Тернополян закликають стати донорами крові для військовослужбовців
Як підготуватися до здачі крові та як проходить процедура.
У Тернопільському обласному центрі служби крові потрібні донори для захисників. Журналісти «20 хвилин» дізналися, які групи крові потрібні та як проходить процедура.
Наразі є потреба у всіх групах крові! Тому тернополян закликають приходити до Тернопільського обласного центру служби крові, щоб долучитися до збору.
Як проходить процедура
Журналіст «20 хвилин» вирішив долучитися та здати кров, яка потрібна у госпіталях та лікувальних закладах, куди з пораненнями доправляють захисників.
Центр служби крові розташований на вулиці Клінічній, 8. Донорів приймають у будні дні з 8:00 до 13:00.
Охочі здати кров мають піднятися на другий поверх закладу. Речі можна залишити у гардеробі та взяти бахіли.
На другому поверсі розташована стійка реєстратури. Потрібно надати документ, який посвідчує особу.
Після цього – заповнити спеціальний бланк. В ньому треба ознайомитися з протипоказаннями та вказати про своє самопочуття. Наприклад, треба вказати, чи приймали ви протягом останнього місяця ліки, чи не робили вам пірсинг, чи мали хірургічні втручання тощо.
Із заповненим бланком потрібно пройти огляд терапевта. Лікар ще раз проводить опитування, вимірює тиск та пульс. Якщо протипоказів до здачі крові немає – можна йти до наступного кабінету у лабораторії.
Якщо ви здаєте кров вперше – вам визначать групу крові, а також проведуть тест на наявність ВІЛ-інфекції/СНІД, Гепатиту В та С та венеричних хвороб. Для цього проводять забір крові з пальця.
Дізнатися свою групу крові можна можна за кілька хвилин.
Також, якщо ви регулярно здаєте кров – періодично вам проводитимуть аналіз рівня гемоглобіну. Медики кажуть – між кожною здачею крові потрібно робити перерву принаймні 2 місяці. За цей час організм повністю відновлюється і можна здавати кров знову.
Після лабораторії донорам дають чай та печиво. Лікарі радять зранку поснідати. Бажано, щоб їжа не була жирна та «важка» для травлення.
Можна підніматися на третій поверх, де проводять забір крові. Процедура триває приблизно 10-15 хвилин.
Після процедури медики радять не знімати пов’язку з руки 3-4 години. Також не навантажувати руку, з якої проводили забір крові. В день здачі не радять займатися спортом. Для відновлення необхідно пити більше води.
Якщо у вас з’явилось запаморочення або погане самопочуття під час або після донації – варто повідомити про це медпрацівників.
Як підготуватися
Перед процедурою радять гарно відпочити і виспатися. Не можна здавати кров після нічної зміни.
Напередодні відмовтеся від вживання жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, жирного молока, сметани, масла, яєць, бананів. Рекомендується солодкий чай, компот, узвар, соки, морси, мінеральна вода, овочі фрукти.
Зранку з’їжте легкий сніданок та чай з печивом. Не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та протягом 2-3 годин після.
Безпосередньо після кроводачі відпочиньте 10 хвилин, а у випадку поганого самопочуття негайно повідомте медичний персонал. Після донації не куріть 2 години. Протягом 8 годин не можна займатися важкою фізичною працею, вживати спиртні напої, управляти транспортними засобами, працювати на висоті.