Спроби заходу вплинути на вибори-2024 в РФ: чи визнають Путіна нелегітимним?
Російська Центральна виборча комісія прийняла рішення про організацію президентських виборів у березні на територіях, які визнали окупованими в Україні.
Британська розвідка передбачає, що Кремль може використати майбутні вибори для надання легітимності повномасштабному вторгненню.
Чи стане світ визнавати Путіна, очікуваного переможця, нелегітимним після таких виборів? Це порівняння виникає з подій минулого, коли Велика Британія, Європейський Союз та Сполучені Штати визнали Олександра Лукашенка нелегітимним президентом Білорусі.
— “Це малоймовірно, — каже Ігор Чаленко, голова Центру аналізу та стратегій. — Західні країни показали, що їм краще мати опонентом Путіна, ніж когось іншого з кремлівського режиму. Вони бояться розпаду Росії. Міжнародне співтовариство на рівні Європарламенту, ПАРЄ чи ООН, звісно, не визнаватиме легітимність виборів на тимчасово окупованих територіях Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей. А от визнати нинішнього господаря Кремля нелегітимним ніхто не наважиться”.
— Чому?
— “Росія на відміну від Білорусі має ядерний потенціал. Плюс ця країна глибоко інтегрована у політичні, економічні, стратегічні інтереси багатьох країн, – додає Ігор Петренко, доктор політичних наук, експерт аналітичного центру “Об’єднана Україна”.
Але якщо Захід усвідомить, що він перебуває на стадії глибокої “холодної” війни із РФ, то це може стати стимулом, щоб не визнавати легітимність президентських виборів у Росії. Зауважу, що Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) ухвалила резолюцію, у якій йдеться про те, що виграш на виборах Путіна остаточно переведе РФ у стан диктатури, а очільника Кремля називатимуть не інакше як диктатором. Безумовно, це рекомендаційна резолюція, але все одно вона є певним маркером, що Захід може поставити під сумнів вибори-2024 у РФ”.
— А що ще стоїть на заваді невизнання легітимності Путіна?
—” Зокрема те, що потрібно далі буде вести переговори, підписувати певні документи. Адже будь-яка війна завершується переговорами. А вести їх з нелегітимним президентом якось не випадає. Тобто якщо вибори в Росії офіційно не визнати, як було у випадку з Лукашенком, тоді постає питання, як проводити з Путіним перемовини щодо війни в Україні, якщо такі колись відбудуться”, – І. Чаленко:
— “Не погоджуся з колегою. Перемовини можна вести з представниками Держдуми, її Захід визнає. Як і з іншими легітимними органами РФ. Себто контакти з владою РФ не припиняться в будь-якому випадку”, – І. Петренко:
— Наскільки болючим може бути для російського диктатора невизнання його легітимності?
— “Це для Путіна було б вкрай неприємним рішенням. Воно однозначно вдарить по його самолюбству. Але невизнання Путіна президентом РФ має бути не лише словесним, а підкріплене конкретними діями, як-от повною ізоляцією Росії. Хоч наразі це малоймовірний варіант”, – І. Петренко