Література завжди про майбутнє, Велика література – про далеке майбутнє, – Оксана Забужко у Тернополі
Читати класику, щоб розуміти, як жити в світі сьогодні, порадила тернополянам відома українська письменниця Оксана Забужко під час зустрічі на 6-ому «Мистецькому фестивалі «Ї» 6 травня. Першою у список слід включати Лесю Українку, рівних якій немає ні серед українських, ні серед європейських авторів, наголосила письменниця.
– Я написала 600 сторінок про те, як читати Лесю Українку, – зазначила Оксана Забужко. – Її твори – про шлях душі вгору. Про таке важко писати. Легше описати падіння. Але такі твори ми маємо читати, щоб формувати свою особистість.
Адже література розповідає про майбутнє, Велика література – про далеке майбутнє. Те, про що писала Лариса Петрівна почало збуватися тільки на рубежі ХХ і ХХІ століть, переконана Оксана Забужко. А якщо ми хочемо по-справжньому зрозуміти філософію зла, соціопатію і структуру нинішньої Світової війни – треба читати класиків.
Класика попереджає нас про те, що відбудеться. Так із творів випливає передчуття сьогоднішньої дійсності інформаційної війни. А війну, яку розпочала Революція Гідності, передчувалась авторкою задовго до початку. Це ілюструє діалог початку книги.
– Таксист розповідає мені про війну, яка почалась, – продовжила письменниця. – А я не розумію, про що він. Це лише те, що в дужках початку мого твору. Але таксист був реальним. Як і його розповідь.
На питання про визначення слова «війна» відповідь Оксани Забужко була простою і зрозумілою: «Війна – це боротьба духа проти того, хто духа убиває».
Оксана Бучко