Невідоме Різдво: десять цікавих фактів про улюблене свято
Чи відомо вам, хто придумав встановлювати різдвяні вертепи? Для чого люди запалюють на це свято свічки і хто винайшов першу різдвяну хлопавку? Аби дізнатися про величне свято більше, читайте матеріал Анжели Бойчук для “Галичини”.
1. Перша згадка про Різдво як свято відноситься до 200 року нашої ери, коли теологи з Олександрії вирішили, що його треба святкувати 20 травня. У IV столітті нашої ери Римська церква ухвалила святкувати Різдво Христове 25 грудня. Дату святкування було обрано невипадково. Саме в ці дні язичницькі народи, у тому числі й наші предки, відзначали день зимового сонцестояння і народження нового Сонця від богині Коляди. Щоб не порушувати старих традицій, Церква вирішила зробити так, аби свято Різдва збіглося з уже відомим і легко прижилося у народі. Через якийсь час про день Сонця мало хто згадував, а ось Різдво відзначають понині. Проте більшість колядок, які нині співають в Україні, є давніми язичницькими, лише з дещо зміненим текстом.
2. Запалювання різдвяних свічок теж безпосередньо пов’язано з язичницькими віруваннями, адже за допомогою вогню предки відганяли злих духів суворої зими. В християнську епоху запалена свічка у свято Різдва набула особливого значення: вона символізувала перемогу світлих сил над темними, а ще – життєвий шлях, який кожен з нас обирає самостійно.
3. Немовля Ісуса зазвичай зображають за усталеними канонами: в яслах, поруч із деревцями та свійськими тваринами. Проте насправді в Біблії таких точних образів немає. Їх запропонував у XIII cт. один із ревних пропагандистів християнства – Святий Франциск. А ще він подав ідею відтворення хліва, де народився Ісус, у формі скульптурок, що прийнято нині називати шопкою або вертепом. Саме Франциск наполягав на тому, аби новонародженого Сина Господнього зображали таким чином.
4. Відомо, що до хліва, де на світ з’явився Ісус Христос, волхвів привела дуже велика і яскрава зірка. Багато століть астрономи намагалися з’ясувати, яке ж небесне тіло могло так яскраво світити та переміщуватись по нічному небу того дня. У результаті з’явилося кілька версій походження явища. Деякі науковці висловили гіпотезу, що то була комета, інші стверджують, що в день народження Спасителя Меркурій перебував дуже близько до Землі і відбивав від себе світло одразу кількох зірок, тому так яскраво світився.
5. Вперше різдвяні подарунки почали дарувати один одному ще у Стародавньому Римі. Сповідники нової християнської віри обмінювалися коробочками з невеликими сюрпризами. У наш час у багатьох країнах різдвяні подарунки ховають у шкарпетку або під ялинку.
6. В історії свята були періоди, коли в деяких країнах відзначати Різдво категорично заборонялося. Наприклад, в Англії у 1644 році це свято раптом оголосили язичницьким та нечестивим, причому на державному рівні (закон на заборону Різдва навіть прийняв місцевий парламент). Подібне сталося і в американському місті Бостоні (1659 р.) – вето на свято було накладено на 22 роки.
7. Існує легенда, що вперше ялинку різдвяним деревом нарік християнський богослов саксонець Мартін Лютер (ХVI cт.), проте цей факт ніде не підтверджено документально. Також відомо, що ще до ХV ст. ялинку вже широко використовували для прикраси осель на Різдво. Ще одна з версій відноситься до VII ст. нашої ери і пов’язана вона зі Святим Боніфацієм, який зрубав це хвойне дерево на очах у місцевого населення, котре вважало його священним. Деякі історики погоджуються у тому, що перші ялинки ще задовго до християнства стояли в будинках древніх римлян.
8. Першу різдвяну хлопавку ще у 1847 році винайшов лондонський кондитер Том Сміт. До начинки-сюрпризу галасливого атрибуту Різдва разом із дрібно нарізаними конфеті він клав у кожну трубочку невеликі льодяники та дрібні іграшки.
9. У світовій історії відомий реальний випадок, коли свято Різдва Христового на короткий час зупинило бойові дії. Це сталось в 1914 році y Франції. Під час Першої Світової війни солдати німецької, англійської та французької армій, одночасно склавши зброю, вийшли з окопів і почали обійматися, колядувати, славити Ісуса та дарувати подарунки. Цій історії присвячено художній фільм 2005 р. в. “Щасливого Різдва”.
10. Минулого року виповнилося 200 років одній із найвідоміших колядок світу – “Свята ніч, тиха ніч”. Її авторами є австрійський священик Йозеф Мор і композитор Франц Ґрубер. Її виконують під час меси Надвечір’я Різдва (в тому числі у головному католицькому храмі світу – Базиліці Святого Петра у Римі, де месою керує Папа Римський). Колядку переклали багатьма мовами світу, українською – ще у 1940 році.