Про системи авторизацій у митній сфері розповіли у Тернопільській митниці
У Тернопільській митниці відбулася гаряча лінія щодо системи авторизацій у митній сфері.

Заступник начальника управлiння-начальник вiддiлу взаємодiї з пiдприємствами щодо питань авторизацiї управлiння забезпечення митного контролю та оформлення Тарас Зань розповiв, що за статусом AEO та спрощеннями NCTS – конкретнi можливостi, якi дають бiзнесу бiльше свободи, передбачуваностi та партнерських стосункiв iз митницею.
Говорили й про новацiї у системi спрощень, що набудуть чинностi 19 квiтня 2025 року, а головне – як це все реально працює для тернопiльського бiзнесу.
Пропонуємо вашiй увазi найактуальнiшi запитання вiд представникiв бiзнесу та вiдповiдi на них.
Як отримати статус авторизованого економiчного оператора (АЕО)?
Для отримання статусу авторизованого економiчного оператора необхiдно подати заяву та анкету самооцiнки за формою, затвердженою постановою Кабiнету мiнiстрiв України № 1092 вiд 27.09.2022.
Попереднiй розгляд заяви про надання авторизацiї АЕО здiйснюється уповноваженим митним органом протягом 30 днiв з дня, наступного за днем реєстрацiї такої заяви.
На слуху змiни до Митного кодексу України, чи торкнуться вони системи авторизацiй?
З 19 квiтня 2025 року набирають чинностi змiни до Митного кодексу України, якi передбачають перехiд на єдину систему критерiїв та умов для отримання авторизацiй. Це стосується митних брокерiв, утримувачiв митних складiв, складiв тимчасового зберiгання та iнших об’єктiв, що пiдлягають митному контролю. Окремi авторизацiї чи дозволи надаватимуться для кожного об’єкта, такого як магазини безмитної торгiвлi, митнi склади, вiльнi митнi зони комерцiйного чи сервiсного типу.
Вiдповiднi змiни будуть внесенi до постанови Кабiнету мiнiстрiв України № 1092 вiд 27.09.2022.
Якi переваги дає наявнiсть вiдповiдних авторизацiй у експортера?
У разi наявностi у експортера авторизацiй на застосування спрощень «процедура випуску за мiсцезнаходженням» та «самостiйне накладання пломб спецiального типу» дiють наступнi переваги:
- економiя часу;
- заощадження грошових витрат;
- зниження ризикiв;
- пiдвищення конткурентоспроможностi;
- спрощення ведення бiзнесу.
Цi спрощення дають можливiсть пiдприємству самостiйно накладати пломби спецiального типу на вантажний вiдсiк транспортного засобу та можливiсть його знаходження на вiдповiдному авторизованому об’єктi пiдприємства.
У чому вiдмiннiсть мiж авторизацiями, отриманими вiдповiдно до митного кодексу України та Конвенцiєю про процедуру спiльного транзиту. Якi з них обрати пiдприємству?
Пiдприємство має право застосовувати спрощення, передбаченi як Митним кодексом України, так i Конвенцiєю про процедуру спiльного транзиту. Спрощення за Конвенцiєю частково є аналогiчними тим, що передбаченi нацiональним законодавством. Вибiр залежить вiд напрямкiв дiяльностi пiдприємства та географiї його торговельних операцiй. Якщо пiдприємство здiйснює транзитнi перевезення через країни, що є учасниками Конвенцiї, доцiльно отримати вiдповiднi авторизацiї згiдно з її положеннями.
Якi переваги використання NCTS для тернопiльських пiдприємств?
Впровадження NCTS дає можливiсть:
- оформляти транзитнi операцiї швидше та з меншими витратами;
- використовувати одну транзитну декларацiю для перемiщення товарiв через кiлька країн;
- мiнiмiзувати митнi огляди при наявностi статусу надiйного пiдприємства.
Розкажiть про алгоритм дiй для брокерiв, якi хочуть отримати авторизацiї?
З 19 квiтня 2025 року набирають чинностi змiни до Митного кодексу України, якi передбачають замiну дозволiв на провадження митної брокерської дiяльностi на авторизацiї. Для отримання авторизацiї митному брокеру необхiдно буде подати заяву та анкету самооцiнки до вiдповiдного митного органу.
Чи буде перехiдний перiод, за який митнi брокери, утримувачi митних складiв, складiв тимчасового зберiгання тощо можуть поступово перейти вiд дозволiв на провадження своєї дiяльностi на авторизацiї?
Так, передбачено перехiдний перiод. Дозволи, чиннi до 19 квiтня 2025 року, дiйсними до 18 квiтня 2026 року. До цього часу пiдприємства повиннi отримати новi авторизацiї вiдповiдно до оновлених вимог.
Куди можна звернутися за бiльш детальною консультацiєю?
З метою отримання вiдповiдних консультацiй та допомоги пiдприємцi можуть звернутися до Тернопiльської митницi:
регiонального координатора по роботi з пiдприємствами з питань отримання авторизацiй та застосування спрощень – Андрiя САВАРИНА, начальника управлiння забезпечення митного контролю та оформлення (контактний телефон – 067 925 8377);
регiонального координатора з питань спiльного транзиту – Тараса ЗАНЯ, заступника начальника управлiння-начальник вiддiлу взаємодiї з пiдприємствами щодо питань авторизацiї управлiння забезпечення митного контролю та оформлення (контактний телефон – 096 800 0988);
вiдповiдних пiдроздiлiв митного оформлення.