Природа прокидається після зими: обробка саду ранньою весною
Чим обробити сад та плодові дерева перед весною для захисту від хвороб та шкідників.
Зараз саме годину з дерев зтрусити снiг. Вiн мокрий, важкий i цiлком може поламати гiлки. Природа прокидається пiсля зими. Тому ранньою весною необхiдно провести певний комплекс заходiв на дiльницi.
Поважно огляньте гiлки плодових дерев, нема там перезимували на них шкiдникiв. Зараз саме час подумати про обрiзання поламаних i сухих гiлок, тому прихопiть iз собою садовий секатор. Також можна сформувати крону дерева.
Але основна робота все ж таки полягає в обприскуваннi дерев. Як тiльки середня температура повiтря досягає +5°C, а почки ще не встигнуть розпуститися, потрiбно провести боротьбу iз хворобами та пiдгодувати дерева.
Ранньою весною погода досить нестiйка. Вона може бути високою в денний час, а вночi рiзко знижуватися. В цих умовах кора на деревах прогрiвається нерiвномiрно. Припустимо, в теплий березневий день температура стовбура на сонцi буде бiльше градусiв на 12, нiж з затiненого боку. Позбутися вiд такої рiзницi допомагає вапняна побiлка стовбура.
У цьому випадку змiнюватися покази будуть лише в межах 3 або 5 градусiв. Перегрiв кори з подальшим замерзанням може викликати ранньовеснянi опiки. А вони призведуть до загибелi дерева, особливо якщо це молодий саджанець. Необхiдно вiдновити побiлку, якщо вона була порушена протягом зимового перiоду.
Проводячи ранньою весною обрiзку садових дерев, потрiбно позбавлятися вiд пошкоджених гiлок. Їх не варто залишати пiд деревом, тому що вони напевно зараженi: цитоспорозом, щитiвками, личинками короїдiв, чорним раком або iншими шкiдниками i хворобами.
Одночасно з цiєю роботою потрiбно обробити наявнi рани на стовбурах i сучках. Пошкодження зачищають, вирiвнюють за допомогою ножа до появи живої тканини, потiм дезiнфiкують 1% розчином мiдного купоросу, в пропорцiї 10 г на 1 л води i ретельно замазують цю дiлянку садовим варом.
Сучасна промисловiсть пропонує садiвникам безлiч рiзних засобiв для обприскування дерев на самому початку весни. Для цих цiлей застосовується:
- мiдний купорос;
- мiнерально-масляна емульсiя;
- бордоська рiдина;
- емульсiя “Препарат-30”;
- нитрофен та iншi.
Найбiльш дешевим препаратом є мiдний купорос. Але не дивiться на його низьку вартiсть, вiн досить ефективний, тому бiльшiсть садiвникiв вiддають перевагою саме йому. Вiн застосовується вiд паршi, плодової гнилi, вiд кучерявостi листя, чорного раку, бурої плямистостi листя та iнших захворювань.
Мiнерально-маслянi емульсiї являють собою рiдкi сумiшi мiнерального масла з водою i емульгатора. У складi емульгатора зазвичай присутнi:
- мило;
- клей або каолiн;
- залiзний чи мiдний купорос.
Емульсiї борються з такими шкiдниками, як: попелиця, щитiвка, допомагають знищити яйця плодожерки, медяниць та iнших комах. Застосовувати їх слiд ранньою весною, поки нирки не розкрилися. Влiтку, при температурi понад 35℃ емульсiя може викликати сильний опiк на деревi.
Бордоська рiдина являє собою непрозорий розчин небесно-блакитного кольору. Цю рiдину застосовують садiвники вже бiльше ста рокiв в боротьбi проти садових шкiдникiв. Рекомендується використовувати до моменту розпускання бруньок. Сумiш знищує паршу i грибковi захворювання дерев або чагарникiв. Ще вона застосовується як дезiнфiкуючий засiб для ран плодових дерев. Зберiгати її не рекомендується, необхiдно використовувати вiдразу ж пiсля приготування.
Емульсiя “Препарат-30”, являє собою нефтемасляную емульсiю бiлого або свiтло-сiрого кольору. Вона розфасована в 2-лiтровi банки, i термiн її придатностi становить 2 роки. Навеснi емульсiєю можна обробити всi плодово-ягiднi культури вiд зимуючих стад щитiвок, павутинних клiщiв, листовiйок, медяниць, молi та iнших шкiдникiв. А влiтку обприскувати дерева i декоративнi кущi вiд бродяжок першого i другого поколiння щитiвок
Нитрофен – препарат проти зимуючих стадiй шкiдникiв i хвороб. Ця паста коричневого кольору, розфасована в жерстянi або склянi банки або ж полiмернi флакони. Термiн придатностi нiтрофен становить 2 роки. Добре вiн веде себе як дезiнфiкуючий засiб для ран на плодових деревах.
Перед початком обприскування попередньо необхiдно очистити стовбур вiд лишайникiв за допомогою щiтки. При обробцi дерев можна користуватися ручним насосом, вони продаються в спецiальних магазинах для саду та городу. Але бажано мати автоматизований обприскувач. Вiн набагато зручнiше i з ним легше працювати. Для тих садiвникiв, у яких вже дорослi дерева, потрiбно мати такий шланг садовий, який можна подовжити рiзними способами. Швидше за все, доведеться прив’язати його до палицi, щоб була можливiсть дiстати навiть до самих верхнiх гiлочок або скористатися спецiальними телескопiчними штангами.
Перед тим, як почнеться обробка, розчин необхiдно розмiшати. Це робиться наступним чином: 100 г мiдного купоросу розчиняється у вiдрi води. У холоднiй водi купорос розчиняється гiрше. Тому можна вдома розвести його в гарячiй водi, припустимо, в трилiтровiй банцi, а потiм вмiст вилити у вiдро.
У обприскувач розчин потрiбно заливати через трубку i декiлька шарiв марлi. Фiльтрувати вмiст потрiбно обов’язково. Це робиться для того, щоб форсунка обприскувача i шланг не змогли забитися не растворившимися частинками. Тепер слiд накачати повiтря в балон, повiсити його на плече i вперед.
У цiй статтi описується процес обробки дерев мiдним купоросом. Але ви можете використовувати будь-якi засоби, якi вам бiльше подобаються або вже купленi. На кожнiй упаковцi є детальна iнструкцiя як його використовувати.
Обробка дерева повинна проводитися з усiх бокiв. Струмiнь потрiбно спрямовувати вiд краю до його центральної частини. Найкраще це робити по черзi з кожною великою гiлкою. Тiльки в цьому випадку можна досягти максимального ефекту.
Не забувайте обприскати землю навколо дерева. Якщо на нiй ще лежатиме торiшнє листя, вони перегниють набагато швидше. Також за допомогою розчину будуть знищенi спори шкiдливих.