Уламки російської ракети “Циркон” після ранкової атаки знайшли у Києві: ще небезпечніша за “Кинжали”
Цей тип ракет є дуже небезпечним, наголосив Рябих
Гіперзвукова швидкість, запускається і з землі, і з кораблів: 3М22 “Циркон” виявився гіперзвуковим та кращим за “Кинжал”, стали відомі швидкості та точний тип двигуна.
Вранці 25 березня Росія з території тимчасово окупованого Криму випустила дві ракети по Києву. В командуванні повітряних Сил не уточнили їхній тип, проте за даними військового видання “Defence Express” це були найновіші російські ракети “Циркон”. Використання ракет цього типу, підтвердили й джерела Суспільного. Що це за зброя, звідки запускають ці ракети та скільки їх ймовірно у Росії — розповідає Суспільне.
Вибухи в Києві
25 березня близько 10:30 над Києвом знищили дві балістичні ракети. Повітряне командування “Центр” повідомило, що вони рухались з гіперзвуковою швидкістю — до 9 000 км/год та летіли на висоті до 40 км. Через швидкість ракет проміжок між оголошенням повітряної тривоги та вибухами в столиці був коротким — менше хвилини.
За даними видання “Defence Express” це були найсучасніші російські ракети “Циркон” — їх мали прийняти на озброєння у 2022 році, але ще у січні 2024-го у РФ повідомляли, що поки цього не сталося.
Фото: Defense Express
Що це за ракета
“Це надзвукова ракета, яка була призначена для знищення кораблів. Протикорабельна ракета, яку модернізували до стану “земля-земля”, — говорить авіаційний експерт Костянтин Криволап.
Відомо, що тестові запуски “Циркону” були у лютому 2022-го з російських фрегатів “Адмирал Горшков” та “Маршал Шапошников”. Також для запуску цієї ракети росіяни можуть використовувати й атомну субмарину “Северодвинск”. А для наземного пуску — береговий ракетний комплекс “Бастіон”, говорить авіаексперт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації Валерій Романенко. З цього ж комплексу випускають й іншу протикорабельну ракету — “Онікс”.
Через те, що “Циркон” запускається і з землі, і з кораблів, його важче відслідкувати, додає експерт. Для прикладу, інша швидкісна російська ракета “Кинджал” запускається з літака МіГ-31К. Інформацію про його виліт з аеродрому Україна отримує завчасно.
Характеристики “Циркону”
За російськими даними дальність ракети може становити 400-1000 км, її заявлена швидкість — 8 Махів, тобто понад 9 000 км/год, а бойова частина — 300-400 кг.
“Це двоступенева ракета. Перша ступінь — твердопаливний прискорювач, друга — прямоточний двигун”, — говорить Валерій Романенко.
Офіційних фотографій того, як виглядає ракета “Циркон” немає, додає експерт. Всі їх зображення базуються на макетах індійської ракети “БраМос-2” — російсько-індійського проєкту, до якого входить ракета “Циркон”.
Скільки у РФ таких ракет
Росіяни не вперше обстрілюють України такими ракетами. Раніше Київський науково-дослідний інститут судових експертиз підтвердив удар “Цирконом” 7 лютого по Києву. Про це свідчило маркування на частинах та уламках, ідентифікація вузлів і деталей, особливості відповідного типу зброї.
Також експерти відтворили можливий вигляд ракети та додали, що маркування на уламках вказує на дату виробництва ракети — кінець 2023-початок 2024 року.
За словами Валерія Романенка, минулого року Росія мала виготовити близько 20 “Цирконів”, але цю програму не виконали у повному обсязі.
Загалом, схема пуску “Циркону” виглядає наступним чином. Після “мінометного” старту й виходу ракети з шахти починає працювати розгінний ступінь, який забезпечує виведення “Циркону” на значну висоту та його першочерговий розгін до швидкостей на яких може почати працювати гіперзвуковий прямотічний реактивний двигун.
Вже за його рахунок “Циркон”, який здійснює політ на висоті у декілька десятків кілометрів, досягає на маршевій ділянці польоту постійної швидкості до 5,5 Маха. Політ на цій ділянці здійснюється у розрідженій атмосфері, що дозволяє зменшити теплове навантаження через тертя об повітря.
Але швидкість у 5,5 Маха для “Циркона” не є максимальною, бо у районі цілі він починає пікірування та короткочасно розганяється до 7,5 Маха. У цей час корпус ракети нагрівається до максимальних температур, які дозволяє витримати спеціальне теплоізоляційне покриття. Водночас вже ближче до землі швидкість “Циркона” вже не є гіперзвуковою, хоча й надвисокою – 4,5 Маха.
Таким чином ЗМ22 “Циркон”, як й вважалось, немає гіперзвукової швидкості на кінцевій ділянці. Але використання гіперзвукового прямоточного двигуна відрізняє його від Х-47 “Кинжал”, де ракета просто прискорюється до таких швидкостей.
Але реальні можливості “Циркона” – значно менші, ніж були оголошені у РФ. Зокрема ватажок рашистів Путін вихвалявся швидкістю ракети до 9 Махів, якої у реальності “Циркон” й близько не досягає. Також наразі можливо говорити про дальність у 700 км (у випадку запуску з “Объект-100”), при задекларованій 1000 км.
Але у будь-якому випадку на кінцевому етапі швидкість у 4,5 Маха – більш ніж значна. Для порівняння, радянська Х-22, яку РФ також використовує для ударів по українських містах, на термінальній ділянці має швидкість до 2-2,4 Маха. Тому у будь-якому випадку “Циркон” є надскладною для перехоплення ракетою.
Але сучасні зенітні ракетні комплекси з можливостями протиракетної оборони, як показав практичний досвід ЗСУ, дозволяють боротися з “Цирконом”.
Наразі головним питанням залишається система наведення “Циркона”. Зазначимо, що раніше було уявлення, що ця ракета має активну радіолокаційну головку самонаведення. Про це говорить відео від міноборони РФ з випробуванням цієї ракети, де вона уражала мішень у вигляді баржі з кутовими відбивачами.