Наука у 2023 році: моделі ембріонів на основі стовбурових клітин
Які відкриття можуть змінити життя людства? Ліки від ожиріння, ідеальний геном та карта Всесвіту. Яскраві наукові досягнення року, що минає.
У 2023 роцi людство зробило черговий крок до свiтлого майбутнього. Вченi вiдкрили новi горизонти, якi можуть змiнити наше життя.
Завдяки спiльнiй роботi дослiдникiв з усього свiту людство може назавжди забути про проблеми з ожирiнням, краще зрозумiти власнi гени, хвороби та досягти прориву у сферi надпровiдникiв.
Крiм того, суперкомпʼютери наблизили нас до бiльш точного прогнозу погоди та нових матерiй, а дослiдження космосу дозволять створити найдетальнiшу 3D-карту, яка розповiсть, як розвивався Всесвiт протягом 10 мiльярдiв рокiв.
Моделі ембріонів на основі стовбурових клітин. У червні команда вчених з Великої Британії та Сполучених Штатів заявила про створення перших у світі синтетичних людських ембріоноподібних структур із стовбурових клітин. За словами професорки біології та біологічної інженерії Каліфорнійського та Кембриджського університетів Магдалени Зернічки-Гетц, їх виростили з людських ембріональних стовбурових клітин, з яких переважно розвиваються плацента, жовтковий мішок й ембріон у тілі жінки.
Створені ембріоноподібні структури перебувають на ранніх стадіях розвитку, оскільки в них ще немає мозку чи серця. Проте вже зараз вони мають статеві клітини, які далі розвиватимуться в яйцеклітину та сперматозоїд.
“Хочу підкреслити, що це не людські ембріони, але вони дуже схожі на них. Це важливий крок на шляху до розуміння, чому так багато вагітностей зриваються, оскільки викидні трапляються приблизно в той час розвитку, на якому ми будуємо ці ембріоноподібні структури”, – зазначила Магдалена.
Цінність відкриття полягає в тому, що штучно створенні модельні ембріони можуть пролити світло на “чорну скриньку” розвитку людини, – період після 14 днів від запліднення, який є етичною межею для вирощування та вивчення ембріонів у лабораторії.
Крім того, вчені сподіваються, що знання отримані з досліджень цих структур ембріоноподібні структури одного дня допоможуть розвинути розуміння генетичних захворювань або причин викиднів.
ЕП пропонує згадати найбiльшi науковi досягнення 2023 року.