Мобілізація в Україні: Міноборони оновило список хвороб для непридатності
В Українi затвердили новий розклад хвороб, за яким оцiнюється придатнiсть до вiйськової служби, та впорядковано проходження служби обмежено придатними.
Про це стало вiдомо з наказу Мiноборони, пише Еспресо.
Змiни до Положення про вiйськово-лiкарську експертизу в ЗСУ внесенi наказом Мiнiстерства оборони вiд 18 серпня 2023 року № 490. Вони набули чинностi 25 серпня.
Що вiдомо про змiни до наказу про ВЛК
Наказом № 490 Мiнiстерства оборони України зокрема:
Повнiстю оновлено Розклад хвороб для оцiнки придатностi вiйськовослужбовцiв.
Деталiзовано порядок визначення мiсця служби для обмежено придатних.
Уточнено порядок прийняття постанови ВЛК про причинний зв’язок захворювання, травми (поранення, контузiї,калiцтва) iз проходженням вiйськової служби та захистом Батькiвщини.
Уточнено перелiк документiв, якi необхiдно подати на розгляд.
Також зазначається, що за “спiрними” статтями придатними визнаватимуть всiх.
Ранiше у пунктi 20.4 Роздiлу III Положення визначалось, що у воєнний час за статтями Розкладу хвороб, якi передбачають варiанти – iндивiдуальну оцiнку придатний або обмежено придатний до служби, ВЛК має приймати постанову “придатний до вiйськової служби”, за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в.
Тепер слова та цифри “за винятком статей 2-в, 4-в, 5-в, 12-в, 13-в, 14-в, 17-в, 21-в, 22-в” з Положення виключено, тобто за “спiрними” статтями придатними визнаватимуть всiх.
Якi хвороби виключили:
- 2-в – клiнiчно вилiкуваний туберкульоз;
- 4-в – вiруснi гепатити з незначним порушенням функцiй;
- 5-в – безсимптомний ВIЛ;
- 13-в – хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцiй;
- 14-в – легкi короткотривалi хворобливi прояви розладiв психiки;
- 17-в – невротичнi, пов’язанi iз стресом i соматоформнi розлади (фобiйнi, тривожнi, обсесивно-компульсивнi, адаптацiйнi, соматофортнi та iншi невротичнi розлади, неврастенiя, реакцiї на тяжкий стрес) при помiрно виражених, короткотривалих проявах, з астенiчним станом;
- 21-в – повiльно прогресуючi хвороби центральної нервової системи;
- 22-в – епiзодичнi та пароксизмальнi розлади.
Обмежено придатнi будуть придатними за конкретною вiйськовою спецiальнiстю
Вiдтепер одночасно з постановою про обмежену придатнiсть до вiйськової служби ВЛК має приймати постанову про придатнiсть вiйськовослужбовця до служби за конкретною вiйськовою спецiальнiстю (ВОС).
У разi визнання вiйськовослужбовця непридатним до служби за вiйськовою спецiальнiстю командир частини перед перемiщенням вiйськовослужбовця на iншу посаду може направити його на ВЛК для визначення придатностi до служби за новою вiйськовою спецiальнiстю.
Порядок проходження служби вiйськовослужбовцями, якi визнанi ВЛК обмежено придатними, визначається Положенням про проходження громадянами України вiйськової служби у ЗСУ, затвердженим Указом президента вiд 10 грудня 2008 року № 1153 та Iнструкцiєю про органiзацiю виконання Положення.
Спрощено вимоги ВЛК для десантникiв i морпiхiв
Зазначається, що послабленi вимоги до стану здоров’я для вiйськовослужбовцiв Десантно-штурмових вiйськ та морської пiхоти в особливий перiод, тобто пiд час мобiлiзацiї та вiйни.
Завдяки новим змiнам у вимогах частина вiйськових, якi ранiше визнавалися непридатними до служби у десантi, тепер будуть придатнi до такої служби.
Проте, хоча накази № 456 i № 490 вже набули чинностi та оприлюдненi на порталi Верховної Ради, у самому Положеннi (наказ № 402) станом на 3 вересня змiни на сайтi ще не внесенi, тому потрiбно бути уважними при пошуку iнформацiї про ВЛК.
Нагадаємо, 17 серпня президент Володимир Зеленський пiдписав закон про продовження дiї воєнного стану та загальної мобiлiзацiї в Українi до 15 листопада 2023 року.