Прощена неділя – час прощати і просити вибачення
Сьогодні, 10 березня, святкується Прощена неділя – остання неділя перед Великим постом, яка вважається кульмінацією всього тижня. Позаду залишився тиждень веселощів, попереду – 40-денний піст, чималий проміжок часу для очищення душі й тіла вірянина перед найважливішим християнським святом – Христовим Воскресінням.
Першим кроком до такого серйозного випробування була Прощена неділя, під час якої християни просили одне в одного пробачення за навмисні, а часом і ненавмисні образи. Цього дня українці йшли до церкви, де одразу ж після служби священик просив пробачення у пастви, а вона, в свою чергу, у нього. Потім просили вибачення у рідних, друзів, сусідів: «Пробач», щиро, з глибини серця зверталися до ближнього. «Бог простить. І ти мене прости», – лунало у відповідь. Прохання повторювали тричі, а потім цілувалися й вважали, що заподіяна перед цим кривда втратила свою гріховну суть. Читайте також: Мала сьогодні суперечку з італійкою… Інша, церковна назва Прощеної неділі – Спогад про Адамове вигнання.
Перед самим початком посту церква згадує старозаповітну історію про те, як Адам, здійснивши гріхопадіння, був вигнаний Творцем із Раю. До того ж, порушивши дане Богові слово, Адам не попросив у Нього пробачення, а все звернув на Єву.
На Прощену неділю прийнято їсти вареники. За народною приказкою, на Прощену неділю “і бусурмани вареники їдять!” Також, за традицією, залишки святкової їжі спалювали або віддавали худобі, посуд ретельно мили.
У Прощену неділю заборонено: фізично працювати, хіба тільки на кухні готувати різні страви з дозволених продуктів; сумувати і думати про погане, лаятися, скаржитися, злитися і навіть підвищувати голос на близьких. не рекомендується входити в Великий піст в немирному стан душі: необхідно зробити все можливе для того, щоб примиритися з ворогуючими.