Сили оборони України отримали якісно нові спроможності завдяки «народному супутнику»
Міністр оборони України пояснив переваги "народного" супутника, на який витратили 600 млн грн
Українцi знову вразили свiт i реалiзували безпрецедентний проект. Тепер ГУР МО, Збройнi Сили України та iншi складовi сил оборони матимуть у своєму розпорядженнi данi з угрупування супутникiв компанiї ICEYE, якi збирають iнформацiю за технологiєю Synthetic aperture radar (SAR).
Це допоможе набагато ефективнiше наносити ураження ворогу i швидше вигнати його з нашої землi, зберiгши при цьому життя наших людей.
Що вiдбулося i чому це дiйсно важливо?
“У червнi завдяки iнiцiативi Фонду Сергiя Притули та блогера Iгоря Лаченкова українцi за лiченi днi зiбрали 600 млн грн., щоб купити для нашої армiї три «байрактари». Виробник «пташок» – турецька компанiя Baykar – з якою Мiнiстерство оборони тiсно спiвпрацює, вчинила дуже шляхетно i прийняла рiшення передати Українi три БПЛА «Байрактар» безкоштовно, – повiдомив Олексiй Резнiков, мiнiстр оборони України. – Тобто армiя цi дрони також отримає, разом з десятками iнших «байрактарiв», що вже поставленi i ще замовленi Мiноборони на майбутнє. Пiсля цього вiдбулася зустрiч з паном Сергiєм Притулою, пiд час якої вiн запропонував спрямувати зiбранi кошти на iншi актуальнi потреби українського вiйська. Визначаючи прiоритети оборони пiд час вiдсiчi росiйськiй агресiї, Мiноборони виходить з того, що ми не переможемо ворога за рахунок кiлькостi. Тiльки за рахунок якостi. Тому головним завданням є створення якiсної переваги української армiї над противником”.
Фахiвцi Мiноборони разом з Генеральним штабом ЗСУ та ГУР МО детально проаналiзували ситуацiю i визначили найкращий варiант, який дозволить українськiй армiї пiднятися на кiлька сходинок вгору.
“Справа в тому, що починаючи з квiтня у перемовинах з партнерами ми особливо пiдкреслювали необхiднiсть отримання у виглядi допомоги або придбання далекобiйної високоточної зброї. У червнi в цьому планi сталося своєрiдне тектонiчне зрушення. Ми почали отримували не тiльки системи MLRS рiзних типiв, але й високоточнi снаряди для ствольної артилерiї. Для оптимального використання цього нового потенцiалу i планування операцiй вiйськовому командуванню було потрiбно суттєво пiдвищити можливостi розвiдки не тiльки на тактичному, але й на оперативному рiвнi”, – вiдзначив Олексiй Резнiков.
На даний момент Україна отримує iнформацiю з супутникiв вiд партнерiв. Але цi данi переважно з оптичних супутникiв, якi мають свої технологiчнi обмеження щодо роботи вночi, коли хмарно, поле бою затягнуте димом, iде снiг чи є iншi перешкоди. Крiм цього цi вiдомостi надходять з певною затримкою та не з усiх напрямкiв, що в той чи iнший момент важливi для наших вiйськових.
Тепер ситуацiя буде принципово iншою.
Завдяки українцям, якi зiбрали кошти на «байрактари», вдалося зробити наступне.
“По-перше, вдалося придбати один супутник, який використовує технологiю SAR. Цей супутник, що бачить вночi та через хмари тощо, працюватиме в iнтересах сил оборони України в режимi 24/7. «Придбати» – це не перебiльшення. Вiн здобуватиме iнформацiю для потреб оборони України стiльки, скiльки фiзично iснуватиме i виконуватиме свої функцiї. По-друге, одночасно було придбано доступ до цiлого сузiр’я супутникiв, нашi вiйськовi зможуть користуватися базою даних їхнiх фото протягом року. По-третє, розшифровка знiмкiв буде органiзована в такий спосiб, щоб данi надходили максимально оперативно”, – наголосив мiнiстр оборони.
Тобто наша армiя почне отримувати вiдомостi, якi взагалi не могла отримати ранiше. При чому робитиме це швидко, тодi, коли потрiбно, i звiдти, звiдки потрiбно.
Данi вiд партнерiв залишатимуться важливим компонентом обiзнаностi. Це поєднання пiдвищить якiсть прийняття рiшень.
Ще один важливий момент. Генеральний штаб i воєнна розвiдка визначили технiчнi вимоги до супутникових технологiй, якi хотiлося б залучити для нашої армiї. Пiд час аналiзу конкретних пропозицiй на ринку було з’ясовано, що можливостi компанiї ICEYE – це справжнiй «космос». Проте вони мали так само недосяжну вартiсть. Тому напочатку ми навiть не сподiвалися, що вдасться їх залучити.
Врештi решт завдяки українському пiдприємцю Максиму Полякову у процесi перемовин вдалося отримати такi умови, якi зробили космiчну мрiю реальнiстю.
Адже поєднання якiсних розвiдданих з супутникiв та можливостей високоточної зброї дiйсно створює новi спроможностi.
Скажiмо, незабаром кожен HIMARS, М270 чи MARS II, а також кожна гармата чи САУ з високоточними снарядами зможуть бiльш ефективно нищити ворога.