СБУ знешкодила 35 ботоферм та iнiцiює посилення вiдповiдальностi за їх створення
З початку 2022 року кiберфахiвцi Служби безпеки України знешкодили 35 ботоферм. Про це начальник Департаменту кiбербезпеки СБУ Iлля Вiтюк заявив в ефiрi нацiонального телемарафону.
«З початку року ми припинили функцiонування вже 35 ботоферм. Тобто департамент кiбербезпеки системно протидiє iнформацiйнiй агресiї росiйської федерацiї, не допускаючи розхитування суспiльно-полiтичної ситуацiї в нашiй державi», – пiдкреслив вiн.
Зокрема, тiльки за останнi кiлька днiв викрито ботоферми на Київщинi, Одещинi та у столицi, якi серед iншого дискредитували українських захисникiв, поширювали панiчнi настрої та розганяли росiйськi наративи.
За словами Iллi Вiтюка, ботоферми зазвичай створюються, як шахрайський iнструмент масштабування iнформацiйного впливу на певнi аудиторiї.
При цьому вiдповiдальнiсть за такий злочин має бути посилена.
Адже на сьогоднiшнi день створення ботоферми класифiкується, як несанкцiоноване втручання в роботу електронно-обчислювальних мереж (ст. 361 Кримiнального кодексу України) i карається штрафом або ж позбавленням волi вiд 2 до 6 рокiв максимум.
Водночас чимало ботоферм працюють на росiйськi спецслужби. А отже квалiфiкувати такi дiї вже варто, як пособництво державi-агресору чи й державну зраду, що тягне за собою значно вищий рiвень вiдповiдальностi.
«Нашi спецiалiсти напрацьовують вiдповiднi iнiцiативи та змiни до законодавства. Ми вважаємо, що необхiдно видiлити питання квалiфiкацiї дiй – зокрема, створення та функцiонування бото- i тролеферм – в окремий склад злочину з огляду на його суспiльну небезпеку, особливо у вiйськовий час», – зазначив Iлля Вiтюк.
Вiн нагадав, що кiбервiйна для України розпочалася ще у 2014 роцi, i рф використовує в нiй рiзноманiтнi iнструменти впливу.
Наприклад, нещодавно викрита СБУ мiльйонна ботоферма, органiзована полiттехнологом-громадянином рф, який переїхав в Україну, використовувалася не лише окремими полiтичними силами в нашiй державi, а й росiйськими спецслужбами.