Корисні поради: як правильно підключити електростанцію або генератор в електромережу будинку
Пiсля масштабних ракетних обстрiлiв енергетичної iнфраструктури з боку агресора оператор системи передачi НЕК «Укренерго» та оператори систем розподiлу (обленерго) застосували графiки аварiйних та погодинних вiдключень споживачiв вiд електропостачання.
Розв’язуючи проблеми власного забезпечення електрикою, споживачi стали масово встановлювати електростанцiї (генератори) у своїх домоволодiннях. Проте, пiдключення електростанцiї – вiдповiдальний процес i якщо неправильно виконати електромонтаж, це може спричинити за собою вихiд з ладу обладнання та/або домашньої електропроводки, не говорячи вже про власну безпеку та безпеку оточуючих.
З метою попередження подiбних надзвичайних ситуацiй Держенергонаглядом пiдготовлено рекомендацiї щодо пiдключення електростанцiй до приватних домоволодiнь.
Наголошуємо, що наведенi рекомендацiї стосуються виключно приватних домоволодiнь.
Будь-який енергогенератор є об’єктом пiдвищеної небезпеки та потребує належних умов експлуатацiї. Тому спочатку нагадаємо загальнi вимоги:
- iнструкцiя вiд виробника обов’язкова до виконання;
- генератори не можна використовувати в квартирах (навiть на балконi);
- електростанцiї можна встановлювати тiльки на вiдкритому повiтрi не менше нiж за 6 метрiв вiд вiкон, дверей або гаражiв, а вiдстань до стiн та iншого обладнання має бути бiльша за один метр;
- генератор має бути сухим, для цього його потрiбно захистити вiд дощу та пiдтоплень; якщо торкнутися мокрого генератора або пiдключених до нього приладiв, можна отримати ураження струмом;
- перед заправкою електростанцiї потрiбно дати охолонути, iнакше паливо може спалахнути та призвести до пожежi;
- забороняється зберiгати запас бензину поряд iз генератором.
Найпростiший спосiб безпечного використання електростанцiї – пiд’єднати до генератора подовжувач i до нього вже включити тi електроприлади, в яких є потреба.
У разi пiд’єднання електростанцiї до внутрiшнiх електричних мереж необхiдно забезпечити вiд’єднання вiд зовнiшнiх електромереж – пiд час роботи генератора зовнiшнє електропостачання може бути вiдновлене, що призведе до короткого замикання, виходу з ладу обладнання, пожежi та iнших непередбачуваних наслiдкiв. Тобто, пiдключити електростанцiю до найближчої розетки в будинку можна лише попередньо вiдключивши автомати на ввiдному щитку.
Проте, якщо у будинку (дачi) часто вiдбувається припинення постачання електричної енергiї, рекомендуємо пiдключити електростанцiю до внутрiшньої мережi через перекидний рубильник або систему автоматичного включення резерву (АВР).
До перекидного рубильника потрiбно пiд’єднати живлення вiд електромережi, знизу – кабель вiд електростанцiї. Середнi контакти призначено для пiдключення струмоприймачiв електроенергiї. Звертаємо увагу на те, що рубильник або АВР повинен знаходитися пiсля лiчильника та ввiдного автоматичного вимикача.
Якщо в будинку мережа, що має 3 фази (380 В), то рекомендуємо все ж зробити резервну тiльки одну фазу для пiдключення її до електростанцiї. На цю фазу можна приєднати тiльки найважливiшi електроприлади: холодильник, освiтлення, телевiзор, комп’ютер або ноутбук.
Наполегливо рекомендуємо, щоб приєднання електростанцiї до мереж будинку виконували спецiалiсти.
Також, при встановленнi генератора забороняється виконувати пiдключення електростанцiї до домашньої мережi якщо потужнiсть електростанцiї може значно перевищувати пропускну здатнiсть розетки (як правило, вона витримує не бiльше 3,5 кВт). Тобто, пiдключити електростанцiю до найближчої розетки в будинку, попередньо вiдключивши автомати на ввiдному щитку, можна лише перевiривши параметри розетки (10А – 2,2 кВт або 15А – 3,5 кВт).
У iншому випадку, коли електростанцiя має бiльшу потужнiсть, пiдключати її до розетки заборонено. Як наслiдок, у зв’язку з перевищенням максимального навантаження, можливе коротке замикання в електричнiй проводцi та виникнення пожежi в будинку.
Не нехтуйте правилами електробезпеки. Будьте обережними, бережiть себе та своїх близьких!