Найцікавіші факти про українську мову, про які ви не знали
Для більшості громадян України безумовно українська мова є рідною. 21 лютого в усьому світі відзначають День рідної мови.
Існує версія про походження української мови в результаті розпаду давньоруської мови на українську, російську та білоруську. А деякі дослідники вважають, що українська походить від праслов’янської мови і почала формуватися за кілька тисячоліть до нашої ери.
Факти про українську мову:
- Українська мова відрізняється від споріднених слов’янських мов тим, що в ній є сьомий кличний відмінок.
- В українській мові налічується близько 256 тисяч слів. Її визнали однією з найкрасивіших мов світу. Вона посідає друге місце у світі за мелодійністю (після італійської) й третє за красою лексики (після французької та перської).
- 448 р. візантійський історик Пріск Панійський, перебуваючи в таборі гунського володаря Аттіли на території сучасної України, записав слова “мед” і “страва”. Це була перша згадка українських слів.
- В українській мові найбільша кількість слів починається на літеру “П”. Найменш уживаною літерою українського алфавіту є літера “Ф”. Серед слів найчастіше використовують іменник — “рука”, прикметник — “великий”, дієслово — “бути” і серед займенників — “він”.
- У “Короткому словнику синонімів української мови”, де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово “бити” – аж 45.
- У нашій мові є особливі слова — паліндроми. Це так звані “дзеркальні” фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, приміром: “Я несу гусеня”, або ж “ротатор”.
- Українська мова входить в тридцятку найпоширеніших у світі мов. Число людей, які розмовляють українською близько 45 мільйонів. До багатьох мов світу увійшли українські слова “гопак”, “козак”, “степ”, “бандура”, “борщ” (до польської було запозичено українські слова “hreczka” — гречка, “chory” — хворий, румунської “stiuca” — щука, “holub” — голуб).
- Українську мову намагалися заборонити багато разів – найчастіше називається число в 134 спроби заборони. Наша мова пережила 4 століття репресій і лінгвоциду. Найвідомішим документом про заборону української мови вважається Валуївський циркуляр, який мав русифікувати українців.
- Дуже важливою частиною української мови є її діалекти – унікальні для кожного регіону. Разом з вивченням літературної норми української мови важливо також пам’ятати і зберігати особливості свого діалекту.
- Серед творів українською мовою найбільше перекладів має “Заповіт” Тараса Шевченка. Вірш переклали на 147 мов світу.
- Найпопулярнішою у світі піснею українського походження можна назвати різдвяну пісню “Щедрик”. Іноземцям вона відома як “Carol of the bells”.
- Українці можуть пишатися своєю мовою, адже таких рис, які має вона, не знайти в жодній мові світу. Вона відрізняється своєю м’якістю та милозвучністю. Недарма, її заново вивчають не лише українці, а й знайомляться з нею іноземці.