноземних студентiв; вiдстеження динамiки змiн, що вiдбулися пiсля акредитацiї, та оцiнювання їх впливу на якiсть освiтнiх програм, виокремлення їх перспектив; моральне та матерiальне стимулювання гарантiв освiтнiх програм; якiсний добiр науково-педагогiчних працiвникiв та широке залучення кращих фахiвцiв-практикiв; забезпечення горизонту очiкувань роботодавцiв та студентiв; покращення позицiй у нацiональному та мiжнародних рейтингах. Тому основною метою постакредитацiйного монiторингу має стати постiйний дiалог на основi вiдкритостi та довiри мiж усiма зацiкавленими сторонами на усiх рiвнях».
Про майбутнє академiчної доброчесностi в Українi дискутували Iван Назаров, Олександр Березко, Дмитро Лученко, Ярослав Притула, Микола Стефанчук, Галина Ульянова.
Також у ходi проведення форуму вiдбулися презентацiї успiшних практик розбудови внутрiшньої системи забезпечення якостi вищої освiти в українських вишах. Модераторами виступили Андрiй Бутенко, Iван Назаров, Наталiя Стукало. Кейси презентували Мирослава Босовська, Роман Зварич, Вiктор Корбутяк, Валерiй Сорока, Iнна Кучеренко, Наталiя Фалько та Євгенiя Шелест.
Сьогоднi Український форум якостi освiти об’єднав Нацiональне агентство iз забезпечення якостi вищої освiти, Мiнiстерство освiти i науки України й освiтнi заклади у спiльному прагненнi – забезпечити високу якiсть вищої освiти в Українi.
Дякуємо освiтянам iз рiзних унiверситетiв України, якi зiбралися у Захiдноукраїнському нацiональному унiверситетi. Працюймо наполегливо, аби українська освiта була мiцним та стiйким фундаментом майбутнього нацiї! Ми сильнi, й перемога буде за нами!
Усi фотографiї за посиланням: https://fex.net/ru/s/eyxrvac