Мінімальна зарплата зросте, а що буде з економікою?
Мінімальна зарплата в Україні у вересні зросте до п’яти тисяч гривень. Відповідний законопроєкт, поданий до парламенту президентом Володимиром Зеленським, Рада ухвалила на позачерговій сесії сьогодні, 25 серпня, 295 голосами.
Окрім того, в уряді розробили графік подальшого зростання мінімальної зарплати, і вже з січня наступного року її планують підняти до шести тисяч, а з липня 2021 року – до 6,5 тисячі гривень.
Підвищення мінімальної зарплати – показник, яким намагається похвалитися чи не кожен український уряд та президент. При цьому її розмір зазвичай є далеким від фактичного прожиткового мінімуму. Зараз мінімальна зарплата в Україні становить 4723 гривні, тоді як середня, за даними Держстату, – 11,5 тисячі (прожитковий мінімум визначений на рівні дещо більше двох тисяч гривень). Довести у 2020 році мінімалку до 5,5 тисячі гривень планував ще рік тому тодішній прем’єр Володимир Гройсман.
Нинішньому ж Кабміну таке завдання поставив особисто президент. “Знаю, це нелегко – взяти й підвищити. Однак ми й не шукали легких рішень, коли прийшли до влади”, – зазначив Зеленський у червні, звертаючись до прем’єр-міністра Дениса Шмигаля та міністра фінансів Сергія Марченка. Останній пізніше в інтерв’ю українським ЗМІ пояснював, що у підвищенні до п’яти тисяч є доцільність та можливості. “Це дозволить нам частково покрити дефіцит Пенсійного фонду та пришвидшити певні процеси в економіці. П’ять тисяч гривень для нас – підйомна історія”, – цитує очільника мінфіну пресслужба відомства. А от щодо підняття до 6-6,5 тисячі 2021 року, то урядові ще доведеться шукати ресурси, аби виконати таке завдання.
У пояснювальній записці до ухваленого нині Радою законопроєкту йдеться про те, що підвищення мінімальної зарплати до п’яти тисяч гривень хочуть забезпечити завдяки економії на обслуговуванні державного боргу. Ця сума становитиме 3,5 мільярда гривень, і виникла вона, мовляв, через відхилення фактичного курсу гривні щодо іноземних валют порівняно з прогнозним курсом. Окрім того, завдяки зростанню мінімальної зарплати українська влада очікує збільшення податкових надходжень у розмірі понад півмільярда гривень.
Утім, у червні Міжнародний валютний фонд (МВФ) склав песимістичний прогноз щодо економічного розвитку України через спричинену коронавірусом кризу. Згідно з прогнозом, падіння внутрішнього валового продукту (ВВП) України у 2020 році становитиме 8,2 відсотка. Це падіння пояснюється саме слабким запасом накопичень українських домогосподарств й обмеженою фіскальною підтримкою економіки, сказав постійний представник МВФ в Україні Йоста Люнгман.
Збільшення податкового навантаження остерігаються найбільше представники бізнесу. Адже роботодавцям відтепер доведеться платити більший єдиний соціальний внесок (ЄСВ), що й зараз далеко не всім по кишені. “Не викликає сумніву, що збільшення фіскального тиску в розпал економічної кризи та невизначеності стимулюватиме зростання сектора “тіньових” заробітних плат”, – застерігають в Європейській бізнес асоціації (ЄБА). Експерти ЄБА наполягають, що таке стрімке підвищення мінімалки видається непродуманим рішенням, яке лише зашкодить сумлінним підприємцям.